Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Zatrzymano aktywistkę. Krytykowała reakcję rządu Rosji na koronawirusa

329

Anastazja Wasiljewa udzieliła wywiadu dla izraelskiego portalu. W trakcie rozmowy wyraziła opinię, że rząd Władimira Putina zataja informacje na temat przebiegu pandemii w kraju. Później została zatrzymana przez rosyjską policję.

Zatrzymano aktywistkę. Krytykowała reakcję rządu Rosji na koronawirusa
(twitter.com, AlyansVrachey)

Wasiljewa jest członkinią międzynarodowej organizacji Alliance of Doctors. Aktywistka oskarżyła w wywiadzie dla "The Times of Israel" rząd Rosji o nieodpowiedzialność w walce z pandemią COVID-19.

Wolą sprawić, by chorzy zniknęli, tak jakby wirus miał zniknąć wraz z nimi. Nie tylko kłamią, jeśli chodzi o koronawirusa, ale też działają nieodpowiedzialnie – powiedziała Anastazja Wasiljewa w rozmowie z "The Times of Israel".

Jak doszło do aresztowania aktywistki?

Anastazja Wasiljewa brała udział w transportowaniu środków higienicznych i ochronnych. Razem z kilkoma kolegami wiozła ponad 500 maseczek, środki odkażające, kombinezony przeciwgazowe, rękawiczki i gogle. Grupa znajdowała się około 400 km na zachód od Moskwy, kiedy zostali zatrzymani przez policję.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus straszy. Czego Polacy boją się w epidemii?

Wasiljewa i jej koledzy zostali aresztowani. Jak podaje "The Times of Israel" grupie postawiono zarzuty łamania obowiązującego w regionie nakazu izolacji.

Aktywistów przewieziono na komisariat policji. Byli zmuszeni skontaktować się z pracownikami szpitala, którzy przyjechali i odebrali od nich wieziony sprzęt medyczny.

Anastazja Wasiljewa spędziła noc w areszcie. Wzięła udział w dwóch rozprawach sądowych, na których zasądzono jej grzywnę w wysokości 1500 rubli (ok. 80 zł). Aktywistka uważa, że prawdziwym powodem jej aresztowania była działalność i wywiad udzielony dla "The Times of Israel".

Nie chodziło im o pieniądze, chodziło o złamanie mnie. Ale jestem przekonana, że postępuję właściwie i na pewno będę to robić dalej – cytuje aktywistkę "The Times of Israel".

Koronawirus: ile przypadków COVID-19 odnotowano w Rosji?

Według ustaleń "Worldometers.info" oficjalnie w Rosji odnotowano 4149 przypadków koronawirusa. 34 osoby zmarły, a 281 udało się wrócić do zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić