o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Radosław Opas
Radosław Opas
|
aktualizacja

Lubuskie. Odkrycie w bunkrze atomowym. Za granicą piszą o sensacji w Polsce

325
Podziel się

Wieś Templewo, województwo lubuskie. To tu swój dom mają mrówki, które nie potrzebują światła czy ciepła. Niesamowitą kolonię tych owadów opisali badacze, którzy dowiedli, że mrówki wciąż żyją, bo zjadają siebie nawzajem.

Lubuskie. Odkrycie w bunkrze atomowym. Za granicą piszą o sensacji w Polsce
(iStock.com, Polecam, PolglishPL!)
bEipUddx

Naturalny fenomen odkryty w Polsce został szczegółowo opisany. Wyniki badań w woj. lubuskim opublikowali we współpracy polscy i fińscy eksperci w międzynarodowym piśmie "Journal of Hymenoptera Research". Specjaliści pod przewodnictwem prof. Wojciecha Czechowskiego z Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie prowadzili swoje badania od 2013 roku. To właśnie wtedy natrafili na "atomowe mrówki" w Templewie. O sprawie donoszą teraz zagraniczne media, w tym brytyjska telewizja Sky News.

Mrówki mieszkają w opuszczonym bunkrze atomowym byłego radzieckiego Obiektu Specjalnego 3003. Główne gniazdo mieści się rurze wentylacyjnej, w której przechowywane była broń nuklearna. Co roku duża liczba mrówek spadała z niego jednak na dół i nie wracała do swojej matczynej kolonii. Dziwić może dodatkowo fakt, że w rurze owady miały o wiele lepsze warunki do życia: mogły się rozmnażać oraz miały tam źródła pożywienia.

Zespół prof. Wojciecha Czechowskiego z Polskiej Akademii Nauk stwierdził, że liczba mrówek w bunkrze w woj. lubuskim wzrosła do wielkości dużej kolonii w otwartym świecie i kontynuowała prace nad budową gniazda - czytamy w artykule Sky News o polsko-fińskich badaniach.

bEipUddz
Zobacz także: Zobacz też: 3 sposoby na pozbycie się mrówek

Owady przetrwały dzięki kanibalizmowi. Polsko-fiński zespół badawczy dowiódł, że mrówki żywiły się swoimi martwymi pobratymcami. W pewnym etapie eksperymentu, naukowcy umieścili też w bunkrze kawałek deski, po której małe stworzenia mogły wdrapać się z powrotem do rury wentylacyjnej, w której pierwotnie żyły. Dopiero to sprawiło, że mrówki zaczęły wychodzić z pomieszczenia na powierzchnię, pomimo tego, że mogłyby przecież wydostać się po ścianach bunkra.

To pokazuje wymiar wielkich zdolności adaptacyjnych mrówek, które przystosowują się do warunków nieoptymalnych. Jest to klucz do zrozumienia ich niekwestionowanego sukcesu eko-ewolucyjnego - wyjaśniają autorzy badań.

bEipUddF

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEipUdea
KOMENTARZE
(325)
🌚🌚🌚
2 lata temu
Poatomowe mrówki. Dlatego nie wiedziały, że można po ścianach wrócić do gniazda.
Hmm
2 lata temu
Nie rozumiem, znalezli oryginalne mrowki, ktore byly samowystarczalne wiec wstawili im deske, seby wyszly i staly sie regularnymi mrowkami. Toz to profanacja ekosystemu!
mrówczarz
2 lata temu
Zajmuje się hodowlą mrówek, jaki to gatunek Xddddddddd
bEipUdeb
Alf
2 lata temu
A autor ma rozumek w rurze odbytowej!
Zrozpaczony
2 lata temu
Użarła mnie w penisa jedna z tych atomowych mrówek XYZ i od tygodnia organ nie przestaje rosnąć. Zatkał już nawet rury wentylacyjne wszystkim sąsiadkom...
mici
2 lata temu
Tam nigdy nie bylo zadnego atomu !!! co za brednie
Grzegorz z Ni...
2 lata temu
Ręce opadają z wrażenia...Mrówki,rura wentylacyjna i nie będę spał przez miesiąc...Wstrząs i niedowierzanie...
ALIGATOR W GA...
2 lata temu
LEPSZY SORT ZZERA GORSZY SORT
ALIGATOR W GA...
2 lata temu
LEPSZY SORT ZZERA GORSZY SORT
ALIGATOR W GA...
2 lata temu
LEPSZY SORT ZZERA GORSZY SORT
ALIGATOR W GA...
2 lata temu
LEPSZY SORT ZZERA GORSZY SORT
FR anek
2 lata temu
Polska języka , trudna języka
Tofik
2 lata temu
Wszcząsajonce :) :)
bEipUddT
tarejsrytk
2 lata temu
i ta wiadomość jest ważna bo piszą o tym zagramanicą? nie może coś być PO PROSTU ważne?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić