Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Michał Nowak
|
aktualizacja

Przewiercili się przez kilometr lodu. Zobacz, co odkryli

115
Podziel się

Naukowcy dokonali „całkowicie nieoczekiwanego” odkrycia na Biegunie Południowym. W jeziorze Mercera odkryli bakterie oraz świetnie zachowane szczątki prehistorycznych form życia.

Przewiercili się przez kilometr lodu. Zobacz, co odkryli
(Youtube.com)
bEJuLdvp

Duża niespodzianka. Naukowcy z projektu SALSA odkryli szczątki skorupiaków i niesporczaków. Informuje o tym czasopismo „Nature”. Jak mówi polski naukowiec Sławomir Tułaczyk z University of California w Santa Cruz, pod lodem jeszcze nigdy nie znaleziono niczego podobnego.

Odkrycie tych zwierząt było czymś, czego całkowicie się nie spodziewaliśmy – mówił z koleii David Harwood, mikropaleontolog z University of Nebraska.

Pradawne stworzenia. W próbkach wydobytych z jeziora znajdowały się pancerze skorupiaków oraz ośmionożne niesporczaki, których naturalnym środowiskiem była wilgotna gleba. Były w nich także fragmenty rośliny lądowej lub grzyba oraz skorupa okrzemka i fotosyntetyzujące glony. Naukowców zaskoczył również widok przypominającego krewetkę skorupiaka z wciąż zachowanymi odnóżami.

bEJuLdvr

Pancerz skorupiaka był odbarwiony, przypominał stary liść, jaki pewien czas leżał na ziemi. Niektóre próbki wyglądało na bardzo świeże. Zupełnie jakby pochodziły z niedawna – cieszył się Harwood.

Próbki sprzed tysięcy lat. Odkryte zwierzęta żyły w czasach, gdy Antarktyda była cieplejsza. Mogło to być nawet 120 tys. lat temu. To wtedy, podczas krótkiego okresu ciepła, lodowce cofnęły się, tworząc odpowiednie warunki dla rozwoju życia.

bEJuLdvx

Subglacjalne Jezioro Mercera. Jest jednym z ponad 300 jezior podlodowcowych, które rozsiane są po świecie. Największe z nich, Wostok znajduje się na Antarktydzie. Ma 250 km długości i 80 km szerokości. Jezioro odkryte przez glacjologa Mercera jest mniejsze i zajmuje obszar o powierzchni około 140 km kwadratowych.

Delikatna operacja. Odwiert udało się wykonać pod koniec zeszłego roku. Ma 1084 metry. Podczas jego wykonywania zachowano możliwie najwyższe środki ostrożności. Naukowcy mieli na uwadze możliwość skażenia jeziora, dlatego zamiast wierteł, do drążenia używali ciepłej wody. Dodatkowo przepuszczali ją przez filtry i naświetlali promieniami UV.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEJuLdvy
Zobacz także: Zobacz także: Początek czasu. Niesamowite, przypadkowe odkrycie
bEJuLdvS
KOMENTARZE
(115)
alter
2 lata temu
nie chcielibysmy nkogo ranic, sami ocencie, jezeli jestescie ludzmi samoswiadomymi, chcielibysmy polecic serie 3 ksiazek autorstwa Filipa Ambrii, pod tytulem "Alternative", to sa ksiazki dla ludzi myslacych
alter
2 lata temu
nie chcemy nikogo ranic, chcielibysmy jedynie ludziom samoswiadomym polecic serie 3 ksiazek Filipa Ambrii pod tytulem serii "Alternative"
Stefan
3 lata temu
Jaki z tego wniosek? 120 tys lat temu nie było tam lodu bo się cofnął. Pogadajmy teraz o globalnym ociepleniu pseudo naukofcy i ekolodzy.
bEJuLdvT
mjk
3 lata temu
Co za brednie! Znajdowano już mikroorganizmy na szczytach Himalajów i u wylotów podmorskich wulkanów. W gejzerach i głębokich jaskiniach. Dlaczego to niby znalezienie ich pod lodem Antarktyki ma być takim niespodziewanym odkryciem?
Zdzisiu
3 lata temu
To narobiły te skorupiaki. Doprowadziły do nieodwracalnych zmian klimatycznych. Najpierw ocieplenie, potem oziębienie. I jak to się skończyło? Kto za to odpowie ja się pytam? Teraz poszukują w tych zmarzlinach winnych.
Pinokio
3 lata temu
Zeby sie nie okazalo ze wydobyli jakas zaraze naukowcy to tylko ludzie ktorzy nic nie wiedza o stwarzaniu i nigdy nie beda wiedziec
dałud
3 lata temu
Jakiż to naukowiec nie spodziewał się zastać tam dawnych form życia, skoro kiedyś nie było tam lodu? Ależ bzdury piszecie! To co, tylko ufo szukali?
Ba
3 lata temu
Az w koncu rozmrozi sie jakas bakteria ktora przetrwala wieki. I wszystko zacznie sie zmieniac
Robin
3 lata temu
To ocieplenie, które wtedy było to od czego? Kto wtedy opalał węglem? Na kogo wtedy winę zwalono?
niePISmienny
3 lata temu
Czy wtedy tez był rozwinięty przemysł, który (podobno) prowadzi do globalnego ocieplenia? Czy może nieprzebrane stada bizonów, turów itp. produkowały ogromne ilości CO2????? A może inne były przyczyny???
dffd
3 lata temu
Może tam żyją jacyś ludzie. Niech ich pomogą wyjść na powierzchnię
hmmm
3 lata temu
120 tys lat temu tez bylo globalne ocieplenie? A ja dostalem 60% podwyzke pradu dlatego ze to podobno wina czlowieka.
dinozaur
3 lata temu
przeciesz na antarktydzie kiedys niebyło lodu to co tu sie dziwic????
bEJuLdvL
Zaniepokojona
3 lata temu
Oni jeszcze wyciągną jakoms pandemie prehistoryczna na ktora nie ma lekarstwa. I arrivederci Roma
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić