Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
|

Putin w tarapatach. Tak źle nie było od lat

413
Podziel się

Rośnie niezadowolenie w Rosji z rządów Władimira Putina. Według najnowszego sondażu ponad dwie piąte Rosjan nie zagłosowałoby na niego w najbliższych wyborach. Blisko połowa ankietowanych popiera jednak obecnego prezydenta.

Putin w tarapatach. Tak źle nie było od lat
Rosjanie coraz gorzej oceniają rządy Władimira Putina (PAP, EPA, Michail Klimentyev)
bEUlcsMR

Aż 41 proc. obywateli Rosji nie chce reelekcji Władimira Putina. To największy odsetek osób niezadowolonych z rządów prezydenta od 2013 roku. Mimo to przywódca Rosji cieszy się poparciem 48 proc. badanych.

Kłopoty Władimira Putina? Będzie mógł po raz piąty zostać prezydentem

Według badania rosyjskiej niezależnej sondażowi Centrum Lewady notowania Władimira Putina słabną. Niższe były tylko w 2013 roku, kiedy przeciwko prezydentowi opowiadało się 45 proc. obywateli, zaś popierało go zaledwie 33 proc. Rosjan. Choć teraz Putin wciąż ma za sobą blisko połowę obywateli, jego sytuacja może znacznie pogorszyć się do wyborów w 2024 roku.

bEUlcsMT

Jak pisze niezależny portal Moscow Times, z poprzednim kryzysem Putin poradził sobie, anektując Krym w 2014 roku. Miało to rozpalić "patriotyczny żar" w sercach Rosjan, co przełożyło się na wzrost poparcia dla prezydenta. Od tego czasu jego notowania wyraźnie jednak słabną.

Kończąca się za 3 lata kadencja Putina powinna być według prawa jego ostatnią. Jakiś czas temu w Rosji wprowadzono poprawki do konstytucji, za którymi opowiedziała się większość obywateli. Nowe przepisy "wyzerowały" liczbę kadencji, pozwalając Putinowi po raz kolejny – już piąty – wystartować w wyborach prezydenckich w 2024 roku.

bEUlcsMZ

Władmir Putin traci poparcie. Najgorzej oceniają go młodzi mężczyźni

Przeciwnicy Władimira Putina argumentują, że jest on przywódcą Federacji Rosyjskiej od 21 lat. Jak podaje Centrum Lewady, mają wskazywać na potrzebę zmiany przywództwa oraz kwestie społeczne. Problemem ma być także wiek prezydenta, który w październiku skończył 68 lat.

Głównymi argumentami zwolenników Putina mają być z kolei stabilność rządów i dobrze prowadzona polityka zagraniczna. Władimir Putin ma również posiadać odpowiednie kwalifikacje do rządzenia krajem. Ankietowani ocenili także, że czują w stosunku do prezydenta osobistą sympatię, a na scenie politycznej nie ma żadnych alternatywnych kandydatów.

Wiele osób aprobuje działania Putina i mówi o jego wielkich osiągnięciach, ale wciąż twierdzi, że potrzeba kogoś innego na stanowisku prezydenta – stwierdził wicedyrektor sondażowni Lewady Denis Wołkow.
bEUlcsNa

Wyniki badania ujawniają także dysproporcje w ocenie rządów Władimira Putina w zależności od płci. Negatywnie politykę prezydenta ocenia 48 proc. mężczyzn. 42 proc. jest zadowolonych z jego działań.

Wśród kobiet, zmiany na stanowisku przywódcy kraju chciałoby zaledwie 35 proc. Ponad połowa, bo aż 53 proc. kobiet akceptuje politykę Putina.

Nie jest także zaskoczeniem, że najgorzej prezydenta oceniają osoby najmłodsze. Tutaj struktura rozkłada się podobnie w przypadku obu płci. Według Centrum Lewady, można przyjąć że najgorsze zdanie o Putinie mają młodzi mężczyźni, a najlepsze – starsze kobiety.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 18 do 24 lutego w 137 rosyjskich miastach. Próba badawcza wyniosła 1601 osób.

bEUlcsNb

Obejrzyj także: Kulisy rządów Władimira Putina. "W fotelu prezydenta Rosji siedzi bandyta"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUlcsNu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(413)
CPN
5 miesięcy temu
Rosja. Stacja benzynowa obsługiwana przez mafię. Putin stoi z wężem i leje.
Bergen
9 miesięcy temu
Stalin też nie miał kontrkandydatów. W Rosji kontrkandydaci do władzy leżą na cmentarzu, lub siedzą w gułagu.
tnr
9 miesięcy temu
Rosjanie zawsze kochali zbrodniarzy .A tak naprawdę to sam na początku myślałem że w rosji wybrali wreszcie kogoś kto nie da okradać Rosji i Rosjan z ich bogactw naturalnych Ale niestety tam musi zawsze rządzić ktoś kto ma krew na rękach oni tylko takich kochają
bEUlcsNv
Dawid
9 miesięcy temu
Ładne trole, widzę, że dużo osób musicie zatrudniać, aby źle na Putina pisać. Ja trochę świata zwiedziłem, multum sąsiadów z Rosji spotykałem, jakoś ich poglądy się różnią od tego co wypisują polskie gazety. To tak jak z Nawalnym obcym agantem 3 razy go truli a nie otruli, a inni co nie wygodni to niby zawsze znikają. Ja wiem jak działa copywrithting i wszystkie mechanizmy komentarzy na zamówienie, myślę, że normalni i myślący Polacy nie będą łykać tej niepotrzebnej mowy nienawiści :)
złośliwy
9 miesięcy temu
On nie ma wrogów.A wybory i tak może jeszcze wygrać i ze 100 lat a to dlatego że nie ważne jak ludzie głosują lecz kto liczy głosy.
Paweł Rycąbel
9 miesięcy temu
Władziu, zrób coś śmiesznego. Chleb za 1 rubel. Kilo kiełbasy za 3 ruble. Litr mleka 1 rubel. Niewiele to kosztuje, a spodoba się wszystkim. I hiperforyna 10 kapsułek dziennie, będziesz żył 100 lat. Paweł Rycąbel.
marek
9 miesięcy temu
O Putina bym się nie martwił.Martwi mnie co będzie z Rosją po Putinie.Putin to tylko marionetka ,obawiam się że po nim będzie jeszcze gorzej.Dla Rosjan oczywiście.
Panacetamol
9 miesięcy temu
Nieważne jak głosują, ważne jak liczą głosy.
Alojzy z Pcim...
9 miesięcy temu
No rzeczywiście nie ma on konkurencji, bo przecież wszystkich takich wymordował lub do łagrów posłał. Metoda Stalina działa.
rada
9 miesięcy temu
Nie kupujcie ropy/gazu i Rosja leży. Jak prosiła Ukrainę czy Polskę, żeby umowy podpisały. Budżet na styk, uzależniony od cen, prymitywna gospodarka oparta tylko na wydobyciu i sprzedaży. Zachód, Chiny nie kupią - kasa pusta.
Micia
9 miesięcy temu
Ważne kto głosy liczy
wiem
9 miesięcy temu
Rosja stroszy pióra i szuka mięśni, a w razie czego będzie się za Chinami chowała. Czym może światu zaimponować? Gospodarką, poziomem życia? Bez żartów. W niektórych regionach nie ma nawet kanalizacji czy prądu. Przegrała z USA/Zachodem i czeka ją rozpad.
do olgino
9 miesięcy temu
"Referendum" ustawiono i nie jest ważne, a mieszkańcy Krymu żałują (turystyka upadła, nikt nie inwestuje, Rosja tam tylko dopłaca - nawet wodę pitną musi na półwysep dostarczać, bo jej brakuje).
bEUlcsNn
podsumuję
9 miesięcy temu
Sankcje za napaść na Ukrainę, recesja, brak inwestycji, izolacja FR.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić