o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Barbara Jaros
|

Starożytne szczątki znad Bałtyku. Eksperci ujawnili, co skrywały

11
Podziel się

Dzięki użyciu nowoczesnych metod naukowcom uniwersytetów Szczecińskiego i Warszawskiego udało się ustalić kilka nowych, zaskakujących faktów na temat mieszkanki wybrzeża Bałtyku, która zmarła na początku naszej ery.

Starożytne szczątki znad Bałtyku. Eksperci ujawnili, co skrywały
(iStock.com, Ирина Мещерякова)
bDZTxlvV

Wiadomo, na co chorowała kobieta. Dzięki antropologicznej analizie szkieletu ustalono, że cierpiała z powodu zmian patologicznych w obrębie stawów w dolnym odcinku kręgosłupa - podaje portal rp.pl. Schorzeniem to najczęściej dotyka osób w podeszłym wieku, tymczasem Pomorzanka w chwili śmierci miała 25-30 lat.

Według ekspertów osteoartretyzm rozwinął się prawdopodobnie z powodu wyniszczenia organizmu. Powodem miała być ciężka praca fizyczna. Jest to o tyle zagadkowe, że bogate wyposażenie, jakie znaleziono w miejscu pochówku, świadczy o przynależności kobiety do ówczesnej elity społecznej.

Mieszkanka Pomorza zmarła najpóźniej około 20 roku n.e. Analiza izotopów zawartych w jej zębach pozwoliła ustalić, co jadła. Co ciekawe, kobieta nie żywiła się rybami bałtyckimi, tylko słodkowodnymi. Jej dieta była bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego.

bDZTxlvX
Zobacz także: Zobacz też: Zbadali szczątki krzyżowców. Zaskakujące odkrycie

Starożytne ludzkie szczątki odkryto pod koniec XIX wieku. Włożone do drewnianej kłody wypadły z bałtyckiego klifu we wsi Bagicz. Znalezionym na Pomorzu kościom towarzyszyły ozdoby z brązu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDZTxlwy
KOMENTARZE
(11)
Insp G
2 lata temu
A DNA denatka posiada?
ssx
2 lata temu
pewnie niewolnica , kobieta majętnego pochodzenia z obszarów jeziornych, porwana i przywieziona nad Bałtyk, normalne praktyki w tamtych czasach
Nope
2 lata temu
🤔
bDZTxlwz
Nope
2 lata temu
🤔
J23
2 lata temu
Dawniej nie znali tzw demokracji i chwała im za to teraz rzekomo jest ale nadzwyczajne kasty święte krowy :lekarze ,wymiar niesprawiedliwości sprawiedliwości, no i "zaharowani " nauczyciele wiadomo budżetówka nietykalna kasta choruje stale na brak pieniędzy a żyje z uciskanej sfery produkcyjnej cała prawda o współczesnej demokracji!!!! No to gdzie my jesteśmy i jaki to rozwój!!!
Pawel198345
2 lata temu
A może to znajoma Morawieckiego ?
Anna
2 lata temu
To Polacy już nie potrafią robić zdjęć, tylko fotkę szkieletu musiała robić Rosjanka?
Gonzo
2 lata temu
... pisze sie Anno Domini a nie nowa era - nie douczyli w szkole czy prawda tak boli?
fredi
2 lata temu
mieszkanka pomorza ????? a moze przybyla tu w odwiedziny...do kochanka
tyuityutfftyf...
2 lata temu
Wreszcie ją przebadali! Pewnie czekała w kolejce na NFZ !
yyffv
2 lata temu
ci pseudonaukowcy nie pomyśleli że jak nie było sprzedajnych polityków to każdy robol charujący jak wół miał co jeść , dobrze się ubierał i stać go było na zbytkowne przedmioty
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić