REKLAMA
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Olga Wilk07.12.18 (09:58)

Nowe punkty zapalne na całym świecie. Niespodziewana przyczyna zanieczyszczenia środowiska

Mapę odpadów pochodzenia zwierzęcego sporządzono na podstawie danych, które zebrał satelita. Na żółto i czerwono zaznaczono regiony skażone amoniakiem.
Université libre de Bruxelles

Gaz może być trujący ludzi, bydła i plonów. Wdychany w dużych ilościach przyczynia się do chorób płuc, a nawet śmierci. Do tej pory poziom jego emisji w różnych regionach nie był dobrze znany. Teraz naukowcy z Université Libre de Bruxelles (ULB) w Belgii zidentyfikowali 242 źródła amoniaku na całym świecie.

Satelita gromadził dane przez 9 lat. Dzięki jego misji udało się sporządzić jak dotąd najbardziej kompleksową mapę globalnego skażenia amoniakiem. Naukowcy podkreślają, że dzięki zdobytej wiedzy poszczególne państwa będą mogły zająć się problemem.

REKLAMA

Gaz wytwarza się, gdy zwierzęta defekują i oddają mocz. Jego największe stężenie występuje zwykle tam, gdzie hoduje się bydło, ale za zanieczyszczenie odpowiedzialne są też nawozy na bazie amoniaku. Jego jedynym naturalnie występującym źródłem jest wypełnione algami jezioro Natron w Tanzanii.

Emisja amoniaku rośnie w wielu krajach, także tych należących do Unii Europejskiej, która zobowiązała się zredukować stężenie o 6 proc. do 2020 roku, a o 19 proc. do roku 2030 - napisali w raporcie naukowcy Mark Sutton i Clare Howard.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oglądaj też: O smogu Polsce piszą na całym świecie. Film NIK uświadamia skalę problemu

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij