Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Dagmara Smykla
|
aktualizacja

Pijany turysta na Giewoncie. Na dole czekała policja

173
Podziel się

Kuriozalna akcja ratunkowa na koszt podatników. Pijanego 55-latka z Krakowa musiał ściągać z góry śmigłowiec. Noc spędzi w izbie wytrzeźwień.

Pijany turysta na Giewoncie. Na dole czekała policja
(East News, Piotr Korczak/Reporter)

Nie byłby w stanie samodzielnie zejść ze szczytu. Turyści wspinający się na Giewont w poniedziałek późnym popołudniem, poinformowali TOPR o skrajnie nieodpowiedzialnym amatorze gór. 55-latek z Krakowa ruszył na Giewont, dodając sobie animuszu alkoholem. Udało mu się wysoko wejść, ale z zejściem miał już wielki problem.

Turyści widzieli, że idąc dalej szlakiem może on zrobić sobie krzywdę. Na lądowisku został przebadany alkomatem - informuje zakopiańska policja.

TOPR musiał wezwać śmigłowiec ratunkowy. Pijany mężczyzna został przetransportowany helikopterem na lądowisko obok szpitala w Zakopanem. 55-latek nie chciał lub nie był w stanie samodzielnie wyjść z helikoptera. Ostatecznie został z niego wyniesiony przez ratowników, a potem wprowadzony do radiowozu przez policjantów.

Badanie alkomatem wykazało, że miał we krwi 1,8 promila alkoholu. Noc z poniedziałku na wtorek spędzi, trzeźwiejąc w zakopiańskiej komendzie i będzie musiał za to zapłacić. Taka opłata może wynosić maksymalnie 309 zł. Prawdopodobnie nie poniesie żadnych konsekwencji prawnych, ponieważ nie stanowił bezpośredniego zagrożenia dla innych.

Ile zapłacą podatnicy? Koszty ratownictwa w Polsce obciążają budżet państwa w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Godzina pracy śmigłowca ratunkowego to około 5 tys. zł, a transport do szpitala to kolejne 500 - 1000 zł. W innych krajach Unii Europejskiej średni koszt akcji ratunkowej z użyciem śmigłowca to w przeliczeniu około 18 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz też: #KresyŚwiata: Policja porzuciła tu pałki. Korzysta z… wężów ogrodowych
KOMENTARZE
(173)
pijacy pod sp...
2 lata temu
bzdura - na pewno jest możliwość zasądzenia kosztów akcji od tego śmiecia tylko trzeba CHCIEĆ !
Czerwona Małp...
2 lata temu
Kapusie! Powinniście zapłacić za akcję.
Czerwona Małp...
2 lata temu
Fajnie! To ja zrobię tak. 1. Dzwonię do TOPR, że przy szlaku siedzi nietrzeźwy. 2. Paląc leszcza na pijaka, siadam sobie grzecznie przy ścieżce. 3. Po przylocie helikoptera, z pieśnią na ustach pozwalam się wciągnąć. 4. Po wylądowaniu, na alkomacie wydmuchuję 0,0. 5. Grzecznie dziękuję za atrakcję i idę na piwko. :-)
witek
3 lata temu
zabijac policjantow i zomowcow
Anzelm kaszan...
3 lata temu
Oj tam oj tam - chłopowina miał lęk wysokości - im wyżej wchodził tym więcej musiał wypić....hehehe:)
Agnieszka Kor...
3 lata temu
To ja z mężem I przyjaciółmi z Kędzieżyna Koźla tego człowieka uratowaliśmy. Mąż Go trzymał aby nie spadł, a my dzwoniliśmy I instruowaliśmy TOPR gdzie jesteśmy. Zastanawia mnie tylko jedno, jakim cudem Ten członek doszedł tak wysoko I nikt tego wcześniej nie zauważył. Ludzi było dużo, a On doszedł prawie do przełęczy przed wejściem na krzyż. Pozdrawiam Kasię, Daniela, Julkę I Bartka. Dobre anioły chodzą po świecie.
............,...
3 lata temu
I jak w tym kraju nie pić skoro pijacy mają lepiej
jana
3 lata temu
to mniej niż 500+, za co płaci podatnik
Gryzlak
3 lata temu
U nas nie podają ile wynosi średni koszt akcji ze śmigłowcem Kto by to liczył w końcu suwerenowi się to poprostu należało
aron
3 lata temu
Trzeba było go tam zostawić,niech sobie sam radził,może inni by to zrozumieli,w co bardzo wątpię
Lutt
3 lata temu
Konstytucja mu to gwarantuje.
nm
3 lata temu
pijany...jeszcze pewnie w trampkach.Następny znawca gór.Obciązyć kosztami i tyle
gośka
3 lata temu
różnie z imprez wracałem ale helikopterem za 300 zł to taniej niż taxi! pijemy w sobotę na Giewoncie! kto się przyłączy?
anty
3 lata temu
Na Słowacji by zapłacił z własnej kieszeni. Ale u nas takie bogactwo, kasą można szastać na lewo i prawo.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić