Michał Nowak
Michał Nowak| 
aktualizacja 

Przewiercili się przez kilometr lodu. Zobacz, co odkryli

132

Naukowcy dokonali „całkowicie nieoczekiwanego” odkrycia na Biegunie Południowym. W jeziorze Mercera odkryli bakterie oraz świetnie zachowane szczątki prehistorycznych form życia.

Przewiercili się przez kilometr lodu. Zobacz, co odkryli
(Youtube.com)

Duża niespodzianka. Naukowcy z projektu SALSA odkryli szczątki skorupiaków i niesporczaków. Informuje o tym czasopismo „Nature”. Jak mówi polski naukowiec Sławomir Tułaczyk z University of California w Santa Cruz, pod lodem jeszcze nigdy nie znaleziono niczego podobnego.

Odkrycie tych zwierząt było czymś, czego całkowicie się nie spodziewaliśmy – mówił z koleii David Harwood, mikropaleontolog z University of Nebraska.

Pradawne stworzenia. W próbkach wydobytych z jeziora znajdowały się pancerze skorupiaków oraz ośmionożne niesporczaki, których naturalnym środowiskiem była wilgotna gleba. Były w nich także fragmenty rośliny lądowej lub grzyba oraz skorupa okrzemka i fotosyntetyzujące glony. Naukowców zaskoczył również widok przypominającego krewetkę skorupiaka z wciąż zachowanymi odnóżami.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Pancerz skorupiaka był odbarwiony, przypominał stary liść, jaki pewien czas leżał na ziemi. Niektóre próbki wyglądało na bardzo świeże. Zupełnie jakby pochodziły z niedawna – cieszył się Harwood.

Próbki sprzed tysięcy lat. Odkryte zwierzęta żyły w czasach, gdy Antarktyda była cieplejsza. Mogło to być nawet 120 tys. lat temu. To wtedy, podczas krótkiego okresu ciepła, lodowce cofnęły się, tworząc odpowiednie warunki dla rozwoju życia.

Subglacjalne Jezioro Mercera. Jest jednym z ponad 300 jezior podlodowcowych, które rozsiane są po świecie. Największe z nich, Wostok znajduje się na Antarktydzie. Ma 250 km długości i 80 km szerokości. Jezioro odkryte przez glacjologa Mercera jest mniejsze i zajmuje obszar o powierzchni około 140 km kwadratowych.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Delikatna operacja. Odwiert udało się wykonać pod koniec zeszłego roku. Ma 1084 metry. Podczas jego wykonywania zachowano możliwie najwyższe środki ostrożności. Naukowcy mieli na uwadze możliwość skażenia jeziora, dlatego zamiast wierteł, do drążenia używali ciepłej wody. Dodatkowo przepuszczali ją przez filtry i naświetlali promieniami UV.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Początek czasu. Niesamowite, przypadkowe odkrycie
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić