aktualizacja 

54,3 proc. drożej. Cena tego produktu wystrzeliła jak z procy

Drożyzna nie odpuszcza. W sklepach nadal jest drogo, co pokazują choćby najnowsze dane UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych, na które powołuje się serwis wiadomoscihandlowe.pl. Okazuje się, że w lipcu ceny w sklepach wzrosły średnio o 18,6 proc.

54,3 proc. drożej. Cena tego produktu wystrzeliła jak z procy
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

Miesiąc temu wskaźnik wzrostu był nieco niższy - wyniósł 18 proc. Widać zatem, że drożyzna absolutnie nie ustępuje. Dane przedstawione w materiale wiadomoscihandlowe.pl są wręcz porażające.

Najnowsze analizy wykazały, że ze wszystkich monitorowanych kategorii najmocniej podrożały w relacji rocznej produkty tłuszczowe - aż o 50,4 proc. Najbardziej podskoczyła cena margaryny. Tutaj mamy wzrost aż o 54,3 proc.

Za nią plasuje się olej ze wzrostem o 50,5 proc., później jest też masło (+46,3 proc.). Poza tym mocno podrożała karma dla psów (51,6 proc.) i kotów (29,3 proc.).

Wzrost cen produktów tłuszczowych był widoczny jeszcze przed wojną w Ukrainie, która tylko spotęgowała to zjawisko. W końcu Ukraina to tzw. spichlerz Europy. Z kolei Rosję, bardzo ważnego gracza na rynku spożywczym, objęto sankcjami. Dodatkowo na skutek inflacji zwiększyły się koszty produkcji żywności. Widać to również w przypadku takich artykułów, jak karmy dla zwierząt domowych. Zarówno tłuszcze, jak i inne produkty zdrożały głównie ze względu na wzrost cen energii i paliw, a także kosztów zakupu surowców, opakowań i transportu - powiedział dr Robert Orpych z Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie, cytowany przez wiadomoscihandlowe.pl.

Te produkty drożeją najmocniej

Z raportu wynika, że trzecie miejsce wśród najbardziej drożejących kategorii ma pieczywo. Podrożało ono o 28,2 proc. Sam chleb zdrożał o 29,1 proc.

Na czwartej lokacie znajduje się mięso (+24,5 proc.). Pierwszą piątkę zamykają natomiast produkty sypkie. W tej sytuacji odnotowany został wzrost na poziomie +20,8 proc. Najmocniej wystrzeliły ceny makaronu, tj. +32,1 proc. Mąka skoczyła o 31,8 proc., a cukier - 20,6 proc.

Zobacz także: Okno na zakup mieszkania. Ekspert: potrwa około 2 lat, potem ceny znów odbiją
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić