Barbara Jaros| 

Starożytne szczątki znad Bałtyku. Eksperci ujawnili, co skrywały

15

Dzięki użyciu nowoczesnych metod naukowcom uniwersytetów Szczecińskiego i Warszawskiego udało się ustalić kilka nowych, zaskakujących faktów na temat mieszkanki wybrzeża Bałtyku, która zmarła na początku naszej ery.

Starożytne szczątki znad Bałtyku. Eksperci ujawnili, co skrywały
(iStock.com, Ирина Мещерякова)

Wiadomo, na co chorowała kobieta. Dzięki antropologicznej analizie szkieletu ustalono, że cierpiała z powodu zmian patologicznych w obrębie stawów w dolnym odcinku kręgosłupa - podaje portal rp.pl. Schorzeniem to najczęściej dotyka osób w podeszłym wieku, tymczasem Pomorzanka w chwili śmierci miała 25-30 lat.

Według ekspertów osteoartretyzm rozwinął się prawdopodobnie z powodu wyniszczenia organizmu. Powodem miała być ciężka praca fizyczna. Jest to o tyle zagadkowe, że bogate wyposażenie, jakie znaleziono w miejscu pochówku, świadczy o przynależności kobiety do ówczesnej elity społecznej.

Mieszkanka Pomorza zmarła najpóźniej około 20 roku n.e. Analiza izotopów zawartych w jej zębach pozwoliła ustalić, co jadła. Co ciekawe, kobieta nie żywiła się rybami bałtyckimi, tylko słodkowodnymi. Jej dieta była bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego.

Zobacz także: Zobacz też: Zbadali szczątki krzyżowców. Zaskakujące odkrycie

Starożytne ludzkie szczątki odkryto pod koniec XIX wieku. Włożone do drewnianej kłody wypadły z bałtyckiego klifu we wsi Bagicz. Znalezionym na Pomorzu kościom towarzyszyły ozdoby z brązu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić