REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Barbara Jaros09.10.18 (15:36)

Sensacyjne odkrycie krakowskich naukowców. Neolityczna osada

Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie znaleźli prehistoryczną osadę na niedostępnym terenie górskim w południowej Jordanii. Nikt wcześniej nie prowadził tam badań.
iStock.com

Wioska pochodzi z czasów neolitu. By się do niej dostać, archeolodzy musieli zejść stromą ścieżką po kilkusetmetrowej grani - podaje Wprost. Osada miała kamienne mury, wokół których odkryto narzędzia gospodarcze. W samym środku znajdował się budynek, który mógł być świątynią lub domem wodza.

Munqata’a jest najdalej wysuniętą na wschód osadą związaną z późną fazą neolitu, jaką do tej pory odkryto. Nasze badania można uznać za pionierskie, ponieważ nikt wcześniej nie prowadził prac wykopaliskowych w tym niedostępnym górskim terenie – mówi kierownik ekspedycji Piotr Kołodziejczyk.

REKLAMA

Zdaniem naukowca na tym terenie można spodziewać się dalszych znalezisk. Badania mają być prowadzone przez kilka kolejnych lat. Z badań geologicznych i przyrodniczych wynika, że w dolinie funkcjonowało dobrze rozwinięte pasterstwo, a na wypłaszczeniach pomiędzy skałami uprawiano rośliny.

Był to niezwykle interesujący czas na Bliskim Wschodzie, ponieważ na tych terenach rodziła się cywilizacja, rozwijało się rolnictwo i technologie produkcji rzemieślniczej, rozkwitał handel dalekosiężny, powstawały pierwsze ośrodki o charakterze miejskim i cały szereg elementów kultury, które znamy z dzisiejszego świata – wyjaśnia Piotr Kołodziejczyk.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz to: Miecz w wodzie. Niezwykłe odkrycie 8-latki

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij