Dagmara Smykla| 

ONZ: Pandemia koronawirusa grozi "biblijnym" głodem

257

Przedstawiciele ONZ ostrzegają, że świat jest zagrożony powszechnym głodem "o biblijnych rozmiarach" spowodowanym pandemią koronawirusa. Liczba głodujących może się podwoić i osiągnąć ponad 250 mln.

Koronawirus. ONZ ostrzega przed światowym głodem.
Koronawirus. ONZ ostrzega przed światowym głodem. (PAP, MASSIMO PERCOSSI)

Szef Światowego Programu Żywnościowego (WFP) alarmuje rządy na całym świecie. David Beasley podkreśla, że potrzeba wspólnego wysiłku wielu państw, aby uniknąć katastrofy. Według najnowszego raportu agencji ONZ ludzkości grozi powszechny, wręcz "biblijny" głód.

W ciągu kilku miesięcy możemy stać w obliczu głodu o biblijnych rozmiarach. Prawda jest taka, że czas nie jest po naszej stronie - podkreślił Beasley, zwracając się do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

ONZ: Koronawirus może podwoić liczbę głodujących

Autorzy raportu szacują, że liczba osób cierpiących głód może w tym roku prawie się podwoić. Z 135 mln do około 265 mln osób. Najbardziej zagrożeni są mieszkańcy 10 krajów opanowanych przez konflikty zbrojne, kryzys gospodarczy i katastrofy wynikające ze zmian klimatu.

Zobacz też: Koronawirus a natura. Rekordowa ilość żółwi w Tajlandii

Wierzę, że dzięki naszej wiedzy i partnerstwu możemy zgromadzić środki niezbędne do tego, aby pandemia COVID-19 nie stała się katastrofą związaną z kryzysem żywnościowym - powiedział szef Światowego Programu Żywnościowego.

Które kraje są najbardziej zagrożone głodem? Raport WFP wymienia Jemen, Demokratyczną Republikę Konga, Afganistan, Wenezuelę, Etiopię, Sudan Południowy, Sudan, Syrię, Nigerię i Haiti - informuje BBC.

COVID-19 może być potencjalną katastrofą dla milionów - podkreślił Arif Husain, główny ekonomista WFP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić