Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|

Bralczyk się załamie. Błąd na monecie NBP

763
Podziel się:

NBP chciał podziękować medykom za walkę z pandemią, wydając kolekcjonerską monetę. Internauci szybko wyłapali błąd, przed którym przestrzegał już prof. Jerzy Bralczyk.

Bralczyk się załamie. Błąd na monecie NBP
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Obok moneta, którą NBP chce podziękować medykom za walkę z pandemią. Jest na niej jeden spory błąd (YouTube, NBP)

Narodowy Bank Polski w ramach wdzięczności za walkę z pandemią COVID-19 wydał kolejną kolekcjonerską monetę. Ma być ona podziękowaniem za pracę i poświęcenie medyków. Wyszło jednak trochę niezręcznie, bo na monetę o nominale 10 zł (której wartość brutto obliczona jest na ok. 160 zł) wkradł się błąd.

Na monecie widnieje napis "Dziękujemy służbie zdrowia". Problem polega na tym, że w Polsce "służba zdrowia" istniała do 1999 roku. Po reformie, którą wtedy przeprowadzono, funkcjonuje jako system ochrony zdrowia, nazywany też często systemem opieki zdrowotnej. Określenie "służba zdrowia" nie jest już oficjalnie używane.

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie podjęła ten temat już rok temu. Głos zabrał wtedy znany językoznawca prof. Jerzy Bralczyk.

Służba zdrowia była w PRL, teraz mamy system opieki zdrowotnej, wymiennie z systemem ochrony zdrowia, choć w służbach mundurowych służba zdrowia została – podkreślał Bralczyk
Służba wojskowa to służenie w wojsku, a służba w hotelu czy u państwa – to ludzie. To niekoniecznie zaszczytne społeczne funkcje. Ale służba państwu czy służba boża to powinność, zaszczyt i w ogóle coś pięknego. Tylko że wtedy o ludziach tak się nie mówi" - tłumaczył.
Zobacz także: Monety NBP: „Dziękujemy służbie zdrowia za poświęcenie w czasie pandemii COVID-19”
Zobacz także: Owsiak o Radiu Maryja. Takich słów można było się spodziewać
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(763)
4321
8 miesięcy temu
Reklama monety która że względu na błąd będzie jeszcze więcej warta????
jepetto
8 miesięcy temu
trzeba się nudzić by widzieć w tym problem, a jeszcze bardziej się nudzić by artykuł o tym pisać...
rafalmonster
8 miesięcy temu
Niech wydadzą jeszcze monetę na część "L4", którego też już przecież nie ma a wszyscy tak gadajo.
rafalmonster
8 miesięcy temu
Niech wydadzą jeszcze monetę na część "L4", którego też już przecież nie ma a wszyscy tak gadajo.
Muszymir
8 miesięcy temu
Określenie służba zdrowia to kpina z pacjenta który zetknął się z białym terrorem w którym pojedyncze jednostki spełniają swoją misje borykając się z pazernym, niekompetentnym nawisem cwaniaków.
Adameiltra
8 miesięcy temu
E tam,zaraz blad,mogli napisac sluzba przez rz a jednak nie napisali.
Marek
8 miesięcy temu
Chodzi o to, że "służba" kojarzyła się z bezinteresownym świadczeniem pomocy obywatelom, a przecież teraz już nie o to w tym chodzi. Terach chodzi o kasę, o dodatki kowidowe, a pacjent jest w tej machinie nikim - nikt się nad nim nie pochyli, jeśli nie będzie to związane z odpowiednim przychodem. A to, że płacimy składki zupełnie w tym biznesie nie ma znaczenia - płaćcie, ale najlepiej u lekarza się nie pokazujcie (zresztą ciężko się pokazać przy obecnie stosowanych utrudnieniach w dosłownie każdej rejestracji). W tym kraju to trzeba mieć zdrowie żeby chorować!
marbin
8 miesięcy temu
Uważam, że zupełnie kretynsko by brzmiało gdyby dziękowano ,,systemowi" ochrony zdrowia. Dlatego zdecydowanie lepiej jest dziękować ,,służbie zdrowia". Trzeba być wyjątkowym pajacem by robić z tego skandal
łeeee
8 miesięcy temu
Kaczyzm wciąż mówi "sużba zdrowia" więc się nie dziwcie.Oni ukochali gomułkowszczyznę i musimy wrócić do tego poziomu. W czasy dzieciństwa wracają dziadki ,zwłaszcza samotne .Kot nie zadawala
o co chodzi?
8 miesięcy temu
W języku "służba zdrowia" istnieje. Urzędnicy zmienili nie wiadomo po co. Czepianie się.
Alojzy
8 miesięcy temu
Owsiak, dlugo jeszcze bedziesz zyl? - grzecznie pytam, Ty i Twoj wizerunek w TV doprowadzaja mnie do obledu, przestales sie juz jakac? bo jest taka metoda na jakalstwo, nalezy ciebie przestraszyc - najlepiej w Lasku Kabackim...
prostownik
8 miesięcy temu
Jaki Bralczyk? Moze chodzi o prof. Miodka?
what
8 miesięcy temu
Oj tam, oj tam. Myślałem, że służba napisali przez "rz". Ludziska nadal mówią, że jadą na CPN, a tego cepeenu nie ma już od lat.
Xxx
8 miesięcy temu
Napisali,ze służbie zdrowia już dziękujemy,czego nie rozumiesz??
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić