Wróć na
Radosław Opas
Radosław Opas
|

Reparacje wojenne od Niemiec dla Polski. Jest stanowisko Trumpa

413
Podziel się

Donald Trump wypowiedział się na temat reparacji wojennych od Niemiec dla Polski za zniszczenia, jakie nasza ojczyzna poniosła w okresie II wojny światowej. Przywódca uważa, że ta sprawa go nie dotyczy. Prezydent Stanów Zjednoczonych pozostanie w tej kwestii neutralny.

Reparacje wojenne od Niemiec dla Polski. Jest stanowisko Trumpa
(East News, Polaris Images/East News)
bCOXVeYB

Trump skomentował obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pomimo odwołania swojej wizyty w Polsce, prezydent USA wygłosił krótkie przemówienie przed dziennikarzami zgromadzonymi w Białym Domu. Poruszył w nim m.in. sprawę reparacji wojennych.

Myślę, że to sprawa pomiędzy Polską a Niemcami. Mam dobre stosunki z oboma krajami – oświadczył Donald Trump.

bCOXVeYD

Prezydent Stanów Zjednoczonych tłumaczył się z nieobecności w Polsce. Trump po raz kolejny ogłosił, że powodem jego niestawienia się na uroczystościach obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej był nadciągający w stronę USA huragan Dorian. Obiecał jednak, że przyjedzie do Polski w innym możliwym terminie – donosi Polskie Radio.

Z powodu naprawdę potężnego huraganu musiałem odwołać podróż do Polski. To będzie wspaniały weekend - święto przeszłości. Mike Pence zajmie moje miejsce, będzie mnie godnie reprezentować. Ja miałem poczucie, że muszę zostać w kraju – przekonywał Donald Trump przed Białym Domem.

Sprawa reparacji wojennych ciągnie się od wielu lat. Polskie władze niejednokrotnie już oświadczały, że będą domagać się od Niemiec zadośćuczynienia za poniesione straty i zniszczenia podczas II wojny światowej. Ostatnio wypowiedział się na ten temat również prezydent Andrzej Duda.

Reparacje to kwestia odpowiedzialności i moralności. Wojna, o której dziś mówimy, spowodowała w Polsce ogromne straty – powiedział Andrzej Duda w rozmowie z niemieckim dziennikiem „Bild”.

bCOXVeYJ

Zobacz też: Ale wpadka. Melania musiała ratować męża

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCOXVeZe
KOMENTARZE
(413)
Selim
12 miesięcy temu
Jest dla mnie oczywiste, że reparacje od Niemiec - Polsce się należą. Żaden naród w Europie nie ucierpiał tyle od Niemców co Polacy - i to materialnie jak i osobowo. Sam jestem ofiarą tej wojny - okupacji i wysyłki do Niemiec na przymusowe roboty razem z matką. Wszyscy inni - a głównie Żydzi - swoje z Niemców wyciągnęli tylko my jakoś nie możemy doprosić się sprawiedliwości.
konio
12 miesięcy temu
tramp odsłonił swoją twarz....co za obłuda , niech już więcej do nas nie przyjeżdza
Pawel
12 miesięcy temu
Widze ze zachod podobnie jak w 1939 znowu "neutralny"."Swietny sojusznik"-nie ma co.
bCOXVeZf
kat
12 miesięcy temu
Czy USA wypłaciły reparacje wojenne Wietnamowi i Korei ?
Angela2000
12 miesięcy temu
A zydow dotyczy skoro podpisał ustawę 447
Najnowsze komentarze (413)
zdziwiony
11 miesięcy temu
Ale ws. mienia poholocaustowego juz nie jest neutralny.
Tom
11 miesięcy temu
Czyli w sprawie żydowskich roszczeń też zostaje neutralny ?
dawaj diengi
11 miesięcy temu
sprzedali nas stalinowi a teraz zgrywaja neutralniaków, nie ma to jak zaufani sojusznicy
Leosia
11 miesięcy temu
A co nas obchodzi, co ktokolwiek o tym myśli? To międzynarodowe prawo reguluje takie sprawy. Nam się reparacje należą czy się to komuś podoba, czy nie !
Eszi
11 miesięcy temu
pieniadze Polska juz dostala a ze wieksza czesc skasowali Sowieci to juz inna sprawa a moze Niemcy wystawia rachunek za ziemie Pruska i Slaska .
Gość
12 miesięcy temu
Co to Trampa obchodzi. On jest gospodarzem w swoim kraju .
Gość
12 miesięcy temu
Jiech Niemcy oddają co ukradli i spłacą choć niewielką część tego co zniszczyli. Szczycą się wysokim rozwojem- co tu się zachwycać pieniądze ich i rozwój mają hektolitry krwi wielu narodów . Za to 2szystko będą mieć zapłacone.
stanko
12 miesięcy temu
„ Z naszego punktu widzenia PRAWNIE I POLITYCZNIE SPRAWA REPARACJI JEST ZAMKNIĘTA - powiedział rzecznik niemieckiego rządu.” Z punktu widzenia obecnego premiera M.M. „dokładnie ustalimy sumę, której będziemy się domagać" - zapowiedział szef rządu RP. Pytany o umowę, zgodnie z którą Warszawa w 1953 roku zrezygnowała z odszkodowań, odrzekł, że jest ona nieważna. "Był to układ między Polską a NRD, którego nie uznajemy. Oba kraje były częścią bloku sowieckiego" - uzasadnił.
bCOXVeYX
Stas
12 miesięcy temu
Szkoda, że w sprawie roszczeń od Polski dla Izraela nie był neutralny.
Marzena
12 miesięcy temu
Tak tac mu jeszcze przetransportować więcej wojska do naszego kraju. W razie zamieszek maja prawo do nas strzelać. I tak się podbija kraje bez wojny. Nie znam kraju w którym stacjonowaly wojska amerykańskie i nie było tam wojny. Zamiast stworzyć własną armię, wszystkich cywilów szkolić kobiety i mężczyzn tak się tworzy silne państwo. Kiedy w koncu tych Amerykanów z stąd wyrzucicie
Mors
12 miesięcy temu
Gdyby Niemcy musieli nam oddać tylko pieniądze za zrabowane dzieła sztuki u zniszczenia materialne to ich stopa życiowa cofnęła by się o kilkadziesiąt lat no ale do tego nie dojdzie nigdy bo jest to kraj który wykorzystuje pół Europy od stuleci i nikt do tej pory nic z tym nie zrobił, dawniej robili to poprzez wojny a teraz instrumentem zwanym Unia Europejska. Jedynym wyjściem dla nas jest wyjście z Unii Europejskiej i założenie Unii Trójmorza i gdyby do tego doszło to z wroga PiS stałbym się napewno ich zagorzałym zwolennikiem.
Andre
12 miesięcy temu
Trump to k.u.n.d.e.l, funta kłaków nie_wa_rt! 😀
romkas
12 miesięcy temu
Co tam reparacje dla Polski. Ważne mu są reparacje dla żydów. Uchwała 447 senatu.
lidka
12 miesięcy temu
Co Tramp ma do powiedzenia w sprawach Europejskich. Intereseje mnie jakie odszkodowania zostaly wyplacone rdzennym Amerykanom Indianom i Afroamerykanom za zabor ziemi i zmuszanie do niewolniczej pracy.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić