Koronawirus w Polsce. Prezydent Andrzej Duda skierował specustawę do Trybunału Konstytucyjnego

11
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda zdecydował się na skierowanie specustawy o walce z koronawirusem do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Wątpliwości mają budzić zapisy odnośnie funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego.

Prezydent Andrzej Duda skieruje specustawę do Trybunału Konstytucyjnego.
Prezydent Andrzej Duda skieruje specustawę do Trybunału Konstytucyjnego. (Getty Images, Mateusz Slodkowski)

Zapisy, które prezydent Andrzej Duda postanawiał skierować do Trybunału Konstytucyjnego, dotyczą Rady Dialogu Społecznego. Rządowa ustawa miała umożliwiać premierowi odwoływanie członków Rady w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. O decyzji prezydenta poinformował w środę rzecznik Błażej Spychalski.

Do zadań RDS należy "prowadzenie dialogu społecznego w celu zapewnienia warunków właściwego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej". Zasiadają w niej m.in. przedstawiciele strony pracowników, pracodawców, rządu oraz prezydenta.

Z zapisami odnośnie Rady Dialogu Społecznego nie zgadzał się Senat. Podczas trwających do godzin nocnych obrad, członkowie wyższej izby parlamentu przyjęli poprawki skreślające zapisy o RDS. We wtorek poprawki Senatu zostały odrzucone przez Sejm.

Do zapisów krytycznie odniósł się także Piotr Duda, przewodniczący związku i członek Rady Dialogu Społecznego. Jego zdaniem rząd celowo stara się wykorzystać stan epidemii do wprowadzania rozwiązać podważających suwerenność.

W ramach walki ze skutkami epidemii tylnymi drzwiami wprowadzono do ustawy zapisy podważające suwerenność i ograniczające niezależność partnerów społecznych w RDS poprzez przyznanie prezesowi Rady Ministrów uprawnienia do odwoływania członków Rady, niestety nie tylko z powodów lustracyjnych, ale także innych, bliżej nieokreślonych (czytaj: niepokornych) - napisał Piotr Duda

Zobacz także: PiS chce zmienić Kodeks Wyborczy. Piotr Mueller pytany o Konstytucję

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić