Marta Kwiatkowska| 
aktualizacja 

Wandal zniszczył obraz, bo dzieło "przekłamuje historię"

10
Podziel się:

Moskiewska policja poinformowała, że 37-latek, który wtargnął do Galerii Tretiakowskiej z metalowym drągiem w dłoni i rozbił szybę chroniącą obraz Ilji Riepina "Car Iwan Groźny i jego syn Iwan 16 listopada 1581 roku", został zatrzymany.

Wandal zniszczył obraz, bo dzieło "przekłamuje historię"
(Domena publiczna)

Obraz został poważnie uszkodzony. Do zdarzenia doszło w Galerii Tretiakowskiej, która posiada jedną z największych i najbardziej znaczących w świecie kolekcji dzieł rosyjskiego malarstwa.
Cenny olej na płótnie, jedno z najbardziej znanych dzieł Riepina, zostało rozerwane w trzech miejscach.

Zniszczona został centralna część obrazu, czyli postać carewicza. Rozpadające się szkło uszkodziło ramę. Na szczęście najcenniejsze elementy dzieła, twarze oraz ręce bohaterów są całe - poinformowali przedstawiciele muzeum cytowani przez rosyjskie media.

Wandal, który w piątek wieczorem rzucił się z prętem na obraz, trafił w ręce policji. W czasie przesłuchania tłumaczył, że postanowił zniszczyć dzieło, gdyż zafałszowano na nim fakty historyczne.

O co dokładnie chodziło 37-latkowi, nie wiadomo. Riepin przedstawił na swoim słynnym płótnie cara Iwana Groźnego i jego syna Iwana, tuż po tym, jak ojciec zadał synowi śmiertelny cios okutą laską w głowę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Uśmiech Mony Lisy? Zależy czy sam się uśmiechasz
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić