Maciej Bobula podzielił się 20 tys. złotych. Piękny gest poety

11

Poeta Maciej Bobula, który otrzymał w sobotę nagrodę Silesius za debiut roku 2018, postanowił się podzielić 20 tysiącami złotych z dwójką pozostałych nominowanych. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Maciej Bobula podzielił się 20 tys. złotych. Piękny gest poety
(Youtube.com)

Maciej Bobula nagrodzony. Podczas gali wieńczącej 4. edycję Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, który od wtorku odbywał się we Wrocławiu, Maciej Bobula otrzymał nagrodę za tom "Wsie, animalia, miscellanea", wydany w ubiegłym roku przez Fundację Duży Format.

Zwycięzca miał otrzymać 20 tys. złotych. Bobula zdecydował jednak, że nagrodą podzieli się z pozostałymi nominowanymi – Janem Rojewskim i Michałem Domagalskim, nominowanymi odpowiednio za wydane przez Biuro Literackie tomy "Ikonoklazm" i "Poza sezonem". Wyznał, że decyzję o podziale nagrody podjęli z Rojewskim i Domagalskim wspólnie, zanim jeszcze wiedzieli, który z nich wygra.

Uważamy, że to niesprawiedliwe aby zwycięzca brał całą nagrodę, a pozostali odchodzili z niczym. Dlatego postanowiliśmy podzielić tę kwotę na trzy części – powiedział Bobula.

Zobacz też: "Mały Książę” po śląsku. Laik tego nie przeczyta

Żyjemy w Polsce, w kraju, w którym mediana zarobków wynosi 2500 złotych brutto. Dwóch z nas jest nauczycielami, a o zarobkach w tej branży chyba nie musimy państwu mówić, a trzeci pracuje jako freelancer bez widoków na stałe zatrudnienie. System, w którym zwycięzca bierze wszystko, a przegrany odchodzi z niczym, jest dla nas bolesny, dlatego postanowiliśmy postąpić w ten sposób – dodał.

Apel do organizatorów. Bobula, Rojewski i Domagalski zaapelowali do organizatorów przyznających Silesiusa i inne nagrody literackie w Polsce o "zmianę zasad w przyszłości i uczynienie ich choćby ciut bardziej zrównoważonymi". Publiczność nagrodziła ich brawami.

Żona ważniejsza. Inny laureat, Adam Kaczanowski, którego wydane przez WBPiCAK "Cele" zostały uznane za książkę roku, nie poszedł w ślady debiutantów i nie podzielił się nagrodą z sześciorgiem innych poetek i poetów.

Jednak żonę kocham bardziej od pozostałych nominowanych – stwierdził, odbierając czek na 50 tysięcy złotych.

Podziel się dobrym newsem! Prześlij go nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić