Karolina Woźniak| 

Ostrowiec. Incydent w elektrowni atomowej. Białoruś ujawnia dopiero teraz

48

O pożarze w elektrowni atomowej w leżącym 200 km od granicy z Polską Ostrowcu, władze Białorusi poinformowały po 9 miesiącach od zdarzenia. Nikomu nic się nie stało, a konsekwencje zostały już wyciągnięte.

Ostrowiec. Incydent w elektrowni atomowej. Białoruś ujawnia dopiero teraz
(wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0)

Do zdarzenia doszło na terenie Białoruskiej Elektrowni Jądrowej, która znajduje się w Ostrowcu w powiecie grodzieńskim. Media informowały o tej sprawie jeszcze w ubiegłym roku - powoływały się wówczas na "tajny dokument", do którego dotarł pewien bloger.

Pożar w elektrowni atomowej na Białorusi. Władze poinformowały o tym po 9 miesiącach

Michaił Michajuk, wiceminister energii, w wywiadzie dla gazety "Respublika" przyznał, że pożar w elektrowni atomowej na Białorusi miał miejsce. Wywołały go resztki farby, które zapaliły się w metalowym wiadrze. Podkreślił również, że "system przeciwpożarowy działał normalnie i nie doszło do uszkodzenia sprzętu ani konstrukcji budowlanych".

Polityk dodał również, że konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych za tę sytuację zostały już wyciągnięte, a odpowiedni ludzie pociągnięci do odpowiedzialności. Gdyby doszło do uszkodzenia sprzętu lub konstrukcji budowlanych w elektrowni atomowej na Białorusi, wówczas społeczeństwo zostałoby o tym natychmiast poinformowane.

Zobacz także: Zobacz także: 17 razy silniejsza niż ta w Hiroszimie. Ujawniono porażające dane

Wiceminister oświadczył, że powodem zwłoki w przekazaniu informacji o pożarze w Ostrowcu były wytyczne Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, które jasno mówią o tym, że incydenty tego typu nie wymaga natychmiastowego poinformowania opinii publicznej.

Michaił Michajuk dodał, że pretensje ze strony litewskich władz wynikają z braku uzgodnienia dokładnych procedur informacyjnych pomiędzy obydwoma krajami. Mińsk miał zaproponować Wilnu zestaw wytycznych, jednak Litwini nie byli w stanie się do niego ustosunkować.

Budowa elektrowni atomowej na Białorusi w Ostrowcu spotkała się ze sprzeciwem władz Litwy już na samym początku. Litewscy politycy zarzucali Białorusi, że nie mają oszacowanego bezpieczeństwa i nie wiedzą, jak to wpłynie na środowisko w Litwie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić