Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Janusz Maj
|
aktualizacja

Nie będzie polskiego Kościoła Latającego Potwora Spaghetti

31
Podziel się:

Polscy pastafarianie przegrali w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Zamierzają iść ze sprawą do Strasburga.

Nie będzie polskiego Kościoła Latającego Potwora Spaghetti
(Wikimedia Commons CC BY)

Kościół Latającego Potwora Spaghetti nie dołączy do oficjalnie wyznawanych w Polsce religii. Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał decyzję wydaną w 2016 roku. Pastafarianie, bo tak nazywają się wyznawcy, próbują zarejestrować w Polsce swój związek wyznaniowy od 2012 roku. Jak dotąd równie wytrwale, co bezskutecznie.

Sąd uznał, że nie doszło do naruszenia ani Konstytucji, ani konwencji międzynarodowych, ani wolności sumienia i wyznania, gdyż brak rejestracji kościoła nie jest równoznaczny z brakiem możliwości wyznawania religii - uzasadniała w 2016 roku sędzia Jolanta Dargas.

W piątek sąd podtrzymał postanowienie w którym uznawał KLPS jedynie za parodię religii. Pastafarianie zapowiadają jednak walkę do końca. Na Facebooku zapowiadają zgłoszenie sprawy do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Nie wiemy na jakich przesłankach została podjęta taka decyzja i nie mamy zamiaru tego w tym miejscu rozstrząsać. Są do tego bardziej odpowiednie miejsca. Następnym z nich będzie Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, do którego złożymy skargę na dzisiejszy wyrok NSA - pisali w piątek rozczarowani wyznawcy.

W co właściwie wierzą pastafarianie? Ich bóstwo złożone jest z makaronu, pulpetów i oczu na czułkach. Świat stworzyć miało pod wpływem alkoholu, a za najwyższą formę istnienia uznać piratów. Wizja przyszłego życia zakłada raj z piwnym wulkanem i striptizerami obojga płci.

Zobacz także: VIDEO: Gojdź: "Kościół powinien zacząć od siebie, a dopiero później pouczać innych"

Religia została już oficjalnie uznana w Holandii i Nowej Zelandii. W 2014 roku amerykański polityk Christopher Schaeffer złożył przysięgę z durszlakiem na głowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(31)
haha
4 lata temu
Każdy supermarket jest świątynią tej religii KONSUMPCJONIZMU, żryj, tyj i wydalaj, cała wasza religia wyznawców "bóstwa złożonego z makaronu, pulpetów i oczu na czułkach"
jin
4 lata temu
Religia jak kazda inna.
Pastarasta
4 lata temu
Błąd. Istnieje i ma się dobrze. A ci sędziowie są porostu niewierzący... Ale my ich nawrocimy!
dcvv
4 lata temu
Religia to jedna z dwóch przyczyn, przez które na świecie toczą się wojny. Drugą są pieniądze.
Ateista
4 lata temu
Jest kościół toruński z Rydzykiem na czele - dlaczego nie może byc kościół pastafarianów? Jest o wiele mniej szkodliwy od złodziei toruńskich!
Makaroniarz
4 lata temu
To może zmieńcie spaghetti na makaron prawoskrętny ?
ak001
4 lata temu
Ten kościół konkuruje o wpływy z Kościołem Lodarjeńskim :))))
Alojzy
4 lata temu
A w Pakistanie probowaliscie?
vv
4 lata temu
w skatoliczałej do bólu polskiej kolonii watykańskiej ,nie macie żadnych szans.Watykański okupant i jego zastępy nie znoszą konkurencji
tz
4 lata temu
wysoki sądzie ależ doszło do naruszenia konstytucji! a konkretnie art 32.
Dr Lubitsch
4 lata temu
Zobaczymy jak wszyscy wyśmiewcy religii katolickiej będą się śmiać na łożu śmierci. Każdy kiedyś rozliczy się ze swojego żywota. Czy w to wierzy czy nie.
EGG-on
4 lata temu
A w dodatku są jeszcze różne kierunki: -nitki -wstążki -rurki...itp "na miękko,al dente" Choćby ze względu na wybór doczesny(i ten późniejszy)bądźmy ZA!
10,000 - i za...
4 lata temu
6 -ta rocznica zlozenia wniosku - kwaaaaa to juz totalna parodia co to ma wspolnego z reliia jakakolwiek ? teraz powstanie kosciol Jarkosmolenski - prosze o blooslawienstwo
Ewa
4 lata temu
Ciekawa alternatywa dla dotychczasowych nudnych, pełnych hipokryzji religii. Jestem za.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić