Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Radosław Opas
Radosław Opas
|

Przypadkowe odkrycie przy grobie świętego Patryka

15
Podziel się:

Obok Katedry św. Trójcy w mieście Downpatrick w Irlandii Północnej znaleziono średniowieczne szkielety. Niektóre z nich mają tysiąc lat.

Przypadkowe odkrycie przy grobie świętego Patryka
(Youtube.com, Tom McClean)

Najstarszy szkielet należy do chłopca, który w chwili śmierci miał 5-6 lat. Szczególną uwagę badaczy przyciągnął również szkielet młodej kobiety, która żyła pomiędzy 1317 a 1429 rokiem, kiedy to na terenie, na którym znaleziono jej szczątki, znajdował się zakon benedyktanów - podaje BBC News.

Znaleziska pomogą zrozumieć historię. Jak twierdzą naukowcy, dzięki odkopanym szkieletom będzie można dowiedzieć się, jak wyglądało życie mieszkańców tamtych czasów. Już teraz wiadomo, że kobieta w chwili śmierci zmagała się z ogromnym bólem chorych zębów. Uczeni mają nadzieję, że ta wiedza pozwoli określić, jaką dietę stosowali ludzie średniowicza oraz jaki tryb życia prowadzili.

Odkrycia dokonano przypadkowo. Archeolodzy z Queen's University Belfast szczątki znaleźli w sierpniu 2018 roku, kiedy to przygotowywali grunt pod budowę repliki Wysokiego Krzyża. Oprócz szkieletu małego dziecka i kobiety, znalezionych zostało jeszcze 12 innych.

Zobacz także: Zobacz też: Odkrycie w piramidzie Amenemhata II

Możemy wykorzystać te dowody do stworzenia ogólnego obrazu diety i codziennych czynności mnichów, którzy tu mieszkali i modlili się - dodał Brian Sloan, zarządzający wykopaliskami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
El com
3 lata temu
Szkielet młodej kobiety ,,żyjącej między 1317 a 1429,, Skąd tak dokładne daty narodzin i śmierci?
gzdw
3 lata temu
Ofiary mnichów pedofili?
aaa
3 lata temu
A oto cała prawda o tej historii To jest historia pewnej wiedźmy i maga Tysiąca czarów które wywar wspomaga Zaklęcia, moc zaraz zamieni miasto W chaos i zamęt i już cały świat to Wunschpunsch! Czarna magia, dziwna magia w tym wywarze Wunschpunsch! Czarną magię, dziwną magię wam pokaże Wunschpunsch! Czarna magia, dziwna magia w tym wywarze Wunschpunsch! Czarną magię, dziwną magię wam pokaże To jest historia pewnej wiedźmy i maga Wunschpunsch! Czarna magia, dziwna magia w tym wywarze Wunschpunsch! Czarną magię, dziwną magię wam pokaże to wina Tyranni i Boebonnika
kleon
3 lata temu
Swoja droga to ciekawe jak po szkieletach mozna poznac co jedli? Mowa przeciez o diecie...Co innego gdyby znalezli zoladek...
sigmapi
3 lata temu
jak nie wiecie to nie grzmotrzcie - oni tu byli przed nami - przekazali nam pewne inormacje i polecieli - w pi - nie wiem gdzie - mieszkajac w niemczech napotykam sie od czasu do czasu na ich slady i mysle, ze ktos byl przed nami
pezet
3 lata temu
był taki święty?
pawel
3 lata temu
szkielet chłopca ?
efe
3 lata temu
To szkielet pterodaktyla
ccc
3 lata temu
możemy pomóc w rozwoju małych i średnich miast! Serio, jeśli powstaną w nich urzędy państwowe, zamiast w Warszawie to będzie mega. Poczytajcie cosbie conieco o szóstce gwiazdowskiego
jan
3 lata temu
Szkielety w Jedwabnem też czekają na badania.
Matt
3 lata temu
praca polskich europosłów powinna byc poza podzialami. podoba mi się to co mowi gwiazdowski
loki
3 lata temu
na cmentarzu znaleźli szkielety? no sensacja!
asd
3 lata temu
zakon benedyktanów - kim byli benedyktani ?
HindenburgSla...
3 lata temu
ofiary watykańskich bandytów. Na szczęście dla nich wywalili te bande już w XVI wieku Ślązacy - nasza historia nie jest łatwa. Teraz wspólnym wrogiem powinien być watkański okupant !!!!!!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić