Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Agnieszka Zawistowska
|
aktualizacja

Odkryli najstarsze znane zaćmienie Słońca. Jest opisane w Biblii!

156
Podziel się

Zdarzenie opisane w Biblii miało miejsce 30 października 1207 p.n.e., czyli dokładnie 3224 lata temu. Naukowcy są przekonani, że ustalili datę najstarszego udokumentowanego zaćmienie Słońca.

Zaciemnienie słońca
Zaciemnienie słońca (Wikimedia Commons CC BY, Kevin Baird)

Odkrycie może mieć wpływ na datowanie wydarzeń w świecie starożytnym. Eksperci z Uniwersytetu Cambridge bazowali na dwóch tekstach: biblijnym oraz starożytnym egipskim, żeby poznać datę zaćmienia. W biblijnej Księdze Jozuego znajduje się fragment mówiący o zatrzymaniu się Słońca.

W dniu, w którym Pan podał Amorytów w moc Izraelitów, rzekł Jozue w obecności Izraelitów: Stań słońce, nad Gibeonem! I ty, księżycu, nad doliną Ajjalonu! I zatrzymało się słońce, i stanął księżyc, aż pomścił się lud nad wrogami swymi - czytamy w Biblii.

Badacze również przeanalizowali Stelę Merenptaha, dokument pochodzący z 5. roku panowania króla Merenptaha, syna Ramzesa II. Tekst zawiera dowód na obecność Izraelitów w Kanaan pomiędzy 1500 i 1050 r. p.n.e., czyli w czasie, gdy nadeszło zaćmienie. Mówi także o ich pokonaniu, które przypadło na lata 1213-1203 p.n.e. - panowania Merneptaha, co potwierdzili egiptolodzy.

Naukowcy sprawdzili, kiedy było zaćmienie widoczne z Kanaan. Musieli je widzieć Izraelici, co opisane zostało w Biblii. Z kalkulacji specjalistom wyszło, że jedyne zjawisko tego typu widoczne z Kanaan w okresie między 1500 r. a 1050 r. p.n.e. wystąpiło popołudniem 30 października 1207 r. p.n.e.

Nowe ustalenia pomogą lepiej poznać starożytną historię. Jeśli dalsze badania się potwierdzą, oznacza to, że naukowcy nie tylko odkryli najstarsze zaćmienie słońca, ale pozwoli im ono również wskazać konkretne daty panowania Ramzesa II i jego syna Merneptaha z dokładnością co do roku.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

KOMENTARZE
(156)
Bogdan
4 lata temu
Przecież zaćmienie,to nie zatrzymanie się Słońca.A może to było przebiegunowanie Ziemi?
Wiesia
4 lata temu
Ziemia w czasie pisu jest plaska I ksiezyca.nie ma. Zacmienia nie ma jest tylko sciema pisu.
Ala
4 lata temu
Znowu zacmienie ? Przeciez jest codziennie w pisowskiej tv
johny
4 lata temu
skąd wniosek ze to bylo zaćmienie, przeciez wg sprawozdania słońce i ksieżyc byly w innych miejscach,
StaloweMiasto
4 lata temu
Zobacz=================Siepomaga Pani Alicji.
UUii
4 lata temu
Widocznie Bóg nie odkrywał przed ludźmi wszystkiego, lecz pozwolił, aby ludzie sami dochodzili do jakichś mądrych odkryć i wynalazków.
marek
4 lata temu
Dałbym sobie jajka uciąć, że w Biblii nie jest mowa o zaćmieniu. Rzekłbym nawet, że słońce się zatrzymało, a nie znikło :) A raczej, że Ziemia się zatrzymała, tak, wiem , że to niemożliwe dla ludzi. Ale dla Boga? Potraficie czytać, nałukofcy?
Noe-Gd
4 lata temu
Niebawem wszystko będzie jasne, mało macie czasu....
mirek
4 lata temu
miało być o zaćmieniu a nie o lepszym sorcie z sejmu
xyz
4 lata temu
skąd powstał tak piekny stwor jak czlowiek,po wybuchu planety,absurd.
oldie
4 lata temu
chyba najstarsze opisane zacmienie ..... a propos poprzednich wpisow; ile trzeba miec glupoty w sobie, zeby ze stwierdzenia, ze opis jakiegos zjawiska w biblii bylby dowodem na istnienie pana bozka i pozniej pana jezuska
Proste
4 lata temu
Kiedyś ludzie nie rozumieli np. zaćmień Słońca i tłumaczyli to religią, teraz też niektórzy nie kumają np. ewolucji i w to miejsce wciskają religię
Nick
4 lata temu
Od dziecka wiedziałem, że Biblia to jakiś plagiat ..
dan
4 lata temu
Co zawiera Biblia? bardzo trafnie napisał o tym pewien ksiądz z którym zgadzam się całkowicie-;Nie ma w nich [pismach biblijnych] żadnej erudycji, żadnej wzniosłej myśli, niczego, co by przekraczało zwykłe siły umysłu ludzkiego - pisał w XVIII w. ksiądz Jan Meslier . -Wprost przeciwnie. Z jednej strony znajdujemy tu tylko baśnie, jak owe opowieści o stworzeniu kobiety z żebra wyjętego z boku mężczyzny, o rzekomym raju ziemskim, o wężu obdarzonym mową, rozumem i przebiegłością większą od przebiegłości człowieka. Albo znów opowieści o oślicy, która umiała mówić i karciła swego pana, kiedy ją bił bez powodu, o potopie i arce, w której były zamknięte zwierzęta wszystkich rodzajów, o pomieszaniu języków i powstaniu narodów, że już nie będziemy wspominać wielu innych bezsensownych opowiadań o treści prostackiej i frywolnej, których przekazywaniem wzgardziliby poważni i szanujący się pisarze. Wszystkie te opowiadania mają nie mniej baśniowy charakter niż opowieści na temat pomysłu Prometeusza
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić