Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Patryk Skrzat
|

5 tys. zł na oczko to dopiero początek. Tego problemu prezydent nie przewidział

40
Podziel się:

Dotacja na oczko wodne - nazywana programem "Woda+" - to prezydencki pomysł, który mocno zainteresował Polaków. Nic dziwnego, można dostać nawet 5 tys. zł. Warto to jednak dobrze przemyśleć, bo problem może się pojawić przy ewentualnej sprzedaży domu. A to ze względu na niejasne przepisy.

Program "Woda+" spowoduje boom na budowę oczek wodnych w Polsce? Do zgarnięcia ma być  5 tys. zł dotacji
Program "Woda+" spowoduje boom na budowę oczek wodnych w Polsce? Do zgarnięcia ma być 5 tys. zł dotacji (Archiwum prywatne)

Oczko wodne przy każdym domu i 5 tys. zł na ten cel od państwa - to wizja prezydenta Andrzeja Dudy. Przy okazji warto byłoby zająć się także istniejącymi przepisami, bo nawet prawnicy rwą sobie nad nimi włosy z głowy. A sprawa jest poważna, bo może narobić problemów przy sprzedaży domu z oczkiem wodnym.

5 tys. na oczko wodne. Za programem kryją się problemy

Jak zwraca uwagę Wirtualna Polska, prawo wodne, które zmieniło się z początkiem 2018 r., mówi, że pierwszeństwo przy zakupie nieruchomości ze "śródlądowymi wodami stojącymi" ma Skarb Państwa. Co to oznacza w praktyce? Jeśli planujesz sprzedaż takiej nieruchomości, to powinien o tym wiedzieć starosta, który ma pierwszeństwo w jej zakupie.

Czy jednak oczko jest faktycznie "śródlądowymi wodami stojącymi"? I tu pojawiają się schody. Wody Polskie twierdzą, że nie, ale jak przekonują prawnicy, interpretacja tej instytucji nie ma żadnej mocy prawnej.

Można przypuszczać, że zamierzeniem prawodawcy nie było objęcie ochroną gruntów z oczkami wodnym. Niemniej jednak pokazuje to, jak nieprecyzyjnie zredagowane są w tym zakresie przepisy - i jak wiele niejasności mogą budzić - tłumaczą WP Magdalena Mila i Michał Wojciechowski, eksperci z kancelarii Norek i Wspólnicy.

Dodają, że istnieje ryzyko, że sprzedaż takiej nieruchomości mogłaby zostać uznana za nieważną. Przepisem nie trzeba się jednak przejmować w przypadku darowizny czy zamiany nieruchomości.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(40)
ziut
2 lata temu
kto w tym sejmie siedzi?Ciągle coś kombinują,jak nie z prawem drogowym to teraz z wodnym.Czy ci ludzie w ogóle coś myślą.Czy się zastanowili ile dni musiałby padać deszcz żeby zapełnić oczko wodne np.o pojemności 3m 3.A to jest drobinka.
Lenka
2 lata temu
Oczko wodne to możliwa tragedia przy małych dzieciach i starych ludziach. Dodatkowo ogrom pracy przy czyszczeniu. I komary od wiosny do jesieni.. A wszystko dla 5000 zł..
Jaco
2 lata temu
Wodu Polskie pobierają słone opłaty od powierzchni wody. Nawet kilkanaście PLN za m2.
Bretan
2 lata temu
Człowiek, który nie ma własności jest niewolnikiem. Na całym świecie zachodu postępuje wykupywanie i przejmowanie prywatnej własności przez rządy i korporacje. Sztuczka z prawem pierwokupu przez państwo to krok w tą samą stronę. Wpiszą wam takie oczko do mapy w gminie i jesteście w czarnej doopie.
Bell 407
2 lata temu
A jak oczko ma koronawirusa to co wtedy? Kto ma pierwszeństwo? Filantrop, czy starosta?
POkomuna
2 lata temu
Przeczytałem ten akt prawny i tam nic takiego niema jak tu piszą,tu tylko by opluć.
Peter
2 lata temu
Chodzi tu o poczatek naniesienia dodatkowego "podatku grumntu" tak to odbywa sie w USA, budujac sobie basen, lub oczko wodne, uleprzasz sobie wizerunek swojej działki, gdzie panstwo narzuca na własciciela posesji dodatkowy podatek guntowy "tax property " po wybudowaniu oczka wodnego placisz podatek- luksus niestety kosztuje !!!! Wartosc działki wzrasta o dodatkowe dobro, a podatek na tej działce jest wyzszy niz był I zostaje do konca uzytkowania zbiornika wodnego na tej działce. Tyle, daleko nie trzeba szukać ! How much does a swimming pool add to property tax? Your local tax assessment office will calculate the property value using the percentage of market value using comparables of other nearby properties in your area. ... Adding a pool might add 8 percent to a property value in one area, or as much as 30 percent in another
Alicja
2 lata temu
podziemne zbiorniki na 400-2000litrów wody deszczowej z rynien to nie oczko wodne ale tania dostępna podczas suszy np. do podlewania, nawet prania bo miękka! Jak sie nie podoba to 12zł /m3 z sieci i nie ma problemu. Jak ktoś ogarnięty to ma prąd z fotowoltaiki, ciepła wodę z słońca i wodę z deszczu. Przynajmniej z części. I nie narzekać na smog i ocieplanie klimatu i cyklistów. a "oczka wodne" to przedwyborcza manipulacja oponentów.
nick
2 lata temu
To ma być retencja dzięki oczkom napełnianym z sieci wodociągowej? Kto wpadł na taki "proekologiczny" i antysuszowy pomysł?
jag
2 lata temu
Ciężko pracujecie, żeby zrobić jak największe zamieszanie. A może by tak napisać prawdę?
omena
2 lata temu
a kiedy będą jakieś dotacje dla ludzi bezpardonowo wywalanych z pracy?
sami1113
2 lata temu
Uwaga do piszących opinie. Nie ma obowiązku czy przymusu, naprawdę! PO co takie POdniecanie się.SPOKO ludziska! A tu z drobnostki od razu taka afera. Pozdrawiam myślących.
Jacek-3
2 lata temu
Niejasne przepisy? Przecież zawsze można przekazać dom dla kurii. ;-) (i oto chodzi, i oto chodzi)
Antyk
2 lata temu
oczko zabieramy ze sobą... np... do bloków.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić