500+ do kosza? Program "w niczym nie pomógł"

155

Leszek Balcerowicz w wywiadzie z "Super Expressem" nie oszczędza partii rządzącej. Jednym z wątków jest program 500+, który dla byłego szefa NBP jest kompletnym niewypałem, w dodatku szkodliwym dla gospodarki.

500+ do kosza? Program "w niczym nie pomógł"
Balcerowicz twierdzi, że program 500+ "w niczym nie pomógł". (Getty Images, Pixabay)

Leszek Balcerowicz nie oszczędza Prawa i Sprawiedliwości. Były minister finansów i prezes NBP w wywiadzie dla "Super Expressu" porównuje metody partii rządzącej do komunistów przejmujących władzę w latach 40.

Rządowi dostało się też m.in. za program 500+, który według Balcerowicza nadaje się tylko do kosza. Ekonomista uważa jednak, że za kryzys demograficzny w Polsce trudno winić jakąkolwiek partię.

"500 plus" w niczym nie pomogło. Rozdało 40 mld, które były potrzebne gdzie indziej. I, wbrew propagandzie, nie podniosło dzietności - podkreśla Balcerowicz w rozmowie z "Super Expressem".

Co zatem można zrobić? Balcerowicz zdaje się sądzić, że rząd nie ma i nie będzie miał realnego wpływu na dzietność. Ekonomista woli skupić się na "ograniczaniu negatywnych skutków", a nie rozwiązaniu całego problemu. Podkreśla, że obniżenie wieku emerytalnego zmniejszyło liczbę pracujących i wymusiło wypłacenie dodatkowych 18 mld zł na emerytury.

Jeśli wcześniej przechodzimy na emeryturę, to ci, którzy jeszcze pracują, muszą więcej płacić. Czy to w postaci składek do ZUS, czy w postaci innych podatków. To jest prosta arytmetyka. Nie znam w rozwiniętym świecie kraju, który by powszechnie skracał wiek emerytalny - powiedział Balcerowicz, cytowany przez "Super Express".
Zobacz także: Pogoda długoterminowa z IMGW. Prognoza na kwiecień i maj może bardzo zdziwić
Autor: DSM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić