Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Radosław Opas
Radosław Opas
|
aktualizacja

Nowe odkrycie na Antarktydzie. Schowane pod lodowcem

28
Podziel się

Pod największym lodowcem na Antarktydzie Wschodniej australijscy naukowcy znaleźli wielkie zbiorniki wodne. Badania mają pomóc w ustaleniu, jak bardzo topnienie lodowych brył wpłynie na oceany.

Nowe odkrycie na Antarktydzie. Schowane pod lodowcem
(twitter.com, @tveitdal)

Lodowiec The Totten ma 30 km szerokości a jego grubość wynosi do 2 km. Jest on na tyle duży, że jeśli się stopi, naukowcy przewidują podniesienie się poziomu mórz nawet o 7 metrów.

Jeziora zostały odkryte poprzez rozmieszczenie niewielkich materiałów wybuchowych. Ulokowane zostały one 2 metry pod powierzchnią lodowca. Następnie rejestrowano dźwięk wywołany przez eksplozje.

Echo wybuchów odbijało się od poszczególnych warstw lodu. Na powierzchni umieściliśmy geofony, przez które słuchaliśmy wszystkich odgłosów dźwiękowych. Dzięki nim mogliśmy ustalić, co dokładnie znajduję się pod grubą warstwą lodu – powiedział Galton-Fenzi w rozmowie z "Guardianem".

To, co znajduje się pod lodowcem, ma duże znaczenie. Jak stwierdził naukowiec, prędkość z jaką poruszają się lodowe kolosy, jest zależna od struktury podłoża.

Jeśli pod lodową bryłą jest podłoże skalne, to będzie ona się poruszać wolniej, niż wtedy, kiedy płynie ona po wodzie lub czymś miękkim – dodał badacz.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Pęka najdłuższy lodowiec Grenlandii. To bardzo złe informacje
KOMENTARZE
(28)
Jasnowidz
3 lata temu
Jak zrobi się tam cieplej, będą wojny o Antarktydę .
f
3 lata temu
po co "niewielkie" materiały wybuchowe, od razu przywalić z atomówki i żadne PROGNOZY nie będą potrzebne
ds
3 lata temu
to ile nad poziom wystaje ten lodowiec ze woda w morzach ma sie podniesc o 7 metrow ? Jak do szklanki wlejemy wode po brzegi i zamrozimy to lod wyjdzie ponad szklanke i ile czy bedzie ponizej i o ile ?A teraz pomyslcie ile by musialo byc lodu by sie przelala szklanka i o ile sie przeleje
gsc
3 lata temu
dziękujemy ludziom za niszczenie planety:)
Kluge
3 lata temu
Jak taka płytka ze sunie się do oceanu, to jak nic przewiduję nowy potop. Fala powodziowa będzie naprawdę majestatyczna.
TakPytam
3 lata temu
Ciekawe. No dobrze, a jak wleję wodę do szklanki i zamrożę to co się stanie z szklanką ? Jeżeli się mylę to poprawcie mnie. Generalnie Tylko i aż góra może stanowić zagrożenie. Jak oni wyliczyli te 7 metrów ...
///
3 lata temu
To jak wsadzają ładunki wybuchowe w lodowce to niech potem nie krzyczą,że lodowce się rozpadają.
RR
3 lata temu
" jeśli lodowiec się stopi" - jeśli, a skąd już wiadomo, że się kiedyś stopi ?. To tak jak z tpotolotkiem - ludzie grają, ale czy wygrywają ??
Janusz nawaro...
3 lata temu
Prawda jest taka że lodowce topnieją i wpadają do morza (znamy filmiki jak całe sciany lodowc sie odłamują i wpadaja do morza) tylko na jednym odcinku lodowca.On nie wali się wszędzie tylko w danym miejscu.Przypuszczalnie pod tym lodowcen w tej czesci znajduje się coś co wytwarza ciepło które jest wypychane ku górze i dlatego one (lodowce) się odłamują.Może to jakieś maiasto pod lodowcem albo maszyneria z kosmosu.
rudy
3 lata temu
Najpierw wysadzają, a potem mówią że lud znika
Andzia
3 lata temu
Jakieś problemy?
we"?
3 lata temu
Jakie to są "niewielkie materiały wybuchowe"?
to_ja
3 lata temu
Od milionów lat epoki zlodowaceń przeplatały się z okresami cieplejszymi, a dziś ekolodzy chcą powstrzymać naturalną kolej rzeczy. Konie kują, a żaba nogę podstawia.
Realista
3 lata temu
Klimat Ziemi zmienny jest. Raz jest cieplej, a raz gorzej. Ludzie porwali się do walki ze zmianami klimatu jak Dawid do walki z Goliatem
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić