Wróć na
Dagmara Smykla
|
aktualizacja

"Radioaktywny pociąg" na polskiej granicy. Jechał z Berlina do Moskwy

65
Podziel się

Funkcjonariusze Straży Granicznej wykryli na granicy polsko-białoruskiej skażenie promieniotwórcze w pociągu jadącym z Berlina do Moskwy. Skład dostał zgodę na kontynuację podróży i wjechał na Białoruś.

pociąg
pociąg (Fotolia)

Skażony przedział i toaleta. Polscy strażnicy graniczni wykryli skażenie radioaktywne w pociągu wracającym z Berlina do Moskwy. Na granicy polsko-białoruskiej stwierdzono, że dopuszczalne normy promieniowania przekraczała podłoga jednego z przedziałów i toaleta.

To nie przeszkodziło składowi w kontynuowaniu podróży. Pociąg wjechał na Białoruś, a we wtorek wieczorem dotarł na moskiewski Dworzec Białoruski. Tam czekali już na niego pracownicy rosyjskich kolei i strażacy, którzy potwierdzili informacje o skażeniu.

Nie było zagrożenia dla pasażerów - zapewnia rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

W skażonym wagonie nie było pasażerów. Ślady promieniowania mogą pochodzić od mężczyzny, który podróżował wcześniej do Berlina. Chory na raka był leczony za pomocą radioterapii i ostrzegł pracowników kolei, że może zostawić ślady biologiczne w przedziale i toalecie.

W Berlinie wagon został odkażony. Jednak podczas badania na granicy polsko-białoruskiej licznik ujawnił, że promieniowanie osiągnęło poziom 3 mikrosiwertów na podłodze przedziału i 7 mikrosiwertów w toalecie. Rosyjskie władze zapewniają, że w Moskwie pociąg zostanie ponownie odkażony - informuje agencja Interfax.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(65)
Frank
8 miesięcy temu
To dowód, że należy przywrócić kontrole graniczne. Skoro radioaktywny wagon przejechał przez całą Polskę z Niemiec to znaczy, że nie był kontrolowany na granicy z Niemcami.
Kris
8 miesięcy temu
PACJENT PO RADIOTERAPII NIE PROMIENIUJE!!! Piszą takie bzdury, a my potem nie możemy pacjentom wytłumaczyć tego (bo jak to, on o tym w gazecie czytał...). Prawdopodobnie pacjent dostał jakiś radioizotop, ale to nie była radioterapia. Pozdrowienia z radioterapii.
Kropka
8 miesięcy temu
Radioterapii nie sprawia że człowiek się staje radioaktywny. Nie zostawia żadnego śladu. No ale kto by się spodziewał szczerości od ruskich
qperNIK
8 miesięcy temu
Ostrzegł pracowników kolei, że może zostawić ślady biologiczne w przedziale i toalecie. Ślady biologiczne - zwłaszcza w toalecie to u nas zostawia co drugi podróżny.
123
8 miesięcy temu
tzn że wywożą odpady z elektrowni bez problemu
Najnowsze komentarze (65)
Czesław Nowak
7 miesięcy temu
Właśnie wróciłem z Czarnobyla i okolic tam są miejsca gdzie promieniowanie sięga 200 mikrosiwertów ! a co najgorsze osobiście widziałem po zmroku ciężarówki wywożące drewno z lasu ze strefy skażenia więc możemy cieszyć si ę w domu z nowych mebli które świecą
=r=o=b=o=
7 miesięcy temu
no i nie ma problemu, skażone zostały tory na terenie Polski - zbieranie szczawiu surowo niewskazane !
zg
7 miesięcy temu
Byłem leczony radioaktywnym jodem (rak tarczycy 2002 rok). Pierwiastek ten jest usuwany z organizmu z moczem, kałem, śliną i innymi wydzielinami. Po jodoterapii jest izolowany przez czas potrzebny aby jego radioaktywność obniżyła się do określonego w przepisach poziomu (jest to kontrolowane w czasie pomiarów). Później jeszcze długo bardzo czułe urządzenia, a takie są stosowane na przejściach granicznych mogą wykrywać ślady promieniowania radioaktywnego. >>do pytającego "czy sikał w przedziale", nie musiał, może kichnął?
Albert
7 miesięcy temu
taki poziom promienoiowania jest np w angielskiej Kornwalii a nawet loklanei tam wyzsze, sa tez miejsc w Iranie i Brazyli gdzie z naturalnych skal wydziela sie radon i tam sa jeszcze wyzsze poziomy promieniowania a ludzie zyja i wcale nie dostaja raka. Mam 3 profesjonalne liczniki Geigera to rozne rzeczy sprawdzam. Naturalne granity moga miec nawet ponad 1 mikrosivert/h a ludzie robia granitowe posadzki, albo kuchnie. Rozne kamienie polne tez moga promieniowac a ludzie wstawiaja je do ogrodu. Pacjent po radioterapii NIE PROMIENIUJE, zaleza czy dostal jakas terapie antynowotworowa czy podanu mu radioaktywne iztopy,ktore kumuluja sie w nowotworach, ale te izotopy sa krotko zyjace i nie szkodliwie. Po kilkunastu godzinach juz po nich nie ma sladu promieniowania, wiec cos tu jest nie tak w tym artykule.
znawca
8 miesięcy temu
Jeśli trop z pacjentem jest prawdziwy to po badaniu PET badany promieniuje i może wydalić promieniotwórczy fluor. Ten fluor ma czas rozpadu mniej niż 2 godziny, to dobę po badaniu PET, niemal cały fluor rozłożyłby się już.
dvfdgfh
8 miesięcy temu
no to ładny przemyt radioaktywnych supstancji z moskwy do berlina !!!!!!!!
znowu ściema
8 miesięcy temu
Ślady biologiczne to napewno nie są w postaci promieniowania. Ktoś przemycał uran, albo coś podobnego, dla tego torba była bardzo ciężka i trzymał ja na podłodze. Przesyłka była bardzo cenna, więc targał ją ze sobą nawet do toalety, a to oznacza, że kurier jechał sam. Stąd ślady promieniowania tylko na podłodze. Termosy ochronne dla takich materiałów nie izolują w pełni promieniowania. Śladowe zawsze wydostaje się na zewnątrz. Ale wymyślili. Pacjent zostawił ślad. Jednostki miary też im się popierdzieliły z kątem prostym.
bodzio
8 miesięcy temu
No Putino-Makrelowe układy działają Makrela robi wszystko to co jej Putek każe.
naukowiecamat...
8 miesięcy temu
ale ruskie maja inne leki na raka trochu mocniejsze
rety
8 miesięcy temu
A Straż Graniczna sobie słodko śpi.
Ana
8 miesięcy temu
Nie wiem czy wszystkie radioterapie tak działają, pewnie nie. Ale jak dziadek miał tarczycę leczoną to przez miesiąc miał się do dzieci nie zbliżać plus żadnych bliskich kontaktów z ludźmi innymi. Tak samo moja nauczycielka miała przez miesiąc wolne bo cytując ją "promieniała".
Unono
8 miesięcy temu
Coś tu nie gra! Pociag jechał z Berlina do Moskwy, promieniotwórczość została wykryta na granicy Polska- Białoruś, a został odkażony w Berlinie? To znaczy że Niemcy wiedzieli o tym przypadku i nas nie poinformowali? To jest niezgodne z rozporządzeniem z 2004r dot przewozu materiałów promieniotwórczych przez Polskę!
Piotr
8 miesięcy temu
Ciekawe, kto, gdzie i co przemycał
Unono
8 miesięcy temu
Nawet radioterapia nie zostawia tak wysokiego poziomu promieniowania gamma! są to w zasadzie związki emitujące alfa którego nie wykryją na granicy.!Gadają totalne bzdury.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić