o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
SSŃ
|

Morawiecki odkrywa karty. Tak rząd chce wyjść z kryzysu

48
Podziel się

Rząd przestawia założenia Krajowego Planu Odbudowy, w ramach którego Polska ma skorzystać z unijnych funduszy. Premier Mateusz Morawiecki twierdzi, że środki mogą trafić do Polski jeszcze w tym roku.

Morawiecki odkrywa karty. Tak rząd chce wyjść z kryzysu
Krajowy Plan Odbudowy. Rząd przedstawia założenia (PAP, Paweł Supernak)
bDTTubAR

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące Krajowego Planu Odbudowy. Na piątkowej konferencji na ten temat wypowiedział się premier Morawiecki:

Pewnie już za kilka miesięcy, kiedy program szczepionkowy będzie działać już w pełnym zakresie, rozpocznie się proces powrotu do gospodarczej stabilizacji, do gospodarczej odbudowy – mówił premier
bDTTubAT

Obecny podczas spotkania Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, przekonywał, że Polska zaprezentuje plan odbudowy gospodarczej jeszcze przed wyznaczonym przez Komisję Europejską czasem, czyli przed 30 kwietnia.

Do tego terminu na pewno się wyrobimy z pracami, bo konsultacje planujemy zakończyć do 2 kwietnia. Dlatego też Polska będzie w czołówce państw, które dostarczą swoje plany odbudowy - powiedział Buda.

Fundusz Odbudowy - 57 mld euro dla Polski

Jeśli słowa Morawieckiego i Budy będą miały odzwierciedlenie w rzeczywistości, środki na odbudowę mogłyby trafić do kraju jeszcze w 2021 roku. W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska może pozyskać ponad 57 mld euro.

bDTTubAZ
Te pieniądze trafią nie na projekty. Te pieniądze trafią na reformy. Dlatego możemy powiedzieć dzisiaj, że to nie tyle jest Krajowy Plan Odbudowy, ile Krajowy Plan Przebudowy – powiedział podczas konferencji wicepremier, minister rozwoju pracy i technologii Jarosław Gowin

Z tych pieniędzy 250 mld zł miałoby zostać przeznaczone na transformację energetyczną. 20 mld posłużyłoby natomiast – jak określił to szef rządu - "produktywności i wydajności gospodarki". 2,5 mld złotych poświęcone będą na programy zachęcające inwestorów do lokowania kapitału w naszym kraju.

Celem unijnego Funduszu Odbudowy jest odbudowa gospodarek po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa. Podzielony jest na dwie części, z których jedna składa się z dotacji, a druga z pożyczek. W przypadku Polski 23 mld euro będą bezzwrotne, a 34 mld trafią do kraju w formie pożyczki.

bDTTubBa
Zobacz także: Lockdown w Polsce. Czy pomoc dla przedsiębiorców jest wystarczająca? "Zabrakło dialogu"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTTubBu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(48)
No sorry
2 miesiące temu
Morawiecki zniszczyles i niszczysz małą i średnią przedsiębiorczość, a teraz mówisz o jakiejś odbudowie? W jaki sposób chcesz odbudować? Ehh po co się pytam, tobie nie należy w nic wierzyć.
Jpdl
2 miesiące temu
Jak widzę te jego gestykulacje, to aż mnie skręca.
Mati wąskie o...
2 miesiące temu
Grzybek dostanie, tvp dostanie, koledzy dostana a naród uja dostanie i tyle.
bDTTubBv
Dobre
2 miesiące temu
Odbudowa Polski?
buba
2 miesiące temu
a jeszcze niedawno plul na unie i jej dotacje
Najnowsze komentarze (48)
K.Q.
2 miesiące temu
A skąd te fundusze, skoro UE jasno powiedziało, że nie przekaże tych pieniędzy Polsce? Zwłaszcza że kilka dni temu wpłynęła kolejna skarga związana z łamaniem praw człowieka, po tym już nawet weto europosłów nie pomoże... Pinokio tak samo ściemnia jak z rzekomym pakietem pierwszeństwa dostawy szczepionek. Coś takiego nigdy nie istniało!... :(
Adek
2 miesiące temu
Jak słucham nowym lądzie to mnie ciarki przechodzą A ogólnie to unia ma pieniądze ze składek członkowskich i nie wyobrażam sobie żeby ktoś dał coś za darmo
Bodo
2 miesiące temu
Mowia ze PO bylo pazerne ale co PIS robi to przekracza wszelkie granice
Masaj
2 miesiące temu
Sami zrobili kryzys a terat udaja ze z niego wychodza
Zbych
2 miesiące temu
Po co wpuszczać dalej obcy kapitał i jeszcze im dopłacać, a przez to pada mały kapitał polski nie lepiej dodać smol biznesowi krajowemu i dać sobie spokój z obcym kapitałem. Podwyższyć wynagrodzenia dla polskich robotników do standartów europejskich, ponieważ ceny artykółów mamy takie same jak na Zachodzie a zarobki 4 krotnie niższe. Przy obecnych cenach polak powinien zarabiać co najmniej 8000zł. wtedy kraj mógłby szybko się rozwijać, a rządy słuchają biznesu który chce na polskim robotniku w dalszym ciągu się dorabiać obcy kapitał niszczy nas polski mały bizne, spójżmy na markiety z obcym kapitałem powstają u nas jak grzyby po deszczu dlatego że u nas im się opłaca małe płacą wynagrodzenia (jałmużną) więc inwestują w Polsce a rząd chce im jeszcze dopłacać bezsęs. Kiedy polski robotnik u siebie zacznie godnie zarabiać? Kiedy nasz polski mały kapitał zacznie być ceniony a nie duże molochy, które zarabiają dodatkowo bardzo duże pieniądze na samych bardzo zaniżonych wynagrodzeniach swójch robotników płacąc 1/4 tego co na zachodzie Europy czy w krajach rozwiniętych, tam biznes robi mniejsze pieniądze i się rozwijają, ale u nas duży biznes znacznie szybciej dochodzi do olbrzymiego majątku a to dzięki bardzo niskim naszym wynagrodzeniom i dotacią w milionach tym firmom, kiedy zakończy się rozdawnictwu dla dużych przedsiębiorstw?
Jkl
2 miesiące temu
Aby wyjść z kryzysu, to najpierw trzeba was zamknąć psychop@ci za zniszczenie polskiej gospodarki i smierć tysięcy Polaków, a dopiero później odbudować to, co z premedytacją i na polecenie swoich mocodawców popsuliście.
No odpowiedz
2 miesiące temu
Morawiecki kiedy dymisja? Masz już jakąs posadkę w banku tak w razie czego?
GOść
2 miesiące temu
To stronka przeciwników rządu i PIS sami dyżurni z opozycji a głupoty wypisują głowa mała .
bDTTubBn
GOść
2 miesiące temu
To stronka przeciwników rządu i PIS sami dyżurni z opozycji a głupoty wypisują głowa mała .
krystek
2 miesiące temu
Wprowadzali kraj w długi takie jak za Gierka swym rozdawnictwem a teraz chcą z tego wyjść ? okradają nas okłamują dla władzy.
AntyTeza
2 miesiące temu
Po ootrzymaniu z Unii Europejskiej (glownie Niemiec)srodkow finansowych na walke z pandemia, polscy politycy maja kolejny dobry pomysl na wyjscie z kryzysu, a mianowicie wystapic o wiecej niemieckich pieniedzy.
Prrrrr
2 miesiące temu
Geniusz podatkowy
waldi
2 miesiące temu
ten gosc klamal,klamie ,i bedzie klamal...mozna puscic pawia na jego widok i gestykulacje..
Szyderca
2 miesiące temu
PIS zanotuje taki sam sukces w rozwoju tego ,,Planu Odbudowy'' (czemu zapomnieli przymiotnika: ,,Narodowego'' ? ;) ) jak zanotował sukces w PPK - prawie 75% osób się z tego projektu wypisało!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić