REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Barbara Jaros21.04.19 (17:41)

Starożytne szczątki znad Bałtyku. Eksperci ujawnili, co skrywały

Dzięki użyciu nowoczesnych metod naukowcom uniwersytetów Szczecińskiego i Warszawskiego udało się ustalić kilka nowych, zaskakujących faktów na temat mieszkanki wybrzeża Bałtyku, która zmarła na początku naszej ery.
Ирина Мещерякова / iStock.com

Wiadomo, na co chorowała kobieta. Dzięki antropologicznej analizie szkieletu ustalono, że cierpiała z powodu zmian patologicznych w obrębie stawów w dolnym odcinku kręgosłupa - podaje portal rp.pl. Schorzeniem to najczęściej dotyka osób w podeszłym wieku, tymczasem Pomorzanka w chwili śmierci miała 25-30 lat.

Według ekspertów osteoartretyzm rozwinął się prawdopodobnie z powodu wyniszczenia organizmu. Powodem miała być ciężka praca fizyczna. Jest to o tyle zagadkowe, że bogate wyposażenie, jakie znaleziono w miejscu pochówku, świadczy o przynależności kobiety do ówczesnej elity społecznej.

REKLAMA

Mieszkanka Pomorza zmarła najpóźniej około 20 roku n.e. Analiza izotopów zawartych w jej zębach pozwoliła ustalić, co jadła. Co ciekawe, kobieta nie żywiła się rybami bałtyckimi, tylko słodkowodnymi. Jej dieta była bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego.

Zobacz też: Zbadali szczątki krzyżowców. Zaskakujące odkrycie

Starożytne ludzkie szczątki odkryto pod koniec XIX wieku. Włożone do drewnianej kłody wypadły z bałtyckiego klifu we wsi Bagicz. Znalezionym na Pomorzu kościom towarzyszyły ozdoby z brązu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij