Wróć na
Kamil Karnowski
|

Zorza polarna nad Polską. To nie żart

68
Podziel się

W nocy czeka na Polaków niezwykłe widowisko. Będziemy mogli zaobserwować zorzę polarną rozciągającą się praktycznie nad całym krajem.

Zorza polarna nad Polską. To nie żart
(iStock.com)
bCHuOpQR

Najlepiej patrzeć w niebo około północy. To wtedy zorza polarna świecąca nad Polską będzie najlepiej widoczna. Wyjątkowe zjawisko zawdzięczamy burzy słonecznej, jaka rozpętała się w ostatnim czasie na gwieździe. Jej efektem są duże ilości cząstek elementarnych, zderzające się z górną warstwą atmosfery Ziemi, które przygotują efektowne widowisko.

Odcienie zorzy nie są przypadkowe i zależą od gazu, z jakim zderzają się cząstki wiatru słonecznego. Dzięki tym właśnie odcieniom zorzy, widać ją na niebie w postaci przepięknych kolorowych fal i smug - tłumaczy Jacek Szczepanik, pracownik Planetarium Śląskiego.

bCHuOpQT

Jedyną przeszkodą dla obserwatorów mogą być chmury. Największą szansę na przejaśnienia mają mieszkańcy południa, południowego zachodu i północnego wschodu naszego kraju.

Zorza polarna nie tylko dla Polaków. Niebo będzie mieniło się kolorami również nad Wielką Brytanią, Francją, Belgią, Holandią, Niemcami, Czechami, a także nad naszymi wschodnimi sąsiadami.

W naszą stronę z zawrotną prędkością ponad 2 mln km/h pędzi wiatr słoneczny pełen naładowanych cząstek. Według najnowszych prognoz NASA, dotrze do ziemskich biegunów magnetycznych już w nocy ze środy na czwartek (z 6 na 7 września) - donosi portal twojapogoda.pl.

bCHuOpQZ

Ostatni raz zorzę polarną było widać nad Polską w 2015 r. Wtedy jednak pogoda dopisała obserwatorom i w wielu częściach kraju niebo było przejrzyste. Oby podobnie było i tym razem.

Udało ci się zaobserwować zorzę? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bCHuOpRu
KOMENTARZE
(68)
akbar
3 lata temu
szanse to mamy ale na to by zobaczyć deszcz
qwerty
3 lata temu
Jedyny problem że pod Gdańskiem od kwietnia 15 dni bez chmur i bez deszczu. Ciągle pada tra la la.
darek
3 lata temu
No i co totalna opozycja? można?
bCHuOpRv
chyba ?
3 lata temu
Przy aktualnym zachmurzeniu nieba, będzie ją można sobie raczej tylko wyobrazić ;))
Kochanowski
3 lata temu
Mój sąsiad, Pan Menel codziennie widzi taką zorzę, ale zawsze się zastanawia, bo nie wie, czy to wieczór, czy już poranek :)
Najnowsze komentarze (68)
jj
3 lata temu
chemtrails
panda
3 lata temu
"ze środy na czwartek (z 6 na 7 września)" powinno być z wtorku na środę :P
Trop
3 lata temu
Takie to piękne, a jakie niebezpieczne to już autor zapomniał napisać, albo nie dostał polecenia !. Taka zorza jest przecież efektem ogromnego wyrzutu plazmy za Słońca w kierunku Ziemi. Skutki tego są jak zwykle trudne do przewidzenia !!!.
Chętny
3 lata temu
Dobra jest, dawajcie tą Zorzę, tylko powiedzcie ile ma lat.
Jacek
3 lata temu
Skutek uboczny sterowania huraganem Irmina.
magadais
3 lata temu
o kurcze następna kopia sztucznie wykreowanej lali typu Krupa
stanko
3 lata temu
To ostrzeżenie z wysokiego nieba przed skutkami sankcji UE za łamanie przez obecnie rządzących prawa i niekompetencję TOTALNĄ
laik
3 lata temu
To kolejny sukces pisu, pokazał światu że się da . Być może to zasługa Macierewicza bo ma układy w niebie albo swoimi dronami wypuści takie smugi aby zmylić przeciwnika ?
bCHuOpRn
Nilegal
3 lata temu
Ej Polacy zawsze cos Wam stanie na przeszkodzie...
RPawłowski
3 lata temu
W nocy z 25 na 26 stycznia 19938 r. też była zorza. Widoczna była prawie na całym świeci m.in. w Australii!! Zwiastowała to co się stało w 1938 (Austria, Czechy) i potem w 1939. Poczytajcie o objawieniach fatimskich
mika
3 lata temu
jak zwykle jak jest coś do obserwacji na niebie, to są chmury
dancygier
3 lata temu
I co - widział ktoś?
O2 trochę się...
3 lata temu
Co za news ?........ dotrze do ziemskich biegunów magnetycznych już w nocy ze środy na czwartek (z 6 na 7 września). Cóż za aktualna informacja ? Dzisiaj jest 7 września.
dg
3 lata temu
haarp...
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić