REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 15 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Kamil Karnowski06.09.17 (17:35)

Zorza polarna nad Polską. To nie żart

W nocy czeka na Polaków niezwykłe widowisko. Będziemy mogli zaobserwować zorzę polarną rozciągającą się praktycznie nad całym krajem.
iStock.com

Najlepiej patrzeć w niebo około północy. To wtedy zorza polarna świecąca nad Polską będzie najlepiej widoczna. Wyjątkowe zjawisko zawdzięczamy burzy słonecznej, jaka rozpętała się w ostatnim czasie na gwieździe. Jej efektem są duże ilości cząstek elementarnych, zderzające się z górną warstwą atmosfery Ziemi, które przygotują efektowne widowisko.

Odcienie zorzy nie są przypadkowe i zależą od gazu, z jakim zderzają się cząstki wiatru słonecznego. Dzięki tym właśnie odcieniom zorzy, widać ją na niebie w postaci przepięknych kolorowych fal i smug - tłumaczy Jacek Szczepanik, pracownik Planetarium Śląskiego.

REKLAMA

Jedyną przeszkodą dla obserwatorów mogą być chmury. Największą szansę na przejaśnienia mają mieszkańcy południa, południowego zachodu i północnego wschodu naszego kraju.

Zorza polarna nie tylko dla Polaków. Niebo będzie mieniło się kolorami również nad Wielką Brytanią, Francją, Belgią, Holandią, Niemcami, Czechami, a także nad naszymi wschodnimi sąsiadami.

aurora-service.eu

W naszą stronę z zawrotną prędkością ponad 2 mln km/h pędzi wiatr słoneczny pełen naładowanych cząstek. Według najnowszych prognoz NASA, dotrze do ziemskich biegunów magnetycznych już w nocy ze środy na czwartek (z 6 na 7 września) - donosi portal twojapogoda.pl.

Ostatni raz zorzę polarną było widać nad Polską w 2015 r. Wtedy jednak pogoda dopisała obserwatorom i w wielu częściach kraju niebo było przejrzyste. Oby podobnie było i tym razem.

Udało ci się zaobserwować zorzę? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij