Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Ważne odkrycie na temat snu. Przeczytaj, zanim się położysz

22
Podziel się:

Z wyników największego na świecie badania snu jasno wynika, że dla naszego organizmu idealna długość spania wynosi od 7 do 8 godzin. Jednocześnie naukowcy z Western University wykazali, że zbyt długi sen ma podobne konsekwencje jak za krótki.

Ważne odkrycie na temat snu. Przeczytaj, zanim się położysz
(iStock.com)

*Sen ma zasadnicze znaczenie dla skutecznego funkcjonowania naszego mózgu. * Badacze udowodnili, że osoby śpiące więcej niż 8 godzin, miały takie same deficyty w rozumowaniu i zdolnościach werbalnych jak osoby, które spały mniej niż 6 godzin.

*W 2017 r. powstał portal internetowy zawierający obszerny kwestionariusz. * Uczestnicy byli poproszeni o odpowiedź na pytanie dotyczące czasu snu z poprzedniej nocy oraz wypełnienie 12 testów mających na celu ocenę wydajności poznawczej.

Chcieliśmy zarejestrować zwyczaje dotyczące snu u ludzi z całego świata. Oczywiście wcześniej badano sen w warunkach laboratoryjnych, ale my chcieliśmy sprawdzić jak to wygląda w prawdziwym życiu - powiedział Adrian Owen, jeden z naukowców pracujących nad projektem.

Naukowcy zebrali dane od 10 tysięcy uczestników. Ok. połowa ankietowanych deklarowała sen krótszy niż 6.3 godziny każdej nocy. Ciekawym odkryciem było również to, że długość snu nie wpłynęła na wszystkie rodzaje czynności poznawczych. Podczas gdy nasze rozumowanie i zdolności werbalne były najbardziej zależne od długości snu, to pamięć krótkotrwała pozostała stosunkowo niewrażliwa na nawet krótki okres snu, jak np. 4 godziny.

Stwierdziliśmy, że optymalna ilość snu, aby mózg pracował najlepiej, to siedem do ośmiu godzin każdej nocy, co odpowiada też zaleceniom lekarzy, aby utrzymać ciało w doskonałym stanie. Odkryliśmy również, że ludzie, którzy spali więcej niż ta ilość, byli równie upośledzeni, jak ci, którzy spali zbyt mało - powiedział Conor Wild, główny autor badań.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Lepiej jeść rzadziej
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(22)
Leszek
4 lata temu
Ja nie mogę zasnąć co noc prawie nie śpię Co zrobić
ads
4 lata temu
Jak bym spał 7 albo 8 godzin to bym nie wyrobił w dzień. Dla mnie to 4 albo 5 jest idealnie
pracocholik
4 lata temu
a ja spie pijany od 21 do 12 w ciagu dnia po 15 godzin dziennie bo nie pracuje. W tym kraju nei ma pracy ludzi w z moim wykrztałceniem. Jestem na utrzymaniu masochy a praca gardze
Krowa
4 lata temu
Tylko spokojny długi sen.
Anna
4 lata temu
Szkoda pieniędzy. Tego nie da się zbadać bo każdy organizm jest inny.
roz
4 lata temu
10 do 26 minut
stx
4 lata temu
jest to bzdura. Jeżeli 7-8 godzin, to budzić się o 6 rano, spać o 22, 23 wieczorem, tymczasem siedzi się w internecie do 2, do 4 po północy. Krotki sen to problem w młodym i starszym wieku. Wtedy drzemka w ciągu dnia. Pracowałem do 4 w nocy. Rozumienie poprawiają pieniądze i czas wolny.
Waldek
4 lata temu
W ogóle nie śpię i mam miliony na koncie :) :)
Edek
4 lata temu
A ja śpię tyle na ile mogę sobie pozwolić. Czasami p r żyje z pracy o 16 i wskakuje do wyra spie do 21 obudzę się siusiu i znów do wyra i śpię do 7 rana i mi to odpowiada.lazdy śpi tyle na ile może sobie pozwolic
AAA
4 lata temu
co za pierdoly. czasem nie wierze ze ludzie wydaja miliony dolarow czy euro na takie daremne badania jak to.. kazdy organizm jest inny i potrzebuje innej ilosci snu. kazdy ma inny tryb zycia i dostosowuje sen do tego... J aspie po 6 godzin i mi styka a siorka moja moze spac 10 godzin i dalej jej malo.. tylko trzepia kase na glupichj badaniach co nic nie wnosza... to samo z wyproznianiem... kazdy ma chodzic ciedziennie bo tak jest dobrze... niektorzy chodza codziennie a niektorzy 2-3 razy w tygodniu i to tez jest norma w zaleznosci od trybu zycia i organizmu...
dm
4 lata temu
bez kitu też się wysypiam...
swax
4 lata temu
Od wielu lat śpię po 3-4 godziny dziennie.Nie wyrównuje tego dzienna drzemką . Jakoś egzystuję , mam 72 lata
Ja
4 lata temu
Ja śpię po 4-5h i mam nocki czy pierwsze spie tyle samo
asp
4 lata temu
sen jest niepotrzebny, jestem dowodem. 10 minut snu daje tyle wypoczynku, co wieki snu.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić