oprac. Paweł Orlikowski| 

Dotacja 5 tys. zł na oczko wodne. Wystarczy nawet na cały osprzęt

51

Rząd rusza z programem dopłat do systemów retencyjnych, które pozwolą magazynować wodę opadową. Projekt w praktyce zakłada dotacje do przydomowych oczek wodnych. Są tacy, którzy już takie oczka posiadają, twierdzą, że 5 tys. zł od państwa to "dobra kwota".

Dotacja do oczka wodnego. Rząd rusza z programem
Dotacja do oczka wodnego. Rząd rusza z programem (Pixabay)

Rząd szykuje dopłaty dla osób, które chcą wybudować oczko wodne. Wszystko po to, aby lepiej gospodarować wodą opadową. - 5 tysięcy złotych od rządu to dobra kwota. Można za nią spokojnie wybudować ładne oczko - mówi pan Norbert, który sam ma już dwie takie instalacje

Mężczyzna przyznaje, że oczka służą przede wszystkim jako ozdoba, ale także zdają egzamin jako zbiornik retencyjny. - Zawsze, gdy jest okres większej suszy i trzeba oszczędzać wodę, to korzystam z tej wody do podlewania roślin - mówi.

Jeśli chodzi o koszty, to w moim przypadku wyszło tak, że budowa większego oczka, które ma 8 m3, kosztowała 1500 zł, a mniejszego o obojętności 4 m3, i które robiłem w całości sam, kosztowała 400 zł. Do tego trzeba doliczyć koszty pompy i filtrów, czyli ok. 3 tys. zł – tłumaczy pan Norbert.

Zobacz także: Obejrzyj: Susza odpuściła tylko na chwilę. Rząd pracuje nad specustawą

Rządowe dotacje do oczek wodnych. Polsce grozi susza

Susza przypomina o tym, jak cennym dobrem jest woda. Tymczasem poziom retencyjności w Polsce, czyli wskaźnik, który określa, jak dużo wody opadowej udaje się magazynować, wynosi zaledwie 6,5 proc. Powinien być co najmniej dwa razy wyższy. A gdy porównamy się do Hiszpanii, gdzie retencja sięga 45 proc., to gołym okiem widać, że jest jeszcze sporo do nadrobienia.

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował program "Moja woda", przeznaczony wyłącznie dla właścicieli domów, którzy nie prowadzą gospodarstw rolnych.
Szczegóły ogłosił minister klimatu Michał Kurtyka, projekt zakłada nawet 5 tys. zł dotacji na oczko wodne, przy czym nie więcej niż 80 proc. kosztów.

Łącznie rząd chce przeznaczyć 100 mln zł na dofinansowanie różnych budów, które miałyby wspomóc magazynowanie wody. Dotacje startują 1 lipca, wnioski trzeba zgłaszać do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska.

Program będzie realizowany w latach 2020-2024, przy czym podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024 r., a wydatkowanie środków do końca 2024 r.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić