o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Wojciech Darewicz
|
aktualizacja

Pracownicy miejcie się na baczności. Wyciekł projekt nowej ustawy

139
Podziel się

Kto będzie mógł zostać zwolniony w przyspieszonym tempie? O ile będzie można obciąć pensję pracownika? Precyzuje to projekt nowelizacji ustawy antykryzysowej, który ma trafić do Sejmu już w tym tygodniu. Nowe rozwiązania, które mogą zostać wprowadzone w ramach tarczy antykryzysowej 3.0, mają pomóc pracodawcom walczyć z kryzysem - donosi "Rzeczpospolita".

Prostsze zwalnianie pracowników dzięki tarczy antykryzysowej 3.0
Prostsze zwalnianie pracowników dzięki tarczy antykryzysowej 3.0 (Getty Images)
bDTgbBiZ

Firmy dotknięte kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa będą mogły zaoszczędzić na wynagrodzeniach pracowników. Dużo łatwiej niż dotychczas będzie można również pracownika zwolnić. Nowe antykryzysowe przepisy przewidują w tych zakresach dużą swobodę.

Projekt tarczy antykryzysowej 3.0. Niższe pensje dla pracowników

Obcinanie czasu pracy. Nowy projekt zawiera zapisy, które pozwolą pracodawcy na zredukowanie czasu pracy pracownika, a w konsekwencji uszczuplenie jego wynagrodzenia. Takie obcięcie pensji będzie dopuszczalne w zakresie 10 proc. Przedsiębiorca nie będzie musiał takiej decyzji uzgadniać z pracownikiem ani związkami zawodowymi. Wystarczy jedynie, że wyda odpowiednie oświadczenie.

bDTgbBjb

Projekt tarczy antykryzysowej 3.0. Łatwiejsze zwalnianie pracowników

Nowelizacja przepisów antykryzysowych, która być może zostanie przyjęta przez Sejm RP jeszcze w tym tygodniu, zakłada także łatwiejsze zwalnianie pracowników. Wśród osób, które mogą zostać zwolnione w pierwszej kolejności wymienia się te z dodatkowymi dochodami, czyli rencistów, emerytów i rentierów. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, pracownik będzie mógł zostać zwolniony nawet poprzez wiadomość e-mail.

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa. Minister tłumaczy, skąd weźmie pieniądze

bDTgbBjh

W projekcie nie znalazły się nasze postulaty dotyczące uelastycznienia czasu pracy ani wydłużenia możliwości korzystania z zatrudnienia na czas określony – mówi Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan. Pracodawcy teraz przede wszystkim walczą o to, żeby pracowników nie zwalniać, i na tym powinny się skupić regulacje rządowe – dodaje.

Projekt tarczy antykryzysowej 3.0. Pomoc dla pracodawców i samorządów

Tarcza, w swojej nowej wersji, zakłada także dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych. Ma to pomóc firmom w utrzymaniu płynności finansowej i obniżeniu kosztów działalności. W nowej Tarczy są również zapisy o zmianach w zamówieniach publicznych. W ich myśl, przedsiębiorca nie musiałby płacić kary w przypadku niedotrzymania terminu realizacji takiego zamówienia.

Ułatwienia dla samorządów. Nowelizacja przepisów antykryzysowych zawiera zapisy o uelastycznieniu reguł fiskalnych i zadłużania się. Rozwiązanie to w rozmowie z Rzeczpospolitą krytykuje prezydent Lublina. Zdaniem Krzysztofa Żuka "nie jest to realna pomoc".

bDTgbBji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDTgbBjC
KOMENTARZE
(139)
xxx
12 miesięcy temu
Proponuje zwolnić połowę ministrów i senatorów a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na pensje dla osób które ciężko pracują
Przedsię
12 miesięcy temu
No i kto miał rację? Dwa tygodnie temu jak odbył się protest przedsiębiorcow w Warszawie mówiliśmy o tym ,że jesteśmy głosem przedsiębiorców, ale i też głosem pracowników. Wyśmiewano i szydzono z małej frekwencji i nas którzy tam się spotkali by ratować upadające firmy. By ratować Wasze miejsca pracy. Wśród wielu pozytywnych komentarzy. Znalazły sie też komentarze wyzywające od "groszorobów i darmozjadów" Kiedy mówiliśmy, że Wasze pensje i stanowiska są zagrożone to pojawiały się komentarze:"szkoda że ich nie spałowali" .Śmialiście się, że na jednego protestującego przypada trzech "milicjantów" .Dla Waszej informacji cała tarcza antykryzysowa jest dziurawa jak sito. Premier kłamie jak pinokio,a po przez różne działania stara się nas poróżnić i skłócić jako społeczeństwo .Najwyrzsza pora się obudzić i stanąć w jednym szeregu pierwszego maja.
Pracownik
12 miesięcy temu
Powinno się obniżyć zarobki polityką,prezesa państwowych spółek,to by były zaraz milionowe oszczędności. Politycy zamiast szukać tam gdzie sa największe zarobki to patrzą zabrać pracownika ,którzy ciężko pracując zarabiają mało patrząc na koszty życia w polsce ,a jeszcze jak zabrać to im.
bDTgbBjD
Gra
12 miesięcy temu
Mam nadzieję, że ludzie się obudzą wreszcie...
Taki kraj
12 miesięcy temu
A 8 tyś diety pobierana miesięcznie przez polityków to co ...? Tam Zwolnień nie będzie ?
Najnowsze komentarze (139)
Obyw.Zapolski
12 miesięcy temu
Pracodawcy są różni i pracownicy też, problem jest w tym że wszyscy jadą na tym samym wózku. Znam ludzi którzy pracują i mają obniżone pensje nie o 10% a 20%. Z tym że pracodawca jasno poinformował nie chce zwalniać ludzi tak długo jak będzie to możliwe bo bez nich sobie potem nie poradzi. I pracownicy to rozumieją bo może mają mniej ale praca jest. Kwestia jest tylko taka czy jak już będzie lepiej to pracodawca nie będzie chciał zostać na takim pułapie płac.
264
12 miesięcy temu
To proszę zaproponować to wszystkim posłom, senatorom i innym takim. Do czego chcecie doprowadzić społeczeństwo. Za chwilę mają żyć.Najlepiej zwolnić wszystkich, i ciekawe wtedy z czego byście wypłacali swoje pensje.
Krzysztof
12 miesięcy temu
Głupoty piszą dzisiaj Pracodawcy Polscy szanują pracownika
Krzysztof
12 miesięcy temu
Oczywiście łąk rządzi PO iPSL to firmy Polskie się nie liczą sprzedać za grosze np cementownie czy inne
Krzysztof
12 miesięcy temu
Oczywiście łąk rządzi PO iPSL to firmy Polskie się nie liczą sprzedać za grosze np cementownie czy inne
Marecki
12 miesięcy temu
Chcieliście poźdielów to ich macie
Jaaaaaaaaaaa
12 miesięcy temu
Ciekawe czy czynsze za mieszkania też zmniejszą.
Bisnesmen
12 miesięcy temu
Bardzo dobrze chcieliście takich rządów to macie.
bDTgbBjv
ffff
12 miesięcy temu
wyciekł projekt. czyli g. prawda. plotki i sianie fermentu przed wyborami.
gość
12 miesięcy temu
Same głupoty żadnej takiej ustawy nie będzie
Kotnaboso
12 miesięcy temu
Idź na wybory i zagłosuj. Siedząc w domu nic nie zmienisz. Narzekaniem nie naprawisz niczego a jedynie psujesz ludziom krew. Jeśli już będą to zagłosuj. Duda ma żelazny elektorat. Chcesz zmian, głosuj. Głosowanie to jedyny moment kiedy masz wpływ na to co się dzieje. Wykorzystaj go.
Pil7i
12 miesięcy temu
Wystarczy na PPK nie płacić..:))
Student
12 miesięcy temu
A zadłużenie rośnie. Coraz większa ochota na wyjazd z kraju po studiach- proporcjonalnie.
Onet
12 miesięcy temu
Nie idź na wybory nie glosuj
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić