7 złotych za litr paliwa? Daniel Obajtek twierdzi, że Polska robi, co może

29

Drożyzna na stacjach benzynowych daje się we znaki polskim kierowcom. Tymczasem prezes PKN Orlen Daniel Obajtek twierdzi, że w Polsce jest najniższa akcyza, jaka tylko może być.

7 złotych za litr paliwa? Daniel Obajtek twierdzi, że Polska robi, co może
Daniel Obajtek (Wikimedia Commons, Szczecinianka00)

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek przyznał w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną, że w Polsce "zrobiono wszystko, aby ceny (paliw - dop. red.) były jednymi z najniższych w Europie".

Gdyby nie działania polskiego rządu, walczącego z mafiami paliwowymi i optymalizacje podejmowane przez Orlen, to ceny już dawno przekroczyłyby 7 zł za litr - zaznaczył Obajtek.

Obniżenie akcyzy na paliwo? Daniel Obajtek komentuje

10 lat temu prezes PiS Jarosław Kaczyński proponował rządowi PO-PSL zmniejszenie akcyzy, co pozwoliłoby obniżyć ceny za litr benzyny. Dlaczego takie rozwiązanie nie zostanie wdrożone w obecnej sytuacji?

Często wskazuje się na to rozwiązanie, jakby miało być cudownym lekarstwem. Trzeba jednak wiedzieć, że w Polsce już teraz jest najniższa akcyza, jaka może być - przyznał Obajtek, tłumacząc jednocześnie, że akcyza w Polsce nie może zostać obniżona. - Gdyby to zrobiono, podniosłoby się larum, że Polska nie przestrzega unijnego prawa - stwierdził.

Ponadto przekonywał, że PKN Orlen czyni starania, by paliwo było tańsze. - My robimy, co możemy, czyli podejmujemy takie działania biznesowe, które przekładają się na oszczędności kosztowe. Na przykład akwizycje, które przeprowadzamy - podsumował.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić