Barbara Jaros| 

Rosyjskie zbrojenia w obwodzie kaliningradzkim na nowych zdjęciach z satelity

173

Najnowsze zdjęcia satelitarne wykonane na zlecenie CNN przedstawiają najprawdopodbniej modernizację czterech instalacji wojskowych znajdujących się w strategicznym dla Rosji obwodzie kaliningradzkim.

Rosyjskie zbrojenia w obwodzie kaliningradzkim na nowych zdjęciach z satelity
(mil.ru/CC BY)

Pierwsze niepokojące doniesienia pojawiły się na początku tego roku. Wykonane wtedy zdjęcia sugerowały, że Rosjanie przebudowują bunkier do przechowywania broni jądrowej - podaje CNN.

Te zrobione w ciągu ostatnich miesięcy zdają się potwierdzać podejrzenia. Ze zdjęć satelitarnych wykonanych przez komercyjną firmę ImageSat wynika, że Rosja prawdopodobnie dokonuje modernizacji w co najmniej czterech punktach w obwodzie kaliningradzkim

Według analityków między 19 lipca a 1 października trwały prace w odkrytym bunkrze. Kolejny zestaw fotografii prezentuje ich zdaniem 40 nowych schronów budowanych w pobliżu Primorska, drugiego co do wielkości rosyjskiego portu nad Bałtykiem. Zdjęcia z 18 lipca mają ukazywać ich budowę. 10 tygodni później widzimy już ukończone nowe bunkry, które okalają starsze.

Materiały mają też dokumentować modernizację bazy lotniczej Czkałowsk. Chodzi między innymi o nową linię kolejową oraz instalację systemu lotniczego, który pozwoli samolotom lądować w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Ostatni zestaw zdjęć wykonano nad Czerniachowskiem. Fotografie prawdopodobnie ujawniają ulepszenia obiektów wojskowych w okolicach miasta. W lutym do bazy dostarczono pociski Iskander. Amerykańskie Ministerstwo Obrony nazwało to posunięcie "największym, jakie dotąd widzieliśmy". Dziennikarzom CNN nie udało się uzyskać w tej sprawie komentarza rosyjskich wojskowych.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz też: "Nienormalny" rosyjski satelita. USA wyraziły zaniepokojenie
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić