o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Syberia. Gliniana głowa leżała w grobowcu. Zaskakujące odkrycie w środku

46
Podziel się

Ponownie zbadano niezwykłą glinianą głowę znalezioną w latach 60. na Syberii. Od dawna naukowcy wiedzieli, że licząca ponad 2 tys. lat podobizna zawiera w sobie kości czaszki. Teraz ze zdziwieniem stwierdzili, że czaszka nie należała do człowieka.

Syberia. Gliniana głowa kryła tajemnicę
Syberia. Gliniana głowa kryła tajemnicę (Instutute of Nuclear Physics, Wiaczesław Porosew)
bErHyXQl

Rosyjscy naukowcy spodziewali się, że glina pokrywa ludzką czaszkę. Gliniana głowa wojownika odkryta w kopcu grobowym w Chakasji na Syberii od lat budziła ogromne zainteresowanie rosyjskich badaczy. Gdy znaleziono ją w 1968 roku, wiek odkrycia oszacowano na około 2,1 tys. lat.

Syberia. Gliniana głowa kryła tajemnicę

Niedługo po odkryciu głowy poddano ją badaniu z wykorzystaniem promieni rentgenowskich. Naukowcy stwierdzili, że w środku znajdują się kości czaszki, znacznie mniejsze niż sugerowałby to rozmiar glinianej głowy. Zakładano jednak, że wtopiona w glinę czaszka należała do człowieka.

Teraz w "głowie wojownika" odkryto czaszkę barana. Naukowcy nie chcą niszczyć skarbu prześwietlili go promieniami rentgenowskimi i ze zdumieniem stwierdzili, że zamiast ludzkiej czaszki głowa była częściowo wypełniona kośćmi barana. Dlaczego mieszkańcy Syberii sprzed 2,1 tysiąca lat zdecydowali się na tak niezwykły krok?

bErHyXQn

Zobacz też: Starożytny podwodny las. Badają niesamowite odkrycie

Głowa pochodzi z grobowca wzniesionego przez kulturę tagarską. Jej przedstawiciele byli znani z bardzo rozbudowanych misteriów pogrzebowych. Często pokrywali czaszki swoich zmarłych gliną i gipsem, a następnie malowali na tych warstwach twarze zmarłych. Jednak dlaczego w tym przypadku zastąpiono ludzką czaszkę kośćmi barana? Naukowcy mają różne teorie - informuje "Siberian Times".

To mógł być symboliczny pochówek osoby zaginionej. Młody mężczyzna być może został zjedzony przez dzikie zwierzęta, utopił się lub zginął w obcym kraju na wojnie. Chowanie kości zwierzęcia mogło być jednym sposobem na wysłanie jego duszy do zaświatów. Według innej teorii pochowanie kości barana mogło stanowić symboliczną śmierć mężczyzny i jego odrodzenie w nowej sytuacji życiowej lub nowym statusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bErHyXQO
KOMENTARZE
(46)
Hist(e)ryk
11 miesięcy temu
To prawdopodobnie była czaszka jakiegoś polskiego posła, swego czasu zesłanego przez carycę Katarzynę na Sybir.
foh
rok temu
na 100 % był z PO!!!!!!!!
UZI
rok temu
Lubię WAS. Dziękuję za współpracę WP.
bErHyXQP
izyda
rok temu
moze byl jakis glupi i w ten sposob chcieli to uwiecznic na wieki
Wilk
rok temu
Może mieli poprostu taki zwyczaj jakiś kult związany z głową może wiezyli że w głowie drzemie siła magiczna i chcieli zachować ja jak najdłużej. Jeszcze wiele rzeczy niewiemy o życiu ludzi z przed chrześcijaństwa.
gostek
rok temu
Wypisz wymaluj Putin.
ludzikUSA
rok temu
Tomasz a co moga znalezc w glowie prezesa poprostu nic to jest pusty czerep
dgfsedg
rok temu
"Dlaczego mieszkańcy Syberii sprzed 2,1 tysiąca lat zdecydowali się na tak niezwykły krok?" a dlaczego współcześni ludzie zdecydowali się na zbeszczeszczenie grobu i prześwietlanie jakiegoś kulfona sprzed 2,1 tysiąca lat? nie maja nic bardziej praktycznego pożytecznego do roboty? nie ma współczesnych palących problemów do rozwiązania?
Proteusz
rok temu
Zobaczcie ścisk na drugim planie! Dwie rury połączone tymczasowo imadłem, a obok ten bezcenny zabytek... Podpis pod zdjęciem "Instytut Fizyki Nuklearnej...".
Ho, ho, ho
rok temu
A mnie to przypomina czaszkę Władymira Ilicza Lenina. Może to jego pra-.pra. pra
Wszak
rok temu
to Berlusconi
KX1
rok temu
I w latach 60tych nie mieli rentgena? ... czekali do 2020 ... genialne....
Myśliciel
rok temu
glina jest miękka i da się formować
bErHyXQH
Zstep
rok temu
Czytając poniższe komentarze można odnieść wrażenie, że większość wpisów zrealizowali ci, którzy rozpoznali siebie w tej głowie. Każdy przecież "sądzi podług siebie" podobno. Stąd tyle baranich komentarzy.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić