Robert Czykiel| 

Koronawirus w Polsce. Andrzej Duda ogłosił program "Polska Szwalnia"

32

Ponad 200 szwalni w całej Polsce będzie szyć maseczki, które są niezwykle cenne w trakcie pandemii koronawirusa. Chętnych było jeszcze więcej, bo zgłosiło się ponad 800 chętnych.

Warszawa, 16.04.2020. Koronawirus w Polsce. Prezydent Andrzej Duda podczas transmisji konferencji prasowej, 16 bm. oglšdanej w jednym z warszawskich mieszkań. Prezydent przekazał, że w akcję "Polskie szwalnie" włšczyły się polskie firmy, głównie odzieżowe - produkujš maseczki; będš dostarczane w milionach sztuk, nie tylko na polski rynek.  (kf) PAP/Wojciech Olkuśnik
Warszawa, 16.04.2020. Koronawirus w Polsce. Prezydent Andrzej Duda podczas transmisji konferencji prasowej, 16 bm. oglšdanej w jednym z warszawskich mieszkań. Prezydent przekazał, że w akcję "Polskie szwalnie" włšczyły się polskie firmy, głównie odzieżowe - produkujš maseczki; będš dostarczane w milionach sztuk, nie tylko na polski rynek. (kf) PAP/Wojciech Olkuśnik (PAP, PAP/Wojciech Olkuśnik)

W czwartek prezydent Andrzej Duda wraz z wicepremier Jadwigą Emilewicz zaprosił wszystkich na wirtualny briefieng prasowy. Zaczęło się od filmu, w którym ujawniono start nowego projektu. "Polskie Szwalnie" ma sprawić, że w całej Polsce nikomu nie zabraknie maseczek.

Koronawirus w Polsce. Będziemy produkować maseczki na wielką skalę

W projekcie weźmie udział ponad 200 szwalni, choć chętnych było znacznie więcej, bo ponad 800. Będą to zarówno duże firmy, jak i te znacznie mniejsze. Projekt "Polskie Szwalnie" sprawi, że wiele osób nie będzie musiało się martwić o pracę.

Gdy wprowadziliśmy obowiązek noszenia maseczek, pojawiało się wiele pytań: skąd je brać, czy Polska będzie w stanie je zapewnić. Mamy teraz nie tylko maseczki z importu, ale również polskie, krajowe - mówił prezydent.

Pracy będzie dużo, bo Andrzej Duda zdradził, że tygodniowo będzie powstawać kilka milionów sztuk maseczek. Plan jest bardzo ambitny, gdyż zakłada, że do czerwca powstanie aż 100 mln tego typu środków ochrony. W pierwszej kolejności celem jest zapewnienie odpowiedniej liczby maseczek Polakom. Potem jest w planach sprzedaż za granicę.

Kiedy produkcja ruszy pełną para, mamy nadzieję stać się ogromnym importerem, bo zapotrzebowanie jest ogromne. A w przyszłości trzeba się będzie zastanowić, jak powinien być zbudowany rynek sprzętu ochronnego dla służb medycznych - mówi wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Od 16 kwietnia obowiązują nowe obostrzenia. Wychodząc z domu mamy obowiązek zakryć nos oraz usta. Zaleca się stosowanie maseczek, choć równie dobrze może to być szalik czy chusta. Za brak odpowiedniego zabezpieczenia grozi nam mandat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić