o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Przerażenie na Słowacji. Władze rozważają stan wyjątkowy

187
Podziel się

Słowacy mają problem z coraz większą liczbą niedźwiedzi pojawiających się w Wysokich Tatrach. Mieszkańcy drugiego co do wielkości słowackiego miasta czują się zagrożeni, a władze chcą wprowadzić stan wyjątkowy.


Mieszkańcy słowackich Tatr coraz częściej spotykają niedźwiedzie w centrum miasta.
Mieszkańcy słowackich Tatr coraz częściej spotykają niedźwiedzie w centrum miasta. (Policja, Polícia Slovenskej republiky)
bDJyHZHF

Mieszkańcy Wysokich Tatr boją się opuszczać po zmroku swoje domy. Władze miasta mówiąc wręcz o sytuacji kryzysowej: coraz więcej niedźwiedzi pojawia się na osiedlach mieszkaniowych. Słowacy widzą je niemal codziennie, zwłaszcza na terenie między osiedlami Tatrzańska Leśna i Tatrzańska Polanka.

Tylko do końca września niedźwiedzie pokazały się aż 702 razy. Władze Wysokich Tatr podkreślają, że to jeszcze nie koniec sezonu. Dla porównania: w całym 2010 roku odnotowano 97 przypadków pojawienia się niedźwiedzi w pobliżu osiedli mieszkalnych.

Sytuacja jest poważna, naprawdę martwię się o życie zarówno obywateli kraju, jak i turystów- powiedział Ján Mokoš, burmistrz Wysokich Tatr.

bDJyHZHH
Zobacz także: Zobacz też: Usłyszeli hałas w kuchni. Później z przerażeniem oglądali monitoring

Lokalne władze rozważają wprowadzenie stanu wyjątkowego. Oznaczałoby to m.in. godzinę policyjną. Na razie jednak proszą o pomoc słowacki rząd. Chcą zniesienia całorocznej ochrony niedźwiedzia brunatnego. Drugim postulatem jest wprowadzenie badań populacji tych drapieżników dwa razy w roku.

bDJyHZHN

Najlepszym sposobem jest dopilnowanie, aby odpady komunalne były przetwarzane i znajdowały się poza zasięgiem zwierząt. W ten sposób niedźwiedzie nie będą miały powodu, żeby wychodzić z ich naturalnego środowiska - odpowiada słowacki minister środowiska w rozmowie z gazetą "Korzár".

Film z niedźwiedziem nagrała niedawno policja. Na materiale opublikowanym przez słowackich funkcjonariuszy widać zwierzę, które podeszło pod same drzwi komisariatu. Niedźwiedźkrążył chwilę przed budynkiem, zanim odszedł. Nagranie policji ze Starych Smokowców widziało 137 tys. internautów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDJyHZHO
bDJyHZIi
KOMENTARZE
(187)
marta
rok temu
To wina turystów. Oswoili te misie. A misie są mądre i myślą, że się je lubi i przychodzą teraz same do ludzi po jedzenie.
elo
rok temu
ze Starych Smokowców ? A gdzie to? Stary smokowiec jest jeden wiec powinno byc ze Starego Smokowca.
Ekolodzy Gree...
rok temu
co wy na to - wysiedlić człowieka z terenów na których zamieszkuje miś !
bDJyHZIj
olo
rok temu
wprowadzić stan wojenny ....ale brednie
poplecznik
rok temu
Drugie co do wielkości miasto Słowacji z 4 tys. mieszkancami. Może to jest drugie co do wielkości ale powierzchniowo, ale przecież jak się nie dopisze to lepiej brzmi, bo to się wydaje, że te niedźwiedzie Bóg wie ilu osobom zagrażają. Wysokie Tatry to jest miasto kompletnie nieprzystające do zwyczajowego rozumienia tego pojęcia. Składa się z kilku miejscowości, które nie są ze sobą połączone m.in. Stary smokowiec, Tatrzańska Łomnica czy Szczyrbskie Jezioro. Drugim co do wielkości miastem Słowacji są Koszyce i mają 240 tys. mieszkańców.
Najnowsze komentarze (187)
lp
rok temu
Ten miś przed komisariatem, pewnie chciał zgłosić policji naruszenie miru domowego przez turystów, a oni go nie wpuścili... Tym samym naruszyli jego prawa obywatelskie...
oj nie dobrze...
rok temu
ojej... słabo :( jeszcze się okaże że zaczną wystrzeliwać :(
w średniowiec...
rok temu
skoro od początku roku było 702 razy kontaktu niedźwiedź-człowiek, to znaczy, że jest ich za dużo i przestały bać się ludzi. Niedźwedź ma kły, pazury, dużą masę ciała, szybko biega.....w razie ataku udawać nieżywego ? Co to za państwo, które nie zapewnia bezpieczeństwa obywatelom ?
ktoś
rok temu
Misie soo fajne...
Miś
rok temu
Pokaż mi sie
pomyślmy
rok temu
No, cóż... Misie jak misie.. Pluszowe to one wprawdzie nie są, ale gdzieś się podziać muszą.. Może to ludzie za blisko do ich siedlisk podchodzą, domy se stawiają itd.. Odstrzał niedźwiedzi..??? Ich tak dużo w końcu nie ma. A ludzi na Ziemi jest 8,5 miliarda...
giez
rok temu
... głupi niedźwiedziu, gdybyś w lesie siedział ... itd
ninka
rok temu
a czemu sie dziwic to ich miejsce ludzie im zabrali tereny a misie wracaja na ojcowizne
bDJyHZIb
word
rok temu
niedźwiedzie i wszystkie inne zwierzęta są u siebie to my ludzka rasa jesteśmy intruzami, jesteśmy gośćmi w lesie i uszanujmy ich dom i porządek w ich domu
alarm
rok temu
A to na pewno nie są "misiowe ludki " ???????????????????
zoolog
rok temu
Ale do Niemiec się nie garną, bo tam pełno uchodźców ! Mądre zwierzeta !
Kolargol
rok temu
Wysiedlić ludzi z macieżystych terenów natury, niedźwiedzi, dać spokojnie życ misiom
szanuj jedzen...
rok temu
Najlepiej zabić i po sprawie. Może tak zacząć szanować zywnośc? Niedźwiedź nic w kuble nie znajdzie, wiecej nie przyjdzie.
Centek
rok temu
Podobno mięso z niedźwiedzia nie jest takie złe
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić