Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Przerażenie na Słowacji. Władze rozważają stan wyjątkowy

187
Podziel się:

Słowacy mają problem z coraz większą liczbą niedźwiedzi pojawiających się w Wysokich Tatrach. Mieszkańcy drugiego co do wielkości słowackiego miasta czują się zagrożeni, a władze chcą wprowadzić stan wyjątkowy.


Mieszkańcy słowackich Tatr coraz częściej spotykają niedźwiedzie w centrum miasta.
Mieszkańcy słowackich Tatr coraz częściej spotykają niedźwiedzie w centrum miasta. (Policja, Polícia Slovenskej republiky)

Mieszkańcy Wysokich Tatr boją się opuszczać po zmroku swoje domy. Władze miasta mówiąc wręcz o sytuacji kryzysowej: coraz więcej niedźwiedzi pojawia się na osiedlach mieszkaniowych. Słowacy widzą je niemal codziennie, zwłaszcza na terenie między osiedlami Tatrzańska Leśna i Tatrzańska Polanka.

Tylko do końca września niedźwiedzie pokazały się aż 702 razy. Władze Wysokich Tatr podkreślają, że to jeszcze nie koniec sezonu. Dla porównania: w całym 2010 roku odnotowano 97 przypadków pojawienia się niedźwiedzi w pobliżu osiedli mieszkalnych.

Sytuacja jest poważna, naprawdę martwię się o życie zarówno obywateli kraju, jak i turystów- powiedział Ján Mokoš, burmistrz Wysokich Tatr.

Zobacz także: Zobacz też: Usłyszeli hałas w kuchni. Później z przerażeniem oglądali monitoring

Lokalne władze rozważają wprowadzenie stanu wyjątkowego. Oznaczałoby to m.in. godzinę policyjną. Na razie jednak proszą o pomoc słowacki rząd. Chcą zniesienia całorocznej ochrony niedźwiedzia brunatnego. Drugim postulatem jest wprowadzenie badań populacji tych drapieżników dwa razy w roku.

Najlepszym sposobem jest dopilnowanie, aby odpady komunalne były przetwarzane i znajdowały się poza zasięgiem zwierząt. W ten sposób niedźwiedzie nie będą miały powodu, żeby wychodzić z ich naturalnego środowiska - odpowiada słowacki minister środowiska w rozmowie z gazetą "Korzár".

Film z niedźwiedziem nagrała niedawno policja. Na materiale opublikowanym przez słowackich funkcjonariuszy widać zwierzę, które podeszło pod same drzwi komisariatu. Niedźwiedźkrążył chwilę przed budynkiem, zanim odszedł. Nagranie policji ze Starych Smokowców widziało 137 tys. internautów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(187)
lp
3 lata temu
Ten miś przed komisariatem, pewnie chciał zgłosić policji naruszenie miru domowego przez turystów, a oni go nie wpuścili... Tym samym naruszyli jego prawa obywatelskie...
oj nie dobrze...
3 lata temu
ojej... słabo :( jeszcze się okaże że zaczną wystrzeliwać :(
w średniowiec...
3 lata temu
skoro od początku roku było 702 razy kontaktu niedźwiedź-człowiek, to znaczy, że jest ich za dużo i przestały bać się ludzi. Niedźwedź ma kły, pazury, dużą masę ciała, szybko biega.....w razie ataku udawać nieżywego ? Co to za państwo, które nie zapewnia bezpieczeństwa obywatelom ?
ktoś
3 lata temu
Misie soo fajne...
Miś
3 lata temu
Pokaż mi sie
pomyślmy
3 lata temu
No, cóż... Misie jak misie.. Pluszowe to one wprawdzie nie są, ale gdzieś się podziać muszą.. Może to ludzie za blisko do ich siedlisk podchodzą, domy se stawiają itd.. Odstrzał niedźwiedzi..??? Ich tak dużo w końcu nie ma. A ludzi na Ziemi jest 8,5 miliarda...
giez
3 lata temu
... głupi niedźwiedziu, gdybyś w lesie siedział ... itd
ninka
3 lata temu
a czemu sie dziwic to ich miejsce ludzie im zabrali tereny a misie wracaja na ojcowizne
word
3 lata temu
niedźwiedzie i wszystkie inne zwierzęta są u siebie to my ludzka rasa jesteśmy intruzami, jesteśmy gośćmi w lesie i uszanujmy ich dom i porządek w ich domu
alarm
3 lata temu
A to na pewno nie są "misiowe ludki " ???????????????????
zoolog
3 lata temu
Ale do Niemiec się nie garną, bo tam pełno uchodźców ! Mądre zwierzeta !
Kolargol
3 lata temu
Wysiedlić ludzi z macieżystych terenów natury, niedźwiedzi, dać spokojnie życ misiom
szanuj jedzen...
3 lata temu
Najlepiej zabić i po sprawie. Może tak zacząć szanować zywnośc? Niedźwiedź nic w kuble nie znajdzie, wiecej nie przyjdzie.
Centek
3 lata temu
Podobno mięso z niedźwiedzia nie jest takie złe
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić