o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Znalazł bryłę masła sprzed 2 tys. lat

45
Podziel się

Irlandczyk Jack Conway szukał torfu i darni na opał. Los chciał, że natrafił na skamieniałą bryłę masła. Odkryciem podzielił się z z muzeum w Cavan, mieście położonym na północy Zielonej Wyspy.

Znalazł bryłę masła sprzed 2 tys. lat
(twitter.com, Cavan County Museum)
bECNzQqJ

Ten sposób przechowywania masła był niegdyś bardzo popularny. Chłód bagna, organiczna konsystencja torfu i obecność tlenu pozwalały dłużej utrzymać świeżość masła wytwarzanego z krowiego mleka. Te naturalne warunki przypominały nieco współczesne lodówki. Dwa tysiące lat to jednak sporo. Znalezisko bardziej przypomina ser niż delikatny tłuszcz do smarowania.

Pachnie jak masło. Pachniały moje ręce, zapach unosił się nawet w pokoju, gdzie dokonywaliśmy badań - powiedziała w wywiadzie dla irlandzkiej telewizji UTV Savina Donohoe, kurator muzeum w Cavan.

Wiekowe masło okazało się jednak jadalne. W przeszłości dokonywano już podobnych odkryć. W 2014 r. znany irlandzki szef kuchni Kevin Thorton, właściciel nagrodzonej gwiazdką Michelin restauracji w Dublinie, spróbował liczącej 4 tys. lat próbki masła.

bECNzQqL

Byłem bardzo podekscytowany. Nie mogliśmy go nie spróbować. Było sfermentowane, ale nie do końca. To wykraczało daleko poza ten proces. Ten smak był niezwykły, czuło się go już nosem - powiedział wówczas w wywiadzie dla "Irish Independent".

Środowisko bagienne dobrze konserwuje nie tylko masło. Torfowiska są świetnym miejscem dla każdej organicznej materii, chociażby ciała człowieka. W ten sposób nie tylko ulegnie ono procesowi mumifikacji, ale istnieje szansa na zachowanie się skóry, a także organów wewnętrznych. Archeolodzy ukuli nawet specjalny termin dotyczący takiego znaleziska - "bog body" (tłum. "ciało z bagien").

Autor: Tomasz Wiślicki

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

bECNzQqR
bECNzQrm
KOMENTARZE
(45)
Mariusz
5 lata temu
To jeszcze nic. Podobno gdzieś znaleziono w lesie niemiecki motocykl z czasów wojny....Mówią ,że stał na włączonych światłach......Ha ha..
Łotr
5 lata temu
Poszedłem po flaszkę a sklep zamknięty,nie tego się spodziewałam
46102418
5 lata temu
to jest tak ważne,ze ten artykuł jest od dwóch tygodni?
bECNzQrn
pawel
5 lata temu
...i wszystkie lodówki na chu...
bigpenis
5 lata temu
Thornton,a nie Thorton...
turysta
5 lata temu
To w sumie gdzie znalazł,bo kilka dni temu czytałem ,że na własnym polu wykopał
Miro1111
5 lata temu
A czego się spodziewał, znaleźć gówno, śmieszny tytuł!!!
jestem fajny
5 lata temu
pewnie na bagnach zgineła krowa... stąd i znalezisko
jerry
5 lata temu
Za tydzień okaże się że to była maść na hemoroidy. Smacznego :)
ABSTYNENT
5 lata temu
jakiś pijany Irlandczyk zamotał się idąc do chaty z masłem - jego wessało a masło zostało ! ...:)
Nerod
5 lata temu
Jakby włożyć w torfowisko współczesne masło i inne produkty z konserwantami, to by torfowisko się popsuło :)
ble
5 lata temu
fuj
STLL
5 lata temu
Środowisko beztlenowe torfowisk to najwspanialsze "studio" konserwatorskie na naszej planecie:) Brak tlenu to brak grzybów i pewnych paskudnych bakterii odpowiedzialnych za rozkład:))) Materia organiczna czy też pospolity kawałek stali mogą przetrwać w nienaruszonym stanie całe stulecia, a czasem tak jak w tym niezwykłym przypadku całe tysiąclecia. Unikalne źródło materialne, które jak zapewne pokarze czas okaże się kopalnią wiedzy na temat diety europejczyków. Dobrze, że nie wszamali całej bryły tego masła:D
bECNzQrf
mm
5 lata temu
Dać je do Biedronki na promocje.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić