o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Dagmara Smykla
|
aktualizacja

Pijany turysta na Giewoncie. Na dole czekała policja

173
Podziel się

Kuriozalna akcja ratunkowa na koszt podatników. Pijanego 55-latka z Krakowa musiał ściągać z góry śmigłowiec. Noc spędzi w izbie wytrzeźwień.

Pijany turysta na Giewoncie. Na dole czekała policja
(East News, Piotr Korczak/Reporter)
bDgZpzSd

Nie byłby w stanie samodzielnie zejść ze szczytu. Turyści wspinający się na Giewont w poniedziałek późnym popołudniem, poinformowali TOPR o skrajnie nieodpowiedzialnym amatorze gór. 55-latek z Krakowa ruszył na Giewont, dodając sobie animuszu alkoholem. Udało mu się wysoko wejść, ale z zejściem miał już wielki problem.

Turyści widzieli, że idąc dalej szlakiem może on zrobić sobie krzywdę. Na lądowisku został przebadany alkomatem - informuje zakopiańska policja.

bDgZpzSf

TOPR musiał wezwać śmigłowiec ratunkowy. Pijany mężczyzna został przetransportowany helikopterem na lądowisko obok szpitala w Zakopanem. 55-latek nie chciał lub nie był w stanie samodzielnie wyjść z helikoptera. Ostatecznie został z niego wyniesiony przez ratowników, a potem wprowadzony do radiowozu przez policjantów.

Badanie alkomatem wykazało, że miał we krwi 1,8 promila alkoholu. Noc z poniedziałku na wtorek spędzi, trzeźwiejąc w zakopiańskiej komendzie i będzie musiał za to zapłacić. Taka opłata może wynosić maksymalnie 309 zł. Prawdopodobnie nie poniesie żadnych konsekwencji prawnych, ponieważ nie stanowił bezpośredniego zagrożenia dla innych.

Ile zapłacą podatnicy? Koszty ratownictwa w Polsce obciążają budżet państwa w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Godzina pracy śmigłowca ratunkowego to około 5 tys. zł, a transport do szpitala to kolejne 500 - 1000 zł. W innych krajach Unii Europejskiej średni koszt akcji ratunkowej z użyciem śmigłowca to w przeliczeniu około 18 tys. zł.

bDgZpzSl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz też: #KresyŚwiata: Policja porzuciła tu pałki. Korzysta z… wężów ogrodowych

bDgZpzSG
KOMENTARZE
(173)
gajgaja
rok temu
Nie rozumiem, dlaczego na koszt podatnika!Ociążyć go kosztami + solidny mandat i tyle!
nie czajnik
rok temu
Jeżeli pijak dostał za darmo przelocik helikopterem, to dlaczego jakiś czas temu babce, która się zmęczyła i nie chciało jej się samej schodzić, kazali płacić za niesłuszne wezwanie pomocy? Powinna się upić i miałaby za darmo?
nie.taki.ciem...
rok temu
Niezła atrakcja. Całkowity koszt: 309 nocleg + 35 za 0,7. To już mam plan na najbliższy weekend.
bDgZpzSH
mania
rok temu
w takim wypadku "turysta" powinien opłacić akcję ratowniczą, a jeśli nie byłby w stanie zapłacić, powinien trafić do więzienia i tam odpracować sumę pracując na rzecz społeczeństwa - oczyszczanie miasta, produkcja mioteł i szczotek czy tym podobne prace !!!!
dod
rok temu
W Polsce wszystko na koszt podatnika bo tak najłatwiej.Niekompetentni urzednicy z politykami na czele na koszt podatnika,utrzymywanie kleru na koszt podatnika,ściąganie pijaków z góry zamiast zostawić też.A potem się dziwimy czemu takie niskie pensje są a w kraju stagnacja..
Najnowsze komentarze (173)
pijacy pod sp...
rok temu
bzdura - na pewno jest możliwość zasądzenia kosztów akcji od tego śmiecia tylko trzeba CHCIEĆ !
Czerwona Małp...
rok temu
Kapusie! Powinniście zapłacić za akcję.
Czerwona Małp...
rok temu
Fajnie! To ja zrobię tak. 1. Dzwonię do TOPR, że przy szlaku siedzi nietrzeźwy. 2. Paląc leszcza na pijaka, siadam sobie grzecznie przy ścieżce. 3. Po przylocie helikoptera, z pieśnią na ustach pozwalam się wciągnąć. 4. Po wylądowaniu, na alkomacie wydmuchuję 0,0. 5. Grzecznie dziękuję za atrakcję i idę na piwko. :-)
witek
rok temu
zabijac policjantow i zomowcow
Anzelm kaszan...
rok temu
Oj tam oj tam - chłopowina miał lęk wysokości - im wyżej wchodził tym więcej musiał wypić....hehehe:)
Agnieszka Kor...
rok temu
To ja z mężem I przyjaciółmi z Kędzieżyna Koźla tego człowieka uratowaliśmy. Mąż Go trzymał aby nie spadł, a my dzwoniliśmy I instruowaliśmy TOPR gdzie jesteśmy. Zastanawia mnie tylko jedno, jakim cudem Ten członek doszedł tak wysoko I nikt tego wcześniej nie zauważył. Ludzi było dużo, a On doszedł prawie do przełęczy przed wejściem na krzyż. Pozdrawiam Kasię, Daniela, Julkę I Bartka. Dobre anioły chodzą po świecie.
............,...
rok temu
I jak w tym kraju nie pić skoro pijacy mają lepiej
jana
rok temu
to mniej niż 500+, za co płaci podatnik
bDgZpzSz
Gryzlak
rok temu
U nas nie podają ile wynosi średni koszt akcji ze śmigłowcem Kto by to liczył w końcu suwerenowi się to poprostu należało
aron
rok temu
Trzeba było go tam zostawić,niech sobie sam radził,może inni by to zrozumieli,w co bardzo wątpię
Lutt
rok temu
Konstytucja mu to gwarantuje.
nm
rok temu
pijany...jeszcze pewnie w trampkach.Następny znawca gór.Obciązyć kosztami i tyle
gośka
rok temu
różnie z imprez wracałem ale helikopterem za 300 zł to taniej niż taxi! pijemy w sobotę na Giewoncie! kto się przyłączy?
anty
rok temu
Na Słowacji by zapłacił z własnej kieszeni. Ale u nas takie bogactwo, kasą można szastać na lewo i prawo.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić