Morawiecki odkrywa karty. Tak rząd chce wyjść z kryzysu

68

Rząd przestawia założenia Krajowego Planu Odbudowy, w ramach którego Polska ma skorzystać z unijnych funduszy. Premier Mateusz Morawiecki twierdzi, że środki mogą trafić do Polski jeszcze w tym roku.

Morawiecki odkrywa karty. Tak rząd chce wyjść z kryzysu
Krajowy Plan Odbudowy. Rząd przedstawia założenia (PAP, Paweł Supernak)

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące Krajowego Planu Odbudowy. Na piątkowej konferencji na ten temat wypowiedział się premier Morawiecki:

Pewnie już za kilka miesięcy, kiedy program szczepionkowy będzie działać już w pełnym zakresie, rozpocznie się proces powrotu do gospodarczej stabilizacji, do gospodarczej odbudowy – mówił premier

Obecny podczas spotkania Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, przekonywał, że Polska zaprezentuje plan odbudowy gospodarczej jeszcze przed wyznaczonym przez Komisję Europejską czasem, czyli przed 30 kwietnia.

Do tego terminu na pewno się wyrobimy z pracami, bo konsultacje planujemy zakończyć do 2 kwietnia. Dlatego też Polska będzie w czołówce państw, które dostarczą swoje plany odbudowy - powiedział Buda.

Fundusz Odbudowy - 57 mld euro dla Polski

Jeśli słowa Morawieckiego i Budy będą miały odzwierciedlenie w rzeczywistości, środki na odbudowę mogłyby trafić do kraju jeszcze w 2021 roku. W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska może pozyskać ponad 57 mld euro.

Te pieniądze trafią nie na projekty. Te pieniądze trafią na reformy. Dlatego możemy powiedzieć dzisiaj, że to nie tyle jest Krajowy Plan Odbudowy, ile Krajowy Plan Przebudowy – powiedział podczas konferencji wicepremier, minister rozwoju pracy i technologii Jarosław Gowin

Z tych pieniędzy 250 mld zł miałoby zostać przeznaczone na transformację energetyczną. 20 mld posłużyłoby natomiast – jak określił to szef rządu - "produktywności i wydajności gospodarki". 2,5 mld złotych poświęcone będą na programy zachęcające inwestorów do lokowania kapitału w naszym kraju.

Celem unijnego Funduszu Odbudowy jest odbudowa gospodarek po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa. Podzielony jest na dwie części, z których jedna składa się z dotacji, a druga z pożyczek. W przypadku Polski 23 mld euro będą bezzwrotne, a 34 mld trafią do kraju w formie pożyczki.

Zobacz także: Lockdown w Polsce. Czy pomoc dla przedsiębiorców jest wystarczająca? "Zabrakło dialogu"
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić