Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Wojciech Darewicz
|
aktualizacja

Pracownicy miejcie się na baczności. Wyciekł projekt nowej ustawy

139
Podziel się:

Kto będzie mógł zostać zwolniony w przyspieszonym tempie? O ile będzie można obciąć pensję pracownika? Precyzuje to projekt nowelizacji ustawy antykryzysowej, który ma trafić do Sejmu już w tym tygodniu. Nowe rozwiązania, które mogą zostać wprowadzone w ramach tarczy antykryzysowej 3.0, mają pomóc pracodawcom walczyć z kryzysem - donosi "Rzeczpospolita".

Prostsze zwalnianie pracowników dzięki tarczy antykryzysowej 3.0
Prostsze zwalnianie pracowników dzięki tarczy antykryzysowej 3.0 (Getty Images)

Firmy dotknięte kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa będą mogły zaoszczędzić na wynagrodzeniach pracowników. Dużo łatwiej niż dotychczas będzie można również pracownika zwolnić. Nowe antykryzysowe przepisy przewidują w tych zakresach dużą swobodę.

Projekt tarczy antykryzysowej 3.0. Niższe pensje dla pracowników

Obcinanie czasu pracy. Nowy projekt zawiera zapisy, które pozwolą pracodawcy na zredukowanie czasu pracy pracownika, a w konsekwencji uszczuplenie jego wynagrodzenia. Takie obcięcie pensji będzie dopuszczalne w zakresie 10 proc. Przedsiębiorca nie będzie musiał takiej decyzji uzgadniać z pracownikiem ani związkami zawodowymi. Wystarczy jedynie, że wyda odpowiednie oświadczenie.

Projekt tarczy antykryzysowej 3.0. Łatwiejsze zwalnianie pracowników

Nowelizacja przepisów antykryzysowych, która być może zostanie przyjęta przez Sejm RP jeszcze w tym tygodniu, zakłada także łatwiejsze zwalnianie pracowników. Wśród osób, które mogą zostać zwolnione w pierwszej kolejności wymienia się te z dodatkowymi dochodami, czyli rencistów, emerytów i rentierów. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, pracownik będzie mógł zostać zwolniony nawet poprzez wiadomość e-mail.

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa. Minister tłumaczy, skąd weźmie pieniądze

W projekcie nie znalazły się nasze postulaty dotyczące uelastycznienia czasu pracy ani wydłużenia możliwości korzystania z zatrudnienia na czas określony – mówi Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan. Pracodawcy teraz przede wszystkim walczą o to, żeby pracowników nie zwalniać, i na tym powinny się skupić regulacje rządowe – dodaje.

Projekt tarczy antykryzysowej 3.0. Pomoc dla pracodawców i samorządów

Tarcza, w swojej nowej wersji, zakłada także dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych. Ma to pomóc firmom w utrzymaniu płynności finansowej i obniżeniu kosztów działalności. W nowej Tarczy są również zapisy o zmianach w zamówieniach publicznych. W ich myśl, przedsiębiorca nie musiałby płacić kary w przypadku niedotrzymania terminu realizacji takiego zamówienia.

Ułatwienia dla samorządów. Nowelizacja przepisów antykryzysowych zawiera zapisy o uelastycznieniu reguł fiskalnych i zadłużania się. Rozwiązanie to w rozmowie z Rzeczpospolitą krytykuje prezydent Lublina. Zdaniem Krzysztofa Żuka "nie jest to realna pomoc".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(139)
Obyw.Zapolski
2 lata temu
Pracodawcy są różni i pracownicy też, problem jest w tym że wszyscy jadą na tym samym wózku. Znam ludzi którzy pracują i mają obniżone pensje nie o 10% a 20%. Z tym że pracodawca jasno poinformował nie chce zwalniać ludzi tak długo jak będzie to możliwe bo bez nich sobie potem nie poradzi. I pracownicy to rozumieją bo może mają mniej ale praca jest. Kwestia jest tylko taka czy jak już będzie lepiej to pracodawca nie będzie chciał zostać na takim pułapie płac.
264
2 lata temu
To proszę zaproponować to wszystkim posłom, senatorom i innym takim. Do czego chcecie doprowadzić społeczeństwo. Za chwilę mają żyć.Najlepiej zwolnić wszystkich, i ciekawe wtedy z czego byście wypłacali swoje pensje.
Krzysztof
2 lata temu
Głupoty piszą dzisiaj Pracodawcy Polscy szanują pracownika
Krzysztof
2 lata temu
Oczywiście łąk rządzi PO iPSL to firmy Polskie się nie liczą sprzedać za grosze np cementownie czy inne
Krzysztof
2 lata temu
Oczywiście łąk rządzi PO iPSL to firmy Polskie się nie liczą sprzedać za grosze np cementownie czy inne
Marecki
2 lata temu
Chcieliście poźdielów to ich macie
Jaaaaaaaaaaa
2 lata temu
Ciekawe czy czynsze za mieszkania też zmniejszą.
Bisnesmen
2 lata temu
Bardzo dobrze chcieliście takich rządów to macie.
ffff
2 lata temu
wyciekł projekt. czyli g. prawda. plotki i sianie fermentu przed wyborami.
gość
2 lata temu
Same głupoty żadnej takiej ustawy nie będzie
Kotnaboso
2 lata temu
Idź na wybory i zagłosuj. Siedząc w domu nic nie zmienisz. Narzekaniem nie naprawisz niczego a jedynie psujesz ludziom krew. Jeśli już będą to zagłosuj. Duda ma żelazny elektorat. Chcesz zmian, głosuj. Głosowanie to jedyny moment kiedy masz wpływ na to co się dzieje. Wykorzystaj go.
Pil7i
2 lata temu
Wystarczy na PPK nie płacić..:))
Student
2 lata temu
A zadłużenie rośnie. Coraz większa ochota na wyjazd z kraju po studiach- proporcjonalnie.
Onet
2 lata temu
Nie idź na wybory nie glosuj
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić