o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Manicki
|

Putin w tarapatach. Tak źle nie było od lat

412
Podziel się

Rośnie niezadowolenie w Rosji z rządów Władimira Putina. Według najnowszego sondażu ponad dwie piąte Rosjan nie zagłosowałoby na niego w najbliższych wyborach. Blisko połowa ankietowanych popiera jednak obecnego prezydenta.

Putin w tarapatach. Tak źle nie było od lat
Rosjanie coraz gorzej oceniają rządy Władimira Putina (PAP, EPA, Michail Klimentyev)
bDUoNFTV

Aż 41 proc. obywateli Rosji nie chce reelekcji Władimira Putina. To największy odsetek osób niezadowolonych z rządów prezydenta od 2013 roku. Mimo to przywódca Rosji cieszy się poparciem 48 proc. badanych.

Kłopoty Władimira Putina? Będzie mógł po raz piąty zostać prezydentem

Według badania rosyjskiej niezależnej sondażowi Centrum Lewady notowania Władimira Putina słabną. Niższe były tylko w 2013 roku, kiedy przeciwko prezydentowi opowiadało się 45 proc. obywateli, zaś popierało go zaledwie 33 proc. Rosjan. Choć teraz Putin wciąż ma za sobą blisko połowę obywateli, jego sytuacja może znacznie pogorszyć się do wyborów w 2024 roku.

bDUoNFTX

Jak pisze niezależny portal Moscow Times, z poprzednim kryzysem Putin poradził sobie, anektując Krym w 2014 roku. Miało to rozpalić "patriotyczny żar" w sercach Rosjan, co przełożyło się na wzrost poparcia dla prezydenta. Od tego czasu jego notowania wyraźnie jednak słabną.

Kończąca się za 3 lata kadencja Putina powinna być według prawa jego ostatnią. Jakiś czas temu w Rosji wprowadzono poprawki do konstytucji, za którymi opowiedziała się większość obywateli. Nowe przepisy "wyzerowały" liczbę kadencji, pozwalając Putinowi po raz kolejny – już piąty – wystartować w wyborach prezydenckich w 2024 roku.

bDUoNFUd

Władmir Putin traci poparcie. Najgorzej oceniają go młodzi mężczyźni

Przeciwnicy Władimira Putina argumentują, że jest on przywódcą Federacji Rosyjskiej od 21 lat. Jak podaje Centrum Lewady, mają wskazywać na potrzebę zmiany przywództwa oraz kwestie społeczne. Problemem ma być także wiek prezydenta, który w październiku skończył 68 lat.

Głównymi argumentami zwolenników Putina mają być z kolei stabilność rządów i dobrze prowadzona polityka zagraniczna. Władimir Putin ma również posiadać odpowiednie kwalifikacje do rządzenia krajem. Ankietowani ocenili także, że czują w stosunku do prezydenta osobistą sympatię, a na scenie politycznej nie ma żadnych alternatywnych kandydatów.

Wiele osób aprobuje działania Putina i mówi o jego wielkich osiągnięciach, ale wciąż twierdzi, że potrzeba kogoś innego na stanowisku prezydenta – stwierdził wicedyrektor sondażowni Lewady Denis Wołkow.
bDUoNFUe

Wyniki badania ujawniają także dysproporcje w ocenie rządów Władimira Putina w zależności od płci. Negatywnie politykę prezydenta ocenia 48 proc. mężczyzn. 42 proc. jest zadowolonych z jego działań.

Wśród kobiet, zmiany na stanowisku przywódcy kraju chciałoby zaledwie 35 proc. Ponad połowa, bo aż 53 proc. kobiet akceptuje politykę Putina.

Nie jest także zaskoczeniem, że najgorzej prezydenta oceniają osoby najmłodsze. Tutaj struktura rozkłada się podobnie w przypadku obu płci. Według Centrum Lewady, można przyjąć że najgorsze zdanie o Putinie mają młodzi mężczyźni, a najlepsze – starsze kobiety.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 18 do 24 lutego w 137 rosyjskich miastach. Próba badawcza wyniosła 1601 osób.

bDUoNFUf

Obejrzyj także: Kulisy rządów Władimira Putina. "W fotelu prezydenta Rosji siedzi bandyta"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDUoNFUy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(412)
Paatoollogia
2 miesiące temu
Sam się wybierze,ludziska nie maja nic do powiedzenia
may
2 miesiące temu
Nie ma czym się martwić. Konkurencję wybije przed wyborami,a tych co nie zagłosują na niego po wyborach. Wot i cała filozofia..
Abnh
2 miesiące temu
I co z tego że, ponad dwie piąte Rosjan nie zagłosowałoby na niego w najbliższych wyborach ? On i tak wygra ze 100% poparciem....
bDUoNFUz
Legov
2 miesiące temu
Wypuści kozaków z kałachami na ulicę i po sprawie. Reszta do obozów pracy. To ich Rosja. Nowy stary car.
sumper
2 miesiące temu
Putin musi ogłosić się komendantem oblężonej twierdzy, znowu wywołać jakąś wojnę, to mu przybędzie parę procent.
Najnowsze komentarze (412)
Bergen
miesiąc temu
Stalin też nie miał kontrkandydatów. W Rosji kontrkandydaci do władzy leżą na cmentarzu, lub siedzą w gułagu.
tnr
miesiąc temu
Rosjanie zawsze kochali zbrodniarzy .A tak naprawdę to sam na początku myślałem że w rosji wybrali wreszcie kogoś kto nie da okradać Rosji i Rosjan z ich bogactw naturalnych Ale niestety tam musi zawsze rządzić ktoś kto ma krew na rękach oni tylko takich kochają
Dawid
2 miesiące temu
Ładne trole, widzę, że dużo osób musicie zatrudniać, aby źle na Putina pisać. Ja trochę świata zwiedziłem, multum sąsiadów z Rosji spotykałem, jakoś ich poglądy się różnią od tego co wypisują polskie gazety. To tak jak z Nawalnym obcym agantem 3 razy go truli a nie otruli, a inni co nie wygodni to niby zawsze znikają. Ja wiem jak działa copywrithting i wszystkie mechanizmy komentarzy na zamówienie, myślę, że normalni i myślący Polacy nie będą łykać tej niepotrzebnej mowy nienawiści :)
złośliwy
2 miesiące temu
On nie ma wrogów.A wybory i tak może jeszcze wygrać i ze 100 lat a to dlatego że nie ważne jak ludzie głosują lecz kto liczy głosy.
Paweł Rycąbel
2 miesiące temu
Władziu, zrób coś śmiesznego. Chleb za 1 rubel. Kilo kiełbasy za 3 ruble. Litr mleka 1 rubel. Niewiele to kosztuje, a spodoba się wszystkim. I hiperforyna 10 kapsułek dziennie, będziesz żył 100 lat. Paweł Rycąbel.
marek
2 miesiące temu
O Putina bym się nie martwił.Martwi mnie co będzie z Rosją po Putinie.Putin to tylko marionetka ,obawiam się że po nim będzie jeszcze gorzej.Dla Rosjan oczywiście.
Panacetamol
2 miesiące temu
Nieważne jak głosują, ważne jak liczą głosy.
Alojzy z Pcim...
2 miesiące temu
No rzeczywiście nie ma on konkurencji, bo przecież wszystkich takich wymordował lub do łagrów posłał. Metoda Stalina działa.
bDUoNFUr
rada
2 miesiące temu
Nie kupujcie ropy/gazu i Rosja leży. Jak prosiła Ukrainę czy Polskę, żeby umowy podpisały. Budżet na styk, uzależniony od cen, prymitywna gospodarka oparta tylko na wydobyciu i sprzedaży. Zachód, Chiny nie kupią - kasa pusta.
Micia
2 miesiące temu
Ważne kto głosy liczy
wiem
2 miesiące temu
Rosja stroszy pióra i szuka mięśni, a w razie czego będzie się za Chinami chowała. Czym może światu zaimponować? Gospodarką, poziomem życia? Bez żartów. W niektórych regionach nie ma nawet kanalizacji czy prądu. Przegrała z USA/Zachodem i czeka ją rozpad.
do olgino
2 miesiące temu
"Referendum" ustawiono i nie jest ważne, a mieszkańcy Krymu żałują (turystyka upadła, nikt nie inwestuje, Rosja tam tylko dopłaca - nawet wodę pitną musi na półwysep dostarczać, bo jej brakuje).
podsumuję
2 miesiące temu
Sankcje za napaść na Ukrainę, recesja, brak inwestycji, izolacja FR.
historia
2 miesiące temu
Euromajdan był protestem wolnych ludzi, którzy powiedzieli "dość" kłamstwom władzy, "stop" korupcji i wybrali kierunek zachodni. Kreml się utraty wpływów boi i przewrotu u siebie, więc próbuje niszczyć Ukrainę.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić