Aż brakuje słów. Takiej drożyzny nie było od wielu lat!

26

Niepokojące dane o inflacji. Wstępne wyliczenia GUS wskazują na to, że ceny w październiku wzrosły jeszcze mocniej - średnio o 6,8 proc. Takiej drożyzny Polacy nie odczuwali od wiosny 2001 roku!

Aż brakuje słów. Takiej drożyzny nie było od wielu lat!
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, pawel.gaul)

Główny Urząd Statystyczny podaje na Twitterze, że "ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w październiku 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 6,8% (wskaźnik cen 106,8), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,0% (wskaźnik cen 101,0)".

Inflacja zatem się nie zatrzymuje, a nawet przyspiesza. Miesiąc temu urzędnicy donosili o wzroście cen na poziomie 5,8-5,9 proc. W sierpniu było to 5,5 proc., natomiast w lipcu - 5 proc.

W zeszłym roku natomiast notowano podwyżki na poziomie 3 proc. Teraz okazuje się, że były one naprawdę łagodne.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Tak źle nie było dawno

Money.pl zaznacza, że aktualnie "mamy do czynienia z największym uderzeniem w portfele od wiosny 2001 roku. Przez 20 lat, pomijając tegoroczną drożyznę, najwyżej inflacja sięgała 5 proc.".

Skalą podwyżek cen zaskoczeni są nawet ekonomiści. Ich średnie prognozy wskazywały na 6,4 proc. inflacji. Niestety, obecnie uważają, że możliwe jest utrwalenie się wysokiej inflacji.

Polska jest bardziej zagrożona niż kraje rozwinięte i kraje naszego regionu - twierdzi główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki, cytowany przez money.pl.
Zobacz także: Kiedy strefy żółte i czerwone? Wiceminister zdrowia enigmatycznie o nowych obostrzeniach
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić