o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Koronawirus. Włoska mafia rośnie w siłę w czasie kryzysu

47
Podziel się

Czas pandemii to poważne wyzwanie dla organów państwowych, podejmujących wszelkie działania, by zahamować rozprzestrzeniania się wirusa i jednocześnie ratować gospodarkę. Sytuację tę wykorzystują zorganizowane grupy przestępcze, które są przygotowane do wykorzystania słabości państwa.

Organizacje przestępcze wykorzystują słabość gospodarki spustoszonej przez koronawirusa.
Organizacje przestępcze wykorzystują słabość gospodarki spustoszonej przez koronawirusa. (Getty Images, Massimo Cavallari)
bDAAQbOZ

Od lat włoskie grupy przestępcze czerpały zyski z sytuacji kryzysowych. Miało to miejsce w czasie trzęsienia ziemi czy wybuchu cholery. Tym razem kryzys wywołany pandemią koronawirusa stał się źródłem nowych możliwości dla mafii.

Włoska mafia szybko wykorzystała chaotyczną sytuację w państwie. Według raportu Europolu, zorganizowane grupy przestępcze handlowały podrobionymi maskami, rękawicami i środkami farmaceutycznymi oraz podszywały się pod urzędników służby zdrowia oferujących testy na koronawirusa.

Zobacz także: Niemcy chcą wrócić do normalności. Dziennikarka zdradza szczegóły

bDAAQbPb

Ograniczenia przemieszczania w państwie to także utrudnienie dla mafii. Blokady na granicach i rygorystyczne kontrole policyjne zamknęły drogę zysku płynących z licznych działalności, jak w tym prostytucja, handel narkotykami czy wymuszenia.

Grupy przestępcze potrafią jednak znaleźć korzyści z kryzysu. Mafie wykorzystają ciężką sytuację właścicieli firm, którzy będą potrzebowali pieniędzy. Jak zauważa główny prokurator sycylijskiego miasta Mesyna, Maurizio De Lucia, w rozmowie z POLITICO, włoskie grupy przestępcze, takie jak Ndrangheta, która kontroluje dużą część handlu kokainą w Europie, będą chciały zaoferować płynność finansową borykającym się z problemami firmom w zamian za akcje.

Działania przestępcze nie znają granic. Zagrożone mogą być przede wszystkim przedsiębiorstwa z sektora rolno-spożywczego, branży zdrowotnej, zaopatrzenia medycznego oraz hotelarskie i restauracyjne. Włoska posłanka Sabrina Pignedoli przestrzega, że dotyczy to nie tylko włoskich przedsiębiorstw, ale także innych państw, zwłaszcza gospodarek o wysokiej stopie wzrostu, takie jak państwa Europy Wschodniej czy rajów podatkowych.

bDAAQbPh

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAAQbPC
KOMENTARZE
(47)
JERZY.
10 miesięcy temu
U nas mafia po uwłaszczeniu się na państwowym majątku oraz przejęciu pełnej kontroli nad strukturami Państwa pozamykała obywateli w areszcie domowym i dąży do ich całkowitego ubezwłasnowolnienia.
Janosik
10 miesięcy temu
To nie koronawirus spowodował kryzys , tylko jest przykrywka dla kryzysu ktory spowodowali banksterzy i politycy.
BOLO
10 miesięcy temu
NASZA MAFIA ---to urzędnicy PAŃSTWOWI
bDAAQbPD
Tu i teraz
10 miesięcy temu
to tak jak w Polsce w mafii kościelno - pisowskiej
xxxl
10 miesięcy temu
chyba Polskiej nie przebije nic
Najnowsze komentarze (47)
zibi
10 miesięcy temu
Polska, rządowa również
zet
10 miesięcy temu
to tak samo jak u nas mafiapisowsko milicyjna tez rośnie w siłe ...juz od 5 lat
jan paweł II
10 miesięcy temu
..........COŚ PODOBNEGO !!!!!................................
wstyd
10 miesięcy temu
NIE TYLKO WLOSKA MAFIA...... MAFIA PISOWSKA ROWNIEZ ROSNIE W SILE .PRZEJELA POSLOW POROZUMIENIE.. MIERNA I WIERNA /wiejska dzieweczka/ DOSTALA AWANS..........
Oho,
10 miesięcy temu
u nas też jest mafia żoliborska, a na jej czele stoi "Dziad"
ivo
10 miesięcy temu
polska mafia również ,przewodzi jej gangster z żoliboża ps. czarnina
Marian
10 miesięcy temu
Polska mafia nie ma takiego problemu, poukrywała swoje aktywa za granicą a w Polsce jedynie rządzi i ma się coraz lepiej.
ffff
10 miesięcy temu
u nas mafia rządzi państwem także czy koronowirus czy nie mają się dobrze
bDAAQbPv
Polak
10 miesięcy temu
Jak padnie państwo włoskie to jedyną strukturą tam będzie mafia. Tak było w 1945 r.
Mikołaj
10 miesięcy temu
A u nas PiSowska, co za różnica?
MSP
10 miesięcy temu
Co za bzdet, właśnie dzięki ograniczeniom w niektórych Państwach walczą z mafią i kartelami. W np. Salvadorze jak ktoś się ruszy poza domem to z automatu areszt (zabierają z ulicy i do przymusowej kwarantanny na 30dni w dedykowanych miejscach - nie do domku!). Oczywiście jak ten ktoś ma "problem" to może zarobić kulkę za niesubordynację. Tak też było w Chinach.
nemo
10 miesięcy temu
BRAWO PIS!!!!!!!!!!!!!!!!!
adrian
10 miesięcy temu
u nas mafia to PO
Vinotu
10 miesięcy temu
Jak donosza z dobrze poinformowanych zrodel wyborczych,formularze wyborcze dla oPOzycji beda,na ich zadanie- w jezyku niemieckim! Nic dodac i nic ujac!!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić