Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Karolina Woźniak
|
aktualizacja

Ostrowiec. Incydent w elektrowni atomowej. Białoruś ujawnia dopiero teraz

29
Podziel się:

O pożarze w elektrowni atomowej w leżącym 200 km od granicy z Polską Ostrowcu, władze Białorusi poinformowały po 9 miesiącach od zdarzenia. Nikomu nic się nie stało, a konsekwencje zostały już wyciągnięte.

Ostrowiec. Incydent w elektrowni atomowej. Białoruś ujawnia dopiero teraz
(wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0)

Do zdarzenia doszło na terenie Białoruskiej Elektrowni Jądrowej, która znajduje się w Ostrowcu w powiecie grodzieńskim. Media informowały o tej sprawie jeszcze w ubiegłym roku - powoływały się wówczas na "tajny dokument", do którego dotarł pewien bloger.

Pożar w elektrowni atomowej na Białorusi. Władze poinformowały o tym po 9 miesiącach

Michaił Michajuk, wiceminister energii, w wywiadzie dla gazety "Respublika" przyznał, że pożar w elektrowni atomowej na Białorusi miał miejsce. Wywołały go resztki farby, które zapaliły się w metalowym wiadrze. Podkreślił również, że "system przeciwpożarowy działał normalnie i nie doszło do uszkodzenia sprzętu ani konstrukcji budowlanych".

Polityk dodał również, że konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych za tę sytuację zostały już wyciągnięte, a odpowiedni ludzie pociągnięci do odpowiedzialności. Gdyby doszło do uszkodzenia sprzętu lub konstrukcji budowlanych w elektrowni atomowej na Białorusi, wówczas społeczeństwo zostałoby o tym natychmiast poinformowane.

Zobacz także: Zobacz także: 17 razy silniejsza niż ta w Hiroszimie. Ujawniono porażające dane

Wiceminister oświadczył, że powodem zwłoki w przekazaniu informacji o pożarze w Ostrowcu były wytyczne Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, które jasno mówią o tym, że incydenty tego typu nie wymaga natychmiastowego poinformowania opinii publicznej.

Michaił Michajuk dodał, że pretensje ze strony litewskich władz wynikają z braku uzgodnienia dokładnych procedur informacyjnych pomiędzy obydwoma krajami. Mińsk miał zaproponować Wilnu zestaw wytycznych, jednak Litwini nie byli w stanie się do niego ustosunkować.

Budowa elektrowni atomowej na Białorusi w Ostrowcu spotkała się ze sprzeciwem władz Litwy już na samym początku. Litewscy politycy zarzucali Białorusi, że nie mają oszacowanego bezpieczeństwa i nie wiedzą, jak to wpłynie na środowisko w Litwie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(29)
Użytkownik
3 lata temu
T⁷69ju7⅞88077
chory.swiat
3 lata temu
klamali,klamia i beda klamac. Tak bylo jest i bedzie i jak widac w kazdym kraju,kazda wladza klamie i ukrywa prawde o tym ze jestesmy w niebezpieczenstwie. Nawet nie wiemy, wszystko sie dzieje za naszymi plecami a potem sie okazuje ze wirus sie zosniosl po swiecie albo radioaktywna chmura wisi i wszyscy sobie wdychamy to czy tamto
Jasnygwit
3 lata temu
A co na to Gretha?
nnnnn
3 lata temu
musieli uzgodnić stanowiska i tak długo im zajęło , a elektrownie tego typu to jak zapałki w rękach małego dziecka !
RADIOACTIV
3 lata temu
WCZEŚNIEJ CZY PÓŹNIEJ COŚ PIEPRZNIE I O TYM NIE POWIEDZĄ NAWET...
wert
3 lata temu
łże jak pis
W Ostrowcu
3 lata temu
"Mamo, to bedzie tak jak PO Czernobylu" pyta Jas - "U nas wszystko dobrze, jedz Jasiu" POwiedziala mama i POglaskala Jasia PO drugiej glowce....
Piotr
3 lata temu
Budowa Przez Białoruś elektrowni atomowej na rzecze płynącej przez Wilno to czyste świństwo. Elektrownia jest blisko Wilna daleko od Mińska!
Globo
3 lata temu
Chińskie metalowe wiadro zapaliło się od niedopałka na prośbę Chin utajniono sprawę 🤣😅😁
Ealdon
3 lata temu
Nie jest to incydent jądrowy.
piter
3 lata temu
Polska znowu w tyle , nie mamy elektrowni atomowych i taniego prądu a narażeni na awarie atomowe jesteśmy od sąsiadów w koło.
Lysy
3 lata temu
Teraz już wiemy skąd ten wysyp grzybow
Lysy
3 lata temu
Teraz już wiecie dlaczego był taki wysyp grzybow
zenada
3 lata temu
Jesteśmy nawet za Bialorusia w dziedzinie energetyki jadrowej...Nie ma co zielona wyspa.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić