Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Aż brakuje słów. Takiej drożyzny nie było od wielu lat!

18
Podziel się:

Niepokojące dane o inflacji. Wstępne wyliczenia GUS wskazują na to, że ceny w październiku wzrosły jeszcze mocniej - średnio o 6,8 proc. Takiej drożyzny Polacy nie odczuwali od wiosny 2001 roku!

Aż brakuje słów. Takiej drożyzny nie było od wielu lat!
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, pawel.gaul)

Główny Urząd Statystyczny podaje na Twitterze, że "ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w październiku 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 6,8% (wskaźnik cen 106,8), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,0% (wskaźnik cen 101,0)".

Inflacja zatem się nie zatrzymuje, a nawet przyspiesza. Miesiąc temu urzędnicy donosili o wzroście cen na poziomie 5,8-5,9 proc. W sierpniu było to 5,5 proc., natomiast w lipcu - 5 proc.

W zeszłym roku natomiast notowano podwyżki na poziomie 3 proc. Teraz okazuje się, że były one naprawdę łagodne.

Tak źle nie było dawno

Money.pl zaznacza, że aktualnie "mamy do czynienia z największym uderzeniem w portfele od wiosny 2001 roku. Przez 20 lat, pomijając tegoroczną drożyznę, najwyżej inflacja sięgała 5 proc.".

Skalą podwyżek cen zaskoczeni są nawet ekonomiści. Ich średnie prognozy wskazywały na 6,4 proc. inflacji. Niestety, obecnie uważają, że możliwe jest utrwalenie się wysokiej inflacji.

Polska jest bardziej zagrożona niż kraje rozwinięte i kraje naszego regionu - twierdzi główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki, cytowany przez money.pl.
Zobacz także: Kiedy strefy żółte i czerwone? Wiceminister zdrowia enigmatycznie o nowych obostrzeniach
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(18)
Cccc
rok temu
Kuźwa doprowadza do tego ze zwykłego Kowalskiego nie będzie stać dosłownie na chleb.. Rząd nigdy nie odczuje podwyżek.. My tak ito bardzo.. To dopiero początek..
Hieny
rok temu
Ceny POdnoszą HIENY z hurtowni i sklepów!! Bo przecie pracownikom POdniesli pensje o 100 - 200 zł.....Nie mogą się nażreć!!!
Tsue
rok temu
A to dopiero początek, drukowanie pieniędzy trwa...
Xxx
rok temu
A niech dźwigają , chcą pokazywać Polskę w ruinie niech pokazują ludzi już na nic nie stać a oni o podwyżkach .
TVPInfo
rok temu
To świetna wiadomość dla starszych ludzi, mniej się dźwiga za te same pieniądze.
Waldemar Kiep...
rok temu
Nie no to normalnie to sa jakies jajca!
Bat Chłopski
rok temu
Bzdura niesamowita. Inflacja jest znacznie wyższa. Jak to w statystyce, jeśli wrzucimy do jednego wora chleb który zdrożał dwukrotnie i Bentleya, który nie zdrożał wcale z powodu braku popytu, lub nawet potaniał - to średni wzrost cen nie będzie taki straszny. Powinni mówić ile procent wzrosły miesięczne koszty życia i utrzymania domu/mieszkania dla statystycznego pracującego podatnika (nie patologii, politykow czy kościółka - bo pasożyty żyją z podatnika i oni mają się dobrze jak nigdy). Wówczas okazałoby się, że inflacja wynosi kilkadziesiat procent.
UZMYSŁ⚫WIENIE...
rok temu
Kiedyś tacy rewolucjoniści przed 2015r mieli łatwy dostęp do polityka PO , zaginali go niezręcznymi pytaniami, teraz politycy PIS siedzą zamknięci w pancernych limuzynach z kamerą mikrofonem nie dojdziesz. TAKA ZMIANA PO 6 LATACH.
Emigranteee
rok temu
To dopiero poczetek. Dodruk pustych pieniedzy kosztuje. Realna inflacja juz jest wyzsza i pojdzie w gore. Oplaca sie teraz zloto skupywac. Od siebie dodam tylko ze jakby co w Niemczech jest pelno wolnych miejsc pracy po 10-15e na reke...
Ebola
rok temu
Nie długo potęga Jarozbawiciela z kolan upadnie na pysk:) niedługo zamiast pieniędzy rząd zacznie produkować bony i kartki żywnościowe
spoko
rok temu
Ci co POpierają tego świruska powinni płacić za to jak można tak zniszczyć kraj
Marek
rok temu
Zapytajcie tych co te ceny POdnoszą dlaczego to robią? Odpowiedz będzie krótka wina PiS-u.
Ostatnio
rok temu
Ceny gazu i energii szaleją w całej Europie, Rosja rozhuśtały ceny gazu, żeby z Niemcami dominującymi w UE zarobić na Nord Stream 2.
Putins Presse...
rok temu
Chudo uże, a budiet jeszczo chuże!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić