o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Kupujesz w Amazonie, Aliexpress czy Zalando? Szykują się problemy

54
Podziel się

Rząd przygotował ustawę o podatku od sprzedaży detalicznej. Uzyskane w ten sposób pieniądze będą finansować projekt 500+. To fatalna wiadomość dla użytkowników popularnego serwisu Aliexpress.com. Eksperci alarmują – wejście w życie ustawy oznacza koniec tanich zakupów w Chinach oraz w innych miejscach za granicą.

Kupujesz w Amazonie, Aliexpress czy Zalando? Szykują się problemy
(flickr.com, Sonia Belviso)
bDUGDyCZ

*Aliexpress jest znanym przez Polaków serwisem zakupowym. *Obecnie to 20. najpopularniejsza strona w Polsce według Alexa Rank – przypomina serwis alizakupy.pl Można na nim zrobić kupić towary w konkurencyjnych cenach, często z darmową wysyłką.

Nowa ustawa wprowadzona przez PiS nakłada podatek także na sklepy internetowe. Wszystkie punkty, zarówno stacjonarne jak i internetowe, zapłacą podatek od handlu, który będzie wzrośnie za transakcje przeprowadzane w niedzielę i święta. Właściciele sklepów stacjonarnych, którzy chcą uniknąć większego podatku, mogą zamknąć swoje punkty w wolne dni. Jak ma to zrobić właściciel sklepu internetowego?

Sprzedawca z zagranicy może spodziewać się olbrzymiej biurokracji. Po pierwsze będzie musiał określić, jaki udział w jego biznesie mają klienci z Polski. Po drugie obliczyć osobno wielkość sprzedaży w niedziele i święta. Po trzecie wszystko to będzie musiał zadeklarować na formularzach PIT w polskim Urzędzie Skarbowym. Na koniec ustawa wymaga, aby na przesyłce sprzedawca zamieścił informację o naliczeniu odpowiedniego podatku.

bDUGDyDb

Handel zagranicznych sprzedawców z Polską bardzo się skomplikuje. Skąd w ogóle chiński sprzedawca ma dowiedzieć się jak to wszystko zrobić? – pyta retorycznie serwis alizakupy.pl. Czy Ministerstwo Finansów przygotuje kampanię informacyjną w Chinach, z których tak chętnie kupujemy? Do tego ktoś będzie musiał również ponieść koszty transakcji. Dlaczego sprzedawca miałby brać je na siebie?

*W wypadku braku odpowiedniej deklaracji na przesyłce, nie dostaniemy przesyłki zza granicy. *Poczta Polska zwróci ją nadawcy. Zaczną się masowe zwroty przesyłek z Polski oraz masowe pretensje klientów, że nie dostali towarów. Polska znajdzie się na liście krajów niepożądanych na Aliexpress.com - wieszczy serwis.

Problem nie dotyczy oczywiście tylko Chin. Polacy chętnie kupują w wielu zagranicznych serwisach. Są to choćby Amazon, Ebay, Zalando i wiele innych. Przed wszystkim sprzedawcami czekają te same wyzwania.

bDUGDyDh

Uzasadnienie do wprowadzenie ustawy jest aż nazbyt jasne. Ministerstwo Finansów napisało wprost, że nowy podatek jest potrzebny, aby sfinansować projekt dopłaty do dzieci.

Dochody z podatku służyć będą finansowaniu wydatków budżetowych wynikających z realizacji programu wsparcia rodzin „500+”, jako jedno ze źródeł tego finansowania. Z tego punktu widzenia należy skutki społeczne ocenić za pozytywne – podało Ministerstwo Finansów.

bDUGDyDC
KOMENTARZE
(54)
Ze-on
5 lata temu
Czyli chcą wyłudzić od zwykłego konsumenta kasę na realizację swoich pomysłów. Dlaczego nie szukają kasy w rządowych kieszeniach?
hipokryci
5 lata temu
Tak to wygląda. Jedną ręką dają , czterema zabierają.Jaki będzie bilans. Być może wezmą dużo więcej jak dadzą.
nemo3110
5 lata temu
pomysly jarka przebijaja o 100 procent komunistow brawo POLECIELI I SPADLI
bDUGDyDD
Dddd
5 lata temu
A może niech siebie opodatkuja bardziej, te rządowe bankiety, podróże oraz inne profity
pol
5 lata temu
jak chcą niech płacą na dzieci z własnej kasy
Najnowsze komentarze (54)
Morling
rok temu
U nas wszystko musi być na przekór ludziom. Anglikom jakoś to nie przeszkadzało a sprowadzali dużo
miki
3 lata temu
Celowo was podpuszczają tym artykułem matołki
hi hi
5 lata temu
hi hi wiekszych bzdur dawno nie czytałem , nasz urzad skarbowy opodatkuje sklepy internetowe na całym swiecie ha ha ha
Don Alfredo
5 lata temu
Niech w końcu polacy nauczą się, że lepiej kupić Polski produkt a nie jakiś chiński szajs. Ja też jeszcze niedawno kupowałem w chinach na potęgę wszystko bo było tańsze. Ale jakie rozczarowanie było gdy ubrania nie były w tym kolorze, które zamawialiśmy, ich jakość pozostawiała sporo do życzenia a inne drobiazgi okazywały się tanim szajsem. Może i nasze produkty są droższe ale jakościowo przewyższamy większość chińszczyzny. Ponadto kupując Polski produkt wspieramy Polską gospodarkę. Niemcy już od dawna mówią, że wolą dać zarobić innemu Niemcowi bo z czasem odwdzięczy im się tym samym. Dzięki temu do niedawna był to naród bardzo bogaty, który potrafił podnieść się zdumiewająco szybko po klęsce drugiej wojny światowej. Wspierajmy Polskie produkty.
tuadam
5 lata temu
A może czas zapytać dlaczego Polacy na wzór innych nacji nie popierają rozwoju swojej ojczyzny tylko usiłują zapłacić za jakieś durne przedmioty 10 groszy mniej aby tylko nie wspomóc swojego państwa ? Na przykład w Szwecji ludzie nie maja aż takich kokosów o jakie się ich posądza a jednak starają się kupować narodowe produkty (mimo iż nieco droższe) oraz płacą podatki bez szemrania bo wiedza , ze od tego zależy życie ich i ich rodzin. ZMĄDRZEJMY !!!
żenuła
5 lata temu
A media i zwolennicy PO szukają kolejnych niusów, aby natłuc pospólstwu w głowę jaki to ten PIS straszny...ciekawe co jeszcze wymyślą... Cóż strasznie, dadzą 500 zł rodzinie z dziećmi, a Wasza transakcja zostanie opodatkowana - umówmy się na ali są takie ceny, że chyba nie ma co się trząść co? I tak wyjdziecie na swoim.
ggg
5 lata temu
Pislamiści puszczą nas z torbami!!!
WWW.ZWIERZENI...
5 lata temu
Z próżnego to i Salomon nie naleje. Stąd te głupie pomysły. Żeby coś dać trzeba to po prostu mieć.
bDUGDyDv
cyr
5 lata temu
Handel w niedzielę calkowicie zakazany jest obecnie m.in.: w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Francji. Oni po prostu zamykaja na weekend internet zeby nikt nie kupil! Moze ktos z o2 popelni jakis strykul na ten temat :D Ludzie, ogarnijcie sie!!!
Klapaucjusz
5 lata temu
No to było do przewidzenia, przecież skąd ma PISS wziąć pieniądze na rozdawanie ludziom. Od innych ludzi. Nie ma się co burzyć tak wybrał naród i teraz PISS ma mandat do robienia tego co chce. Kolejna rzecz, że to dopiero początek. Co będzie jak zaczną realizować kolejne obietnice związane z rozdawnictwem. Strach myśleć co jeszcze opodatkują.
ziomekzpoznan...
5 lata temu
Tak czy inaczej handel z Chińczykami zabije polskich handlowców. Więc wiem ze boli teraz ale to dobry kierunek, ojciec 5-dzieci z zarobkiem poniżej minimum na osobę.
qweq
5 lata temu
Kto jeszcze i ile razy przedrukuje ten kompletnie bezsensowny tekst? Polskie prawo obowiązuje tylko i wyłącznie w Polsce. Proponowana ustawa ma objąć handel detaliczny, a nie import towarów zza granicy UE. Kupując coś na Alixepress płaci się cło i vat za importowane towary, a w Chinach nie obowiązuje nasze prawo o handlu w niedziele itp. Ten tekst to kompletna nieprawda i nie powiedział tego żaden "ekspert" tylko jakiś internetowy troll, który od kilku dni robi za niezły viral.
x
5 lata temu
PO nie "marnowała "by tych podatków na polskie dzieci, wspomogłaby spragnionych seksu i odpoczynku uchodzców.
mała mi
5 lata temu
nie siejcie fermentu! przecież to dotyczy sprzedawców, którzy mają milionowe obroty.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić