o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Olga Wilk
|

Odkryli tajemnicze, wydłużone czaszki. Starożytność w nowym świetle

31
Podziel się

Odkrycie spiczastych, wydłużonych czaszek w Chorwacji rzuca nowe światło na życie starożytnych mieszkańców regionu. Najprawdopodobniej rządziły nim nieznane dotąd, tajemnicze rytuały.

Odkryli tajemnicze, wydłużone czaszki. Starożytność w nowym świetle
(University Hospital Centre Zagreb)
bDndslNN

Eksperci badali trzy czaszki znalezione przez archeologów w mieście Osijek we wschodniej Chorwacji. Odkryte w 2013 roku szczątki datuje się na V lub VI wiek p.n.e. Jak się okazuje, należały do trzech nastolatków płci męskiej - podaje Fox News.

Naukowców zaintrygował przede wszystkim nietypowy kształt dwóch czaszek. "Biorąc pod uwagę wyjątkowy pochówek i sztuczną deformację czaszek, chcieliśmy zbadać tych osobników" - powiedział Daniel Fernandes, stażysta podoktorski na Uniwersytecie Wiedeńskim, współautor artykułu opublikowanego na łamach "Plos One".

Analiza szkieletów wykazała, że zmarli pochodzili z różnych regionów. Czaszka jednego z nich została "wydłużona ukośnie", zaś drugiego "zgnieciona i podniesiona". Ten pierwszy wywodził się z zachodniej Eurazji, drugi - ze wschodniej Azji. Nastolatek, którego czaszka nie była zdeformowana, pochodził z Bliskiego Wschodu. Każdy z nich miał być poważnie niedożywiony.

bDndslNP
Zobacz także: Zobacz też: "Skarb czarodziejki". Niezwykłe odkrycie w Pompejach

Eksperci twierdzą, że celowo tworzone zniekształcenia mogły być sposobem na podkreślenie odmienności kulturowej zmarłych. Zwykle takie praktyki stosowało się, by zasygnalizować status danej osoby jej tytuł lub przynależność do grupy społecznej.

Sztuczna deformacja czaszkowa to celowy zabieg dokonywany na noworodkach w celu uzyskania pożądanego kształtu czaszki przy użyciu desek, opasek i specjalnie do tego celu stworzonych nakryć głowy - wyjaśnia Kendra Sirak, stażystka podoktorska Harvad Medical School i współautorka badania.

Czaszki datowane na lata 415-560 p.n.e. pochodzą z czasów wielkiej wędrówki ludów. W tym okresie po raz pierwszy zetknęło się ze sobą wiele europejskich kultur. Jak podkreślił bioarcheolog Mario Novak, w środkowej i wschodniej części kontynentu różne grupy wchodziły wtedy ze sobą w ścisłe interakcje.

bDndslNV

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDndslOq
KOMENTARZE
(31)
V
rok temu
To potomkowie 🛸 ufo, przybyszów z gwiazd a nie deformacje. Niektóre ludy po bezpośrednim zetknięciu na znak pamiątki sztucznie wydłużalibczaszki żeby pokazać że pochodzą od Bogów z gwiazd.
Bam-boo
rok temu
A może warto sprawdzić pochodzenie (kolor skóry) tych osobników. W Afryce środkowej żyją całe społeczności, posiadające wydłużone czaszki - zupełnie odbiegające od naszych "standardowych" wyobrażeń. >Podróże kształcą, po co po raz drugi odkrywać Amerykę<
Billy Boy The...
rok temu
bez wykopalisk . Itak wiemy ,że :...…………. a) Polska jest kolonią Watykanu i ………………………………………………………………………………………….. b ) Watykan to państwo-miasto-MAFIJNE
bDndslOr
Chis Z Pekina
rok temu
"naukowcy" wytłumaczyli jakoś różnice w budowie kości inne niż u Homo Sapiens??? :))) Powielajcie bzddury o deseczkacj i sznureczkach...
Kris
rok temu
Konkretnie proszę podać kod dna...przecież znamy kody celtów ,słowian,semitów ,arabów ....itd.
Najnowsze komentarze (31)
A.
6 miesięcy temu
Znam kogoś kto ma taką czaszkę morze nie tak wielką ale z normalnej czaszki z latami kiedy rósł z tyłu głowy wyrastała mu tak jakby piłka może nie duża ale tak jak by mu ciemię tylne mu się rozszerzało i mózg rósł wydłużony ma obecnie 40 lat i tego nie widać bo nosi włosy długie. Zawsze się zastanawiał co jest tego przyczyną. Może ktoś wie ......
UZI
7 miesięcy temu
Rytuał, nie PANDEMIA.
apache5
9 miesięcy temu
W Afryce kobietom wydłużają szyje, ponoć urody przybywa. Może chcieli być wyżsi ( grali w kosza może ) .
snob
rok temu
To typowe zachowanie dla snobów Naśladowali obce cywilizacje aby podnieść sobie prestiż wśród swoich Nic się nie zmieniło od tysięcy lat Obecnie tez naśladujemy celebrytów aby podnieść sobie samoocenę
dae
rok temu
Oj Oj pseudonaukowcy! Według tych ... ludzie chodzili z deskami na głowach. Żenada!
Sofia
rok temu
Wielka migracja , czyli przepłynęli przez Atlantyk , bo takie czaszki znajdywano w Ameryce południowej u Inków i aztekow. Czyli chłopcy urwali się z domu i coś poszło nie tak .
jan
rok temu
Niedawno w telewizorni oglądałem film na temat Hunów. Podobno Hunowie mieli obyczaj wydłużania sobie czaszek.
tttt
rok temu
Dziwne że pod każdym artykułem jest miejsce na komentarze, a pod artykułami o Staraku nie. Co można za kasę to strach się bać.
bDndslOj
Rebelia
rok temu
Hunowie stosowali takie praktyki wobec swoich noworodków i to akurat był okres wędrówki ludów. Autor artykułu nie grzeszy podstawową wiedzą historyczną.
Fgghtt
rok temu
Poczytajcie Objawienia Katarzyny Emmwrich,tak wszystko xnajdzuecie
zyx
rok temu
Co za bełkot! Wielka wędrówka ludów miało miejsce w schyłkowym okresie Cesarstwa Rzymskiego i bezpośrednio po nim. Czyli nie w latach 560-415 BC, tylko obejmowała okres lat 415-560 naszej ery.
Michaś
rok temu
Zachodnia Eurazja, wschodnia Azja, Bkiski Wschód przecież to te same regiony. Kto pisał ten artykuł?! Twierdząc że pochodzą z różnych regionow!? Przeczy sam sobie ! Takich znalezisk z czaszkami wydłużonymi jest bardzo dużo i wiadomo o tym nie od dziś. Wiele wiele tego jest np w Rzymie. Artykuł do kitu.
Max
rok temu
W tym" artykule" jedno zdanie zaprzecza drugiemu.Dno dna autor.Ręce opadają na to wasze pisanie.
Chis Z Pekina
rok temu
"naukowcy" wytłumaczyli jakoś różnice w budowie kości inne niż u Homo Sapiens??? :))) Powielajcie bzddury o deseczkacj i sznureczkach...
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić