REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Natalia Bogucka08.04.19 (20:23)

USA uznały siły zbrojne Iranu za organizację terrorystyczną. Iran nie pozostał dłużny

Jak ogłosił w poniedziałek prezydent Donald Trump, Stany Zjednoczone uznały irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej za organizację terrorystyczną. Na odpowiedź Iranu nie trzeba było długo czekać.
SIPA / East News

Sekretarz stanu Mike Pompeo poinformował, decyzja prezydenta wejdzie w życie za 7 dni. Jednocześnie wezwał inne państwa, by podjęły takie same kroki. To pierwszy przypadek w historii, gdy USA określiły armię innego państwa jako organizację terrorystyczną. Irańska Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego potępiła ten ruch, nazywając go „nielegalnym i niebezpiecznym działaniem”, które stanowi „poważne zagrożenie dla regionalnego i międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, a także rażąco narusza zasady prawa międzynarodowego”.

Ten bezprecedensowy krok podjęty przez Departament Stanu odzwierciedla rzeczywistość, że Iran nie tylko jest państwem sponsorującym terroryzm, ale że IRGC aktywnie bierze udział, finansuje i promuje terroryzm jako metodę prowadzenia polityki - przekazał w oświadczeniu Donald Trump.

REKLAMA

Iran natychmiast zareagował odwetem i ogłosił amerykańskie siły na Bliskim Wschodzie organizacją terrorystyczną. W oświadczeniu zarzucono siłom zbrojnym CENTCOM szkody dla bezpieczeństwa narodowego Iranu, a także rujnowanie życia „niewinnych irańskich i nie-irańskich osób”, aby promować „agresywną politykę” USA w Azji Zachodniej. Wspomniano również, że Stany Zjednoczone są „zaangażowane” w zabijanie ludzi w Jemenie.

Określenie Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej jako organizacji terrorystycznej pozwoli USA nakładać sankcje. Amerykańskie firmy nie mogą prowadzić jakichkolwiek interesów z Korpusem. Dotyczy to także przędsiębiorstw z Europy i Azji, które za wsparcie Strażników Rewolucji mogą dostać zakaz wjazdu do USA. Decyzja Trumpa spotkała się z aprobatą rządu Izraela.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także: Mike Pompeo mówi o pokoju na Bliskim Wschodzie. Kluczem Iran

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij