Wróć na
oprac. Radosław Rosiejka
|
aktualizacja

Wojewoda zmienił nazwę ulicy na Lecha Kaczyńskiego. Po jednym dniu wróciła stara nazwa

95
Podziel się

Decyzją wojewody kujawsko-pomorskiego jedna z bydgoskich ulic, w ramach dekomunizacji, zmieniła nazwę na Aleje Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Radni PO i SLD przekonywali, że nazwy nie chcą mieszkańcy miasta i cofnęli decyzję wojewody.

Według radnego PO wielu mieszkańców uważa, że Lech Kaczyński nie zasłużył na nazwę ulicy w Bydgoszczy
Według radnego PO wielu mieszkańców uważa, że Lech Kaczyński nie zasłużył na nazwę ulicy w Bydgoszczy (Agencja Gazeta, Filip Klim)
bCOYdmrV

Decyzja wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza weszła w życie o północy 28 grudnia. Jak informuje serwis pomorska.pl, bydgoscy radni już zdążyli zmienić jego postanowienie.

Radni zdecydowali, że ulicy przywrócą starą nazwę, czyli Planu 6-letniego. Zmianę poparło 15 radnych, 13 było przeciw.

- Rozumiem gdyby to była ulica imienia jakiegoś zbrodniarza komunistycznego. Ale tak nie jest, ta nazwa jest po prostu historyczna. Podobnie będziemy walczyć przeciwko zmianie nazwy ulicy Przodowników Pracy. Nie można pozwolić, żeby dekomunizacja przekroczyła granice absurdu, a to się właśnie dzieje – mówił w czwartek Wirtualnej Polsce radny Jakub Mendry (SLD).
Mateusz Zwolak z PO dodawał, że wielu mieszkańców uważa, że Lech Kaczyński nie zasłużył na nazwę ulicy w Bydgoszczy.

bCOYdmrX

Zobacz też: Złośliwości w programie WP. Poszło o ulicę Lecha Kaczyńskiego

Do zmiany nazwy doszło na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej, która nakazała zmiany nazw ulic, które upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. Jeśli nie zrobiły tego gminy to ich kompetencje przejęli wojewodowie. Tak też stało się w tym przypadku.

bCOYdmsy
KOMENTARZE
(95)
xyz
3 lata temu
Żadne miasto nie zasłużyło, by karać je nazwami ulic pochodzącymi od nazwisk JAKIEGOKOLWIEK współczesnego polityka. Nie można narażać ludzi mieszkających w okolicy na ośmieszenie.
fff
3 lata temu
Co Lech Kaczyński zrobił takiego wybitnego dla kraju żeby nazywać ulice jego nazwiskiem!!!??? Niech ktoś wymieni przynajmniej 3 wielkie czyny...
bez broszki
3 lata temu
Wojewoda niech sobie zmieni tabliczkę na drzwiach wejściowych swego domu,a nie nazwę ulicy.Do tego niezgodnie z wolą mieszkańców!!
bCOYdmsz
Gorszy sort
3 lata temu
I bardzo dobrze gratuluje mondrym ludziom choć pewnie gorszego sortu :-)
parnas gorszy...
3 lata temu
p.K. juz jako dziecko zaslynal niezwyklymi umiejetnosciami, gdyz wraz z blizniakiem ukradl ksiezyc dlatego w kazdym miescie powinien stac jego pomnik lub lepiej 10, zs kazda ulica nosic jego oslawione imie, jako Arsen Lupen wszech czasów.
Najnowsze komentarze (95)
aaa
3 lata temu
A ta ustawa to stanowi, że wszystkie ulice będą ulicami Lecha Kaczyńskiego? Bo jakoś tak to wygląda.
bolko
3 lata temu
lepiej pózno niz wcale brawo wrócmy do starych nazw szpitali szkół mostów ulic parków teatrów
Nie dla komun...
3 lata temu
I tak będą ulice zmienione nawet wbrew sprzedawczykom Polski nie boimy się was ani trochę wasze poczynania obrócą się przeciwko wam i to już nie długo
popieram.
3 lata temu
No i dobrze zrobili, i tu popieram radnych ,bo nie powinna być wszędzie ulica Kaczyńskiego.
qwerty
3 lata temu
Brawo Bydgoszczanie! Wasze miasto jest piękne, więc nie zaśmiecajcie go "bohaterami". My w Katowicach też postawiliśmy się i nie chcemy placu Lecha i Marii, Łódź też nie pozwoliła! Oby tak dalej! Może wreszcie podnóżki prezesa powiedzą mu, że nikt nie chce Kaczyńskich w mieście? Wydaje mi się, że Jarosław nie ma zielonego pojęcia o tych protestach.
goja
3 lata temu
Nie pozwola Kaczynskiemu spokojnie lezec w grobie,tylko szargaja jego nazwiskiem dla swojej polityki. Wstyd wielki wstyt. Katolicy tak sie zachowuja. Wstyd. Ja tez nie potrzebuję zadnych nazw placow ani ulic .Ten Pan niczym sie nie przysluzyl Polcse robil tylko zawieruchy. Podobnie jak ten drugi Pan.
Kuperek
3 lata temu
Mozna podac milion godnych nazw dla ulic placow skwerow a wy beszczescicie je i na sile chcecie uciszyc sumienie Jaroslawa winnego smierci brata
Obserwator
3 lata temu
Toż to jest kompletne rozmiękczenie mózgu z tymi ulicami i placami Lecha Kaczyńskiego. Jeśli naród nie chce czcić tego nieudanego prezydenta, to trzeba mu to nakazać. Tak to jest w dyktaturach.
bCOYdmsr
Ja
3 lata temu
Ulica penisa Jarka
Granice Absur...
3 lata temu
czekam, kiedy Święta Bożego Narodzenia przemianują na Uroczyste Obchody Urodzin Babki Kaczyńskiej... to już pewnie niedługo
Do
3 lata temu
A SB-ki swoje
hary-63
3 lata temu
chociaż tam mają mądrych radnych
obieżyswiat
3 lata temu
Oj tam! Oj tam! A lotnisko TW Bolka jest? Jest. To o co chodzi z tymi współczesnymi politykami?
Anna
3 lata temu
Niech sobie Jarosław nazwie koty imieniem Lecha. Przez paskudny charakter Jarka wszyscy mają dość również Lecha . Jak Jarek odejdzie i tak.wszystkie ulice zostaną zmienione na inne nazwy a Lech pojęcie na powiazki.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić