Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Na Syberii odkryto ptaka z epoki lodowcowej. Ma 46 tys. lat

85

Naukowcy badają wyjątkowo dobrze zachowane szczątki ptaka z epoki lodowcowej. Okaz ma ponad 46 tys. lat i został wstępnie zidentyfikowany jako przodek współczesnego skowronka. Odkrycia dokonano w Jakucji na Syberii.

Na Syberii odkryto ptaka z epoki lodowcowej. Ma 46 tys. lat
(Twitter, Love Dalen)

Ptak został znaleziony w wiecznej zmarzlinie w pobliżu miejscowości Biełaja Gora w północno-wschodniej Syberii. Natknęli się na niego przypadkowo lokalni poszukiwacze. Szczątki przekazali zespołowi ekspertów, m.in. Nicolasowi Dussexowi i Love Dalén ze Szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej.

Datowanie radiowęglowe ujawniło, że ptak żył około 46 tys. lat temu.Analiza genetyczna wykazała, że jest to skowronek. Naukowcy zaznaczają, że jest przodek dwóch współcześnie występujących gatunków skowronka. Jeden zamieszkuje tereny północnej Rosji, drugi stepy mongolskie.

To odkrycie sugeruje, że zmiany klimatyczne, które miały miejsce pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, doprowadziły do powstania nowych podgatunków – powiedział Love Dalen dla CNN.

Zobacz także: Szczenię sprzed 18 tys. lat. Niezwykłe odkrycie Szwedów

Okaz jest w wyjątkowo dobrym stanie. Stało się tak dzięki wiecznej zmarzlinie, a także osadzaniu się ziemi i błota na zwłokach, co zabezpieczyło je przed rozczłonkowaniem.

Kolejnym etapem badań jest sekwencjonowanie całego genomu ptaka. Dzięki temu będzie można więcej dowiedzieć się na temat zmian ewolucyjnych ptaków od czasów epoki lodowcowej.

Naukowcy pracujący w tym obszarze znaleźli także zwłoki i części ciała innych zwierząt. W zmarzlinie były wilki, mamuty i nosorożce włochate. To stamtąd pochodzi szczenię sprzed 18 tys. lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić