Piotr Kalsztyn| 

Młode goryle przechytrzyły ludzi. Ich umiejętności zaskoczyły naukowców

14

Małpy potrafią rozbrajać pułapki kłusowników. Same się tego nauczyły.

Młode goryle przechytrzyły ludzi. Ich umiejętności zaskoczyły naukowców
(Pixabay.com, mtanenbaum)

Pułapka kłusowników zabiła goryla górskiego w parku narodowym w Rwandzie. Badacze małp nie mogli uwierzyć w to, co zauważyli później. Czteroletnie goryle pracowały razem, aby rozbroić pozostałe pułapki w okolicy – informuje Science Alert.

*Opiekunowie parku codziennie szukają pułapek i rozbrajają je. *Gdy szukali ich w okolicach legowiska goryli, jeden z dorosłych samców stanął im na drodze, aby się wycofali. Wtedy samiec Rwema i samica Dukore pobiegli w stronę pułapki i rozmontowali ją. Jedna z małp złamała gałąź bambusa, a druga pozbyła się pętli. Goryle zrobiły to samo z kolejną pułapką.

To absolutny pierwszy raz, gdy widzieliśmy, jak młode goryle to robią. Nie znam żadnych innych doniesień na temat młodocianych małp niszczących wnyki – powiedziała Veronica Vacellio, która zajmuje się badaniem goryli.

W parku narodowym kłusownicy montują tysiące takich pułapek. Polują w ten sposób przede wszystkim na antylopy. Przywiązują pętlę do gałęzi bambusa. Całość zasłaniają suchymi liśćmi i gałęziami. Chociaż goryle nie są celem ataków kłusowników, to często wpadają w ich sidła.

Dorosłe goryle są w stanie wydostać się samodzielnie z pułapek. Młode małpy nie mają takich umiejętności. Nawet jeśli uda im się ucieć, to odnoszą urazy, które często kończą się śmiercią.

Zobacz także: Zobacz także: Chińczycy zdołali sklonować małpę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić