Dagmara Smykla| 

Władimir Putin uderza w Polskę. "Współpracowali z Hitlerem"

831

Władimir Putin oskarża przedwojenny polski rząd o współpracę z nazistowskimi Niemcami i doprowadzenie do wybuchu drugiej wojny światowej. Prezydent Rosji twierdzi też, że porównywanie III Rzeszy i ZSRR jest "kompletną bzdurą". To odpowiedź Putina na rezolucję PE potępiającą pakt Ribbentrop-Mołotow.

Władimir Putin oskarża władze przedwojennej Polski o doprowadzenie do wybuchu II wojny światowej.
Władimir Putin oskarża władze przedwojennej Polski o doprowadzenie do wybuchu II wojny światowej. (Getty Images, Mikhail Svetlov)

Władimir Putin kolejny raz wypowiedział się o II wojnie światowej i jej przyczynach. We wtorek opublikowano wywiad agencji Tass z prezydentem Rosji. Odpowiedział w nim na rezolucję Parlamentu Europejskiego potępiającą pakt Ribbentrop-Mołotow. Putin uważa, że to nie ZSRR, a ówczesne władze Polski są współodpowiedzialne za wybuch II wojny światowej.

Polskie władze współpracowały z Hitlerem. Odbyli z nim wiele spotkań, a potem zdradzili Czechosłowację. III Rzesza i Polska wspólnie dokonały podziału tego kraju - podkreśla prezydent Rosji.

Władimir Putin oskarża Polskę o wybuch II wojny światowej

Prezydent Federacji Rosyjskiej odmawia uznania paktu Ribbentrop-Mołotow za bezpośrednią przyczynę rozpoczęcia globalnego konfliktu. Uważa, że wojnę rozpoczęło podpisanie układu monachijskiego przez III Rzeszę, Włochy, Wielką Brytanię i Francję w 1938 roku, który włączył Kraj Sudetów do Niemiec. Korzystając z politycznego osamotnienia Czechosłowacji, polskie władze zażądały od sąsiada oddania terytorium zwanego potocznie Zaolziem.

Zobacz też: Napięcie w Syrii. Rosja przerzuca swoje wojsko

Hitler powiedział im tylko: "Nie wprowadzajcie wojsk w tym samym dniu, co my". Zmówili się. Wystarczy poczytać. Wszystko można znaleźć w dokumentach. Ja znalazłem je w archiwum i przeczytałem - powiedział Putin.

Prezydent Rosji uważa porównywanie III Rzeszy i ZSRR za "kompletną bzdurę". Władimir Putin uciął rozmowę temat paktu Ribbentrop-Mołotow zapewnieniem, że Rosja potępiła sekretny protokół dotyczący m.in. ataku na Polskę. Uważa, że wyznacznikiem relacji między państwami nie są wspólne najazdy na inne kraje, a spotkania liderów.

Stalin, cokolwiek ludzie o nim mówią, nigdy nie splamił się bezpośrednim spotkaniem twarzą twarz z Hitlerem. Co więcej, nie ma dokumentu podpisanego jednocześnie przez Hitlera i Stalina. Tymczasem są dokumenty podpisane przez Hitlera oraz premierów Wielkiej Brytanii, Francji, a nawet władze Polski - podkreślił Władimir Putin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić