Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Olga Wilk
|

Odkryli tajemnicze, wydłużone czaszki. Starożytność w nowym świetle

31
Podziel się:

Odkrycie spiczastych, wydłużonych czaszek w Chorwacji rzuca nowe światło na życie starożytnych mieszkańców regionu. Najprawdopodobniej rządziły nim nieznane dotąd, tajemnicze rytuały.

Odkryli tajemnicze, wydłużone czaszki. Starożytność w nowym świetle
(University Hospital Centre Zagreb)

Eksperci badali trzy czaszki znalezione przez archeologów w mieście Osijek we wschodniej Chorwacji. Odkryte w 2013 roku szczątki datuje się na V lub VI wiek p.n.e. Jak się okazuje, należały do trzech nastolatków płci męskiej - podaje Fox News.

Naukowców zaintrygował przede wszystkim nietypowy kształt dwóch czaszek. "Biorąc pod uwagę wyjątkowy pochówek i sztuczną deformację czaszek, chcieliśmy zbadać tych osobników" - powiedział Daniel Fernandes, stażysta podoktorski na Uniwersytecie Wiedeńskim, współautor artykułu opublikowanego na łamach "Plos One".

Analiza szkieletów wykazała, że zmarli pochodzili z różnych regionów. Czaszka jednego z nich została "wydłużona ukośnie", zaś drugiego "zgnieciona i podniesiona". Ten pierwszy wywodził się z zachodniej Eurazji, drugi - ze wschodniej Azji. Nastolatek, którego czaszka nie była zdeformowana, pochodził z Bliskiego Wschodu. Każdy z nich miał być poważnie niedożywiony.

Zobacz także: Zobacz też: "Skarb czarodziejki". Niezwykłe odkrycie w Pompejach

Eksperci twierdzą, że celowo tworzone zniekształcenia mogły być sposobem na podkreślenie odmienności kulturowej zmarłych. Zwykle takie praktyki stosowało się, by zasygnalizować status danej osoby jej tytuł lub przynależność do grupy społecznej.

Sztuczna deformacja czaszkowa to celowy zabieg dokonywany na noworodkach w celu uzyskania pożądanego kształtu czaszki przy użyciu desek, opasek i specjalnie do tego celu stworzonych nakryć głowy - wyjaśnia Kendra Sirak, stażystka podoktorska Harvad Medical School i współautorka badania.

Czaszki datowane na lata 415-560 p.n.e. pochodzą z czasów wielkiej wędrówki ludów. W tym okresie po raz pierwszy zetknęło się ze sobą wiele europejskich kultur. Jak podkreślił bioarcheolog Mario Novak, w środkowej i wschodniej części kontynentu różne grupy wchodziły wtedy ze sobą w ścisłe interakcje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(31)
A.
2 lata temu
Znam kogoś kto ma taką czaszkę morze nie tak wielką ale z normalnej czaszki z latami kiedy rósł z tyłu głowy wyrastała mu tak jakby piłka może nie duża ale tak jak by mu ciemię tylne mu się rozszerzało i mózg rósł wydłużony ma obecnie 40 lat i tego nie widać bo nosi włosy długie. Zawsze się zastanawiał co jest tego przyczyną. Może ktoś wie ......
UZI
2 lata temu
Rytuał, nie PANDEMIA.
apache5
3 lata temu
W Afryce kobietom wydłużają szyje, ponoć urody przybywa. Może chcieli być wyżsi ( grali w kosza może ) .
snob
3 lata temu
To typowe zachowanie dla snobów Naśladowali obce cywilizacje aby podnieść sobie prestiż wśród swoich Nic się nie zmieniło od tysięcy lat Obecnie tez naśladujemy celebrytów aby podnieść sobie samoocenę
dae
3 lata temu
Oj Oj pseudonaukowcy! Według tych ... ludzie chodzili z deskami na głowach. Żenada!
Sofia
3 lata temu
Wielka migracja , czyli przepłynęli przez Atlantyk , bo takie czaszki znajdywano w Ameryce południowej u Inków i aztekow. Czyli chłopcy urwali się z domu i coś poszło nie tak .
jan
3 lata temu
Niedawno w telewizorni oglądałem film na temat Hunów. Podobno Hunowie mieli obyczaj wydłużania sobie czaszek.
tttt
3 lata temu
Dziwne że pod każdym artykułem jest miejsce na komentarze, a pod artykułami o Staraku nie. Co można za kasę to strach się bać.
Rebelia
3 lata temu
Hunowie stosowali takie praktyki wobec swoich noworodków i to akurat był okres wędrówki ludów. Autor artykułu nie grzeszy podstawową wiedzą historyczną.
Fgghtt
3 lata temu
Poczytajcie Objawienia Katarzyny Emmwrich,tak wszystko xnajdzuecie
zyx
3 lata temu
Co za bełkot! Wielka wędrówka ludów miało miejsce w schyłkowym okresie Cesarstwa Rzymskiego i bezpośrednio po nim. Czyli nie w latach 560-415 BC, tylko obejmowała okres lat 415-560 naszej ery.
Michaś
3 lata temu
Zachodnia Eurazja, wschodnia Azja, Bkiski Wschód przecież to te same regiony. Kto pisał ten artykuł?! Twierdząc że pochodzą z różnych regionow!? Przeczy sam sobie ! Takich znalezisk z czaszkami wydłużonymi jest bardzo dużo i wiadomo o tym nie od dziś. Wiele wiele tego jest np w Rzymie. Artykuł do kitu.
Max
3 lata temu
W tym" artykule" jedno zdanie zaprzecza drugiemu.Dno dna autor.Ręce opadają na to wasze pisanie.
Chis Z Pekina
3 lata temu
"naukowcy" wytłumaczyli jakoś różnice w budowie kości inne niż u Homo Sapiens??? :))) Powielajcie bzddury o deseczkacj i sznureczkach...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić