Radosław Opas
Radosław Opas| 
aktualizacja 

Nowe odkrycie na Antarktydzie. Schowane pod lodowcem

42

Pod największym lodowcem na Antarktydzie Wschodniej australijscy naukowcy znaleźli wielkie zbiorniki wodne. Badania mają pomóc w ustaleniu, jak bardzo topnienie lodowych brył wpłynie na oceany.

Nowe odkrycie na Antarktydzie. Schowane pod lodowcem
(twitter.com, @tveitdal)

Lodowiec The Totten ma 30 km szerokości a jego grubość wynosi do 2 km. Jest on na tyle duży, że jeśli się stopi, naukowcy przewidują podniesienie się poziomu mórz nawet o 7 metrów.

Jeziora zostały odkryte poprzez rozmieszczenie niewielkich materiałów wybuchowych. Ulokowane zostały one 2 metry pod powierzchnią lodowca. Następnie rejestrowano dźwięk wywołany przez eksplozje.

Echo wybuchów odbijało się od poszczególnych warstw lodu. Na powierzchni umieściliśmy geofony, przez które słuchaliśmy wszystkich odgłosów dźwiękowych. Dzięki nim mogliśmy ustalić, co dokładnie znajduję się pod grubą warstwą lodu – powiedział Galton-Fenzi w rozmowie z "Guardianem".

Trwa ładowanie wpisu:twitter

To, co znajduje się pod lodowcem, ma duże znaczenie. Jak stwierdził naukowiec, prędkość z jaką poruszają się lodowe kolosy, jest zależna od struktury podłoża.

Jeśli pod lodową bryłą jest podłoże skalne, to będzie ona się poruszać wolniej, niż wtedy, kiedy płynie ona po wodzie lub czymś miękkim – dodał badacz.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Pęka najdłuższy lodowiec Grenlandii. To bardzo złe informacje
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić