Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Irak zawiesza licencję międzynarodowej agencji prasowej. Wszystko przez raport

12

Władze Iraku zdecydowały się na zawieszenie licencji Reuters. Zadecydowano również o nałożeniu na agencję prasową kary grzywny. To konsekwencja opublikowania artykułu, w którym pojawiły się informacje stawiające rząd w złym świetle.

Irak pozbywa się dziennikarzy agencji Reuters z kraju
Irak pozbywa się dziennikarzy agencji Reuters z kraju (Getty Images)

Licencja agencji Reuters została zawieszona na okres trzech miesięcy. Wysokość grzywny dla dziennikarzy wynosi 25 milionów dinarów, czyli ok. 87 500 złotych. Jak uzasadniono, agencja naruszyła zasady obowiązujące media w Iraku.

Dlaczego Irak zawiesił licencję agencji Reuters?

Irak zawiesił licencję agencji Reuters z powodu artykułu na temat pandemii COVID-19. Dziennikarze informowali, że liczba potwierdzonych przypadków zarażeń była wyższa, niż w rządowych statystykach. Jak podaje "Worldometers" oficjalnie w państwie odnotowano dotychczas 1400 zachorowań i 78 ofiar śmiertelnych.

Komisja ds. Komunikacji i Mediów w Iraku wystosowała list do Reuters. Uzasadnili surowość wyroku tym, że artykuł może nieść za sobą negatywne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia mieszkańców państwa. Agencja została też wezwana do oficjalnych przeprosin.

Jak podaje "Al-Awsat" przedstawiciele agencji wyrazili żal z powodu decyzji władz Iraku. Nie wycofali się jednak z przedstawionej historii, argumentując, że oparli ją na miejscowych źródłach medycznych i politycznych.

Staramy się rozwiązać tę sprawę i pracujemy nad tym, aby nadal dostarczać zaufane wiadomości o Iraku – zapewnili dziennikarze Reuters w oświadczeniu.

Zobacz także: Zobacz też: Osocze ozdrowieńców w walce z koronawirusem

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić