Albert Kamiński| 
aktualizacja 

Tak po raz pierwszy w historii zamówiono pizzę z dowozem

2

Długo zanim pizza hawajska podzieliła świat, to Margherita święciła triumfy popularności. Przed ponad 120 laty ten klasyczny rodzaj włoskiego placka dostarczono po raz pierwszy na dwór królewski.

Tak po raz pierwszy w historii zamówiono pizzę z dowozem
(flickr.com, rpovich)

Zaczęło się od niestrawności. Według jednej z legend król Włoch Humbert I oraz jego żona Małgorzata Sabaudzka przebywali w 1889 r. w Neapolu W tym czasie królowa zaczęła chorować po każdym obfitym posiłku, jaki zjadła. Królowa zażyczyła sobie zjeść coś, co jedzą zwykli Włosi.

Wezwano jednego z najlepszych w Neapolu kucharzy, Rafaela Esposito. Nakazano mu dostarczenie trzech różnych placków. Naturalnie ani król ani królowa nie mieli w zamiarze pofatygować się osobiście do restauracji Rafaela.

Kucharz musiał wymyślić coś wyjątkowego. Pierwsze dwa placki były powszechnie znane, jeden z serem i bazylią, drugi z pomidorami. Trzeci natomiast składał się z wspomnianych pomidorów i bazyli a także zawierał coś, czego wcześniej nie stosowano - białą mozzarellę.

Kucharz przygotował zamówienie. Jak szybko to było możliwe wypiekł placki, po czym osobiście, jeszcze gorące dostarczył do królowej. Tak po raz pierwszy w zamówiono i dostarczono pizzę na dowóz.

Nowa potrawa smakowała wybornie. Królowa rozsmakowała się w tej z mozzarellą a Esposito postanowił nowy rodzaj potrawy nazwać właśnie jej imieniem. Tak powstała Margherita. Sam kucharz dostał list z podziękowaniami, a jego pizzę określono jako pyszną.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

Pizza freestyle

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić