Apel rolniczki. Pokazała jak wspierać branżę

44

Podczas gdy w całej Polsce trwają zmasowane protesty, a rolnicy swoimi ciągnikami blokują drogi i utrudniają ruch w mieście, by zwrócić uwagę na swoją sytuację, rolniczka spod krakowskich Wawrzeńczyc opublikowała specjalny apel. W 16 punktach opisuje jak realnie wesprzeć polskie rolnictwo.

Apel rolniczki. Pokazała jak wspierać branżę
W szesnastu punktach pokazała jak wesprzeć rolników (Facebook, Pixabay, JEdynie)

Od lat prowadzi gospodarstwo i hoduje różnorodne warzywa, które sprzedaje na lokalnym rynku klientom i przedsiębiorcom, a efektami swojej pracy chętnie dzieli się w sieci.

Teraz rolniczka spod krakowskiej wsi zabrała głos w sprawie protestów rolniczych. Swój apel opublikowała w 16. punktach. Dzieli się w nim sposobami na to, jak skutecznie wspierać polskich rolników.

Okazanie realnego wsparcia rolnikom, rzemieślnikom, drobnym producentom wcale nie jest trudne. Nie zakładam, że każdy z nas zrealizuje wszystkie te punkty i będzie idealnie. Ideal(nie) istnieje - zaznacza na początku swojego wpisu rolniczka z podkrakowskiego gospodarstwa JEdynie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ceny żywności. W marketach drożyzna, u rolnika tanio - skąd się to bierze?

I podkreśla, że czasem wystarczy wprowadzić kilka małych, ale realnych zmian, które mogą mieć znaczenie.

Na początek rolniczka sugeruje klientom, aby sprawdzali, skąd pochodzą kupowane przez nich warzywa i produkty rolne. Zwraca uwagę na to, że informacja o kraju pochodzenia powinna znajdować się przy cenie danego owocu lub warzywa.

Ważny jest też kraj pochodzenia składników produktów przetworzonych widoczny na opakowaniu - podkreśla i przypomina, że zdarza się, ze skupy przepakowują importowany towar, a powstałe z takich składników produkty mogą mieć już w nazwie informację, ze zostały wyprodukowane w Polsce.

Aby uniknąć pomyłek kobieta zachęca do odwiedzania lokalnych ryneczków i kupowania bezpośrednio od rolników zarówno warzyw, ale też np. jajek.

Zachęca też do prostych czynności jak gotowanie w domu, odwiedzanie agroturystyki po to, aby zobaczyć jak wytwarzane jest jedzenie. "Nie gardź mniejszymi, brudnymi, krzywymi warzywami (...) To nadal pełnowartościowe produkty" - podkreśla.

Na koniec rolniczka sugeruje, aby podczas zakupów w miarę możliwości płacić gotówką, tak aby całość mogła zostawać w kieszeni rolnika.

Spróbuj zrozumieć rolnika. Posadź małą grządkę, albo pomóż rodzinie ze wsi w pracach polowych. Zobacz jak realnie wygląda nasza praca, postaraj się wejść w nasze buty - apeluje.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić