Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Muller
|

Ponad 100 tysiącom Polaków należą się pieniądze. Przewoźnicy powinni płacić nawet 2,5 tys. zł

27
Podziel się

Z roku na rok przybywa osób, które nie korzystają z prawa do odszkodowania za utrudnienia w podróży samolotem.

Ponad 100 tysiącom Polaków należą się pieniądze. Przewoźnicy powinni płacić nawet 2,5 tys. zł
(PAP/Photoshoot)
bETFfoKZ

Od 1 stycznia do 30 września tylko 1 proc. Polaków odebrało rekompensatę za lot opóźniony, odwołany lub odmowę wejścia na pokład. Pozostali, czyli aż 113 tys. pasażerów, nie stara się o te pieniądze. To 11 proc. więcej takich przypadków niż w 2016 roku, twierdzi organizacja AirHelp.

Od początku roku aż 1310 lotów zostało zakłóconych z winy przewoźnika. Ta liczba z roku na rok rośnie. Głównie ze względu na to, że linie lotnicze rozwijają swoją działalność – wykonują coraz więcej kursów, otwierają nowe połączenia. Warto wiedzieć, jakie przysługują nam prawa, by w uzasadnionym przypadku wnioskować o odszkodowanie lub o należny posiłek czy nocleg – mówi se.pl Natalia Gębska, Country Manager w AirHelp.

*Chodzi o bardzo duże pieniądze. Za pierwsze trzy kwartały 2017 roku przewoźnicy powinni byli wypłacić, przekonuje AirHelp, aż 138 mln zł. *Przed dwu laty ta suma była dwa razy mniejsza. Odszkodowanie przysługuje pasażerowi, jeżeli lot został opóźniony o 3 godz. lub więcej. Musiało się tak jednak stać z powodu czegoś, na co linia ma wpływ. Jeżeli lot nie odbył się lub został opóźniony z powodu strajku czy złych warunków pogodowych, rekompensata pieniężna się nie należy.

bETFfoLb

Linia płaci, gdy kłopoty z lotem wystąpiły z powodu awarii, spóźnienia lub braku zastępstwa w przypadku choroby pilota. Stawki wahają się w zależności od długości trasy, od 250 euro (1000 zł) do 600 euro (2500 zł). Np. za overbooking (odmowa wejścia na pokład z powodu sprzedaży większej liczby biletów niż miejsc) z Warszawy do Lizbony można dostać 400 euro (1700 zł).

Zobacz także: Zobacz także: Ryanair bez tajemnic. 10 faktów, o których możesz nie wiedzieć

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bETFfoLC
KOMENTARZE
(27)
rr
4 lata temu
Pewna nacja to odbiera odszkodowania nawet i kilka razy za to samo.
Franek
4 lata temu
Chyba nie wszyscy o tym wiedzieli. Informacje są ukrywane, ale czasem przypadkiem się odsłaniają. Bywa , że za późno.
JEDNORĘKI
4 lata temu
CZY MI ZA UTRATĘ RĘKI TEŻ NALEŻY SIĘ ODSZKODOWANIE ? PROSZĘ POWIEDZIEĆ TO RZĄDOWI PIS.
bETFfoLD
Niepełnospraw...
4 lata temu
A my Niepełnosprawni Niewolnicy z Olsztyńskich obozów pracy dla niewolników niepełnosprawnych , kiedy otrzymamy odszkodowanie od Komendantów Olsztyńskich obozów pracy . Pytam kiedy za okradanie, niewolenie, poniżanie , gnębienie, zastraszanie , mobbing , pytam kiedy !
Polish Eagle
4 lata temu
Jest kilka przyczyn takiego stanu rzeczy: 1. Są osoby które zwyczajnie nie wiedzą że należy się im odszkodowanie 2. Są pasażerowie którzy domyślają się lub słyszeli że mogą uzyskać odszkodowanie, jednak nie wiedzą jakie kroki należy w tym celu podjąć i do kogo wystąpić o wypłatę odszkodowania 3. Kolejną grupę stanowią pasażerowie którzy co prawda wiedzą że takie odszkodowanie się im należy, jednak nie wierzą że uda się im cokolwiek osiągnąć i z tego powodu nie podejmują starań 4. Może się również zdarzyć że przewoźnik lotniczy odmówi wypłaty odszkodowania tłumacząc niezgodnie z prawdą że nie miał wpływu na wystąpienie opóźnienia, a pasażer zrezygnuje wówczas z dalszych działań Tak więc jedyną drogą takiego stanu rzeczy jest podnoszenie świadomości przysługujących praw wśród podróżujących drogą lotniczą. Sprawy związane z odpowiedzialnością przewoźników lotniczych za opisywane tutaj zdarzenia na terenie UE reguluje rozporządzenie nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 11.02.2004
JA
4 lata temu
Ten artykuł to nic innego jak reklama firmy airhelp i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością i możliwością ubiegania się o jakieś pieniądze za opóźnienie lotów itp. Airhelp tylko próbuje zaistnieć w społecznej świadomości i tylko tyle lub aż tyle!
wernyhora
4 lata temu
a milionom należy się odszkodowanie za pańszczyznę, dyskryminację i prześladowania z powodu pochodzenia społecznego. jaśniepaństwo, przez wieki okradające naród polski, a któremu teraz "zwracane" są majątki powinno odpowiedzieć za zbrodnie przeszłości., rozliczmy w końcu naszą przeszłość.
bigsnick
4 lata temu
Miałem taką sytuacje na początku roku że odmówiono mi wejścia na pokład,oczywiście złożyłem reklamacje.Czekałem na odpowiedź ponad miesiąc czasu a w odpowiedzi dostałem uzasadnienie że się spóźniłem na odprawę.Śmiech na sali ale tak działają linie lotnicze Wizzair .Oczywiście do tej pory nić w tej sprawie nie zrobiono a ja sobie odpuściłem bo doszedłem do wniosku że to tylko strata czasu i nerwów użerać się z tymi złodziejami
ROB
4 lata temu
POLAKOM NALEŻĄ SIĘ ODSZKODOWANIA ZA ROZWALENIE POLSKIEJ GOSPODARKI I BEZROBOCIE OD GENIUSZA BALCEROWICZA
edek
4 lata temu
tia...naleza sie...jak psu miska ...tylko linie lotnicze nie chce placic inaczej interpretujac spoznienia i odpisywaniem,ze nie nastapily one z ich winy dlatego sprawe przekazalem kancelarii niech oni sie boksuja z tymi oszustami
Pasażer LOT
4 lata temu
Kompletny bzdury wypisuje pan dziennikarz.Z zasady LOT odmawia wypłaty odszkodowania i rżnie przysłowiołego głupa.Sądy dokładnie czynią to samo.Byłoby dobrze gdyby pan piszący te bzdury zchciał zapoznać się z realiami a potem pisał artykuł.
bulioner
4 lata temu
A mnie E-loty zrobiły w pernam buco...
zenbuk
4 lata temu
Tytuł z błędem gramatycznym?
bETFfoLv
robert
4 lata temu
A JUŻ MYŚLAŁEM ŻE TO NIEMCY SIĘ Z RESOCJALIZOWALI I WYPŁACAJĄ POLAKOM ZA ZNISZCZENIA ZA GRABIEŻE ZA LUDOBÓJSTWA DOKONANE PRZEZ ONYCH PODCZAS DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić