Barbara Jaros| 

Zmiana czasu w 2018 roku. Sprawdź, czy jeszcze trzeba przestawiać zegarki

82

Bruksela proponuje, by wiosną 2019 roku, po powrocie do czasu letniego, konieczność przestawiania zegarków została zniesiona. Na razie jednak nie udało się dojść do porozumienia w kwestii sposobu wprowadzenia zmiany.

Clock on the bed in the morning.
Clock on the bed in the morning. (iStock.com)

Zmiana czasu nastąpi w weekend 27-28 października. O 3 w nocy przestawimy zegarki na 2. Bardzo możliwe, że zrobimy to przedostatni raz. Komisja Europejska na posiedzeniu 31 sierpnia zdecydowała, że należy zaniechać przestarzałego procederu pochodzącego jeszcze z okresu, gdy większość Europejczyków pracowała w trybie dyżurowym.

Latem przeprowadzono też konsultacje społeczne. Wzięło w nich udział 4,6 mln mieszkańców Wspólnoty. Zdecydowana większość z nich, bo aż 84 proc., opowiedziała się za obowiązywaniem przez cały rok czasu letniego. W Polsce było to 72 proc. Bruksela jednak wciąż waha się w tej kwestii.

W sprawie wypowiedział się rzecznik KE Enrico Brivio. Jak poinformował, każdy kraj członkowski ma do kwietnia 2019 roku powiadomić Brukselę, czy po zniesieniu zmian sezonowych chce pozostać przy czasie letnim, czy zimowym. W tym drugim przypadku obywatele danego państwa będą musieli przekręcić zegarki po raz ostatni w październiku 2019 roku.

Po tym terminie sezonowa zmiana czasu będzie niemożliwa - zapowiada Brivio, którego cytuje "Dziennik Gazeta Prawna".

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz też: Nie tylko kolejarze narzekają. Zmiana czasu to dla wielu horror
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić