Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Barbara Jaros
|

Zadziwiające odkrycie w Egipcie. Wioska sprzed czasu faraonów

49
Podziel się:

Archeolodzy odkryli w delcie Nilu wioskę pochodzącą z epoki kamienia gładzonego. Ludzie zamieszkiwali ją już 5 tys. lat temu, czyli około 2500 lat przed wybudowaniem piramid w Gizie.

Zadziwiające odkrycie w Egipcie. Wioska sprzed czasu faraonów
(iStock.com)

Osadę odkryto w prowincji Ad-Dakahlijja około 150 km na północ od Kairu. Szef zespołu archeologów, Frederic Gio poinformował, że znaleziono magazyny pełne kości zwierząt, jedzenia, garnków i kamiennych narzędzi.

Przebadanie materiału biologicznego pozwoli nam lepiej poznać życie pierwszych społeczności, które zasiedlały te tereny, jak również prapoczątki rolnictwa i hodowli w Egipcie - powiedziała urzędniczka ministerialna Nadia Khedr.

Odkrycie ma też pomóc ekspertom zgłębić wiedzę na temat irygacji w Egipcie. Archeolodzy mają nadzieję, że, poznając tajniki neolitycznego rolnictwa, dowiedzą się też więcej o skoku technologicznym, który doprowadził do powstania skomplikowanego systemu nawadniania wzdłuż Nilu - informuje "Independent". .

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz też: Niezwykłe odkrycie na Syberii
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(49)
Ryszard
4 lata temu
Na pewno nie zrobili tego pastuchy, przy pomocy dłuta i sznurków, to kpina intelektualną. Egiptolodzy pewnych faktów nie przyjmują, Heopsa budowano 20 lat, a o połowę mniejszą, jaką i gdzie postawioną zadanie dla szukających, 150 lat, takich sprzeczności jest masa.
Ryszard
4 lata temu
Nie będę mendrkował, bo wiedzy na ten temat nie mam, a pisać, co w tym wątki wielu, EKSPERTÓW, napisało nie ma sensu.
Bolesław
4 lata temu
na szczęście jest tekst oryginalny - cos pani redaktor w google translatorze nie pykło ;-) nie czepiajmy się......... These findings allowed the expedition to date the village to around 5,000 BC, which would mean it was established approximately 2,500 years before work began on the Great Pyramid of Giza, one of Egypt's oldest and most famous structures.
nm
4 lata temu
Sporo dowodów pokazuje, że piramidy są znacznie starsze niż to odkrycie. I nie budowali ich miedzianymi dłutami.
Bolesław
4 lata temu
5000 lat temu to okres Starego Państwa w Egipcie, końcówka panowania dynastii tynickiej. Zaawansowana epoka brązu, czasy historyczne (dobrze rozwinięte piśmiennictwo). Epoka kamienia gładzonego jak to ładnie pani redaktor ujęła - czyli neolit - to był wtedy w Biskupinie a nie w Gizie. Jak można być aż takim ignorantem??? - jak można takie rzeczy podawać do publicznej wiadomości??
zx
4 lata temu
Typuję, że to byli przodkowie Ryśka i Grześka
Odkrywca
4 lata temu
Znaleziono też tabliczkę że piramidę zbudował Jarogbur z Wolandu dla brata Lechoprima,oby żył wiecznie.
A NO
4 lata temu
CZYLI 7000 LAT TEMU !!!
Kolo z Pikolo
4 lata temu
Ta wioska to pewnie Raj utracony przez Adama i Ewę - to kara za seks !
wacek
4 lata temu
to Lechici -Słowianie tam byli
adsa
4 lata temu
znalazł się egyptolog - tomek..he he
FREDu
4 lata temu
Wiek piramid na podstawie czego niby znamy? W Gizie w żadnej z nich żadnych napisów nie ma. Starożytni Egipcjanie sami nie wiedzieli kto je zbudował. Ale nasi historycy cały czas powielają wiedzę z XVIII I XIX wieku gdzie osiągnięcia techniczne były nikłe. My dzisiaj widzimy ślady obróbki mechanicznej ale panowie historycy kurczowo trzymają się błędnej tezy. Pozdrowienia dla myślących.
Chick
4 lata temu
Pani Barbaro Jaros,radzę się dokształcić,żeby się znów nie skompromitować...
Ancient Egypt...
4 lata temu
Nowego Sphinxa bodajże odnaleziono
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić