o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Byliśmy zieloną wyspą, będziemy czerwoną. Polska wyjątkiem w Europie

150
Podziel się

W wielu krajach Unii Europejskiej inflacja będzie w tym roku niższa niż w 2019 r. Niestety, Polska nie należy do tego grona.

Inflacja w tym roku ma być w Polsce wprawdzie niższa niż rok temu, ale to nie będzie spektakularny spadek
Inflacja w tym roku ma być w Polsce wprawdzie niższa niż rok temu, ale to nie będzie spektakularny spadek (Getty Images)
bEgvEmSZ

Analiza dla Unii Europejskiej. Eksperci oceniają, że w całej Unii Europejskiej ceny w 2020 r. będą rosły wolniej niż w 2019 r. W kilku krajach mogą nawet spaść. Niestety, Polska nie należy do tej grupy. Wprawdzie i u nas inflacja też powinna spadać, ale nie zniweluje to ogromnych podwyżek z początku roku.

Spadku cen nie będzie. Dobra wiadomość dla konsumentów jest taka, że w kwietniu inflacja w Polsce wyhamowała z 4,6 do 3,4 proc. Zła: że nie oznacza to spadku cen w naszym kraju, a jedynie zmniejszenie skali podwyżek.

Z jednej strony tankujemy tanio jak nigdy. Z drugiej - rolnicy narzekają na suszę i ostrzegają, że mniejsze zbiory będą oznaczać wyższe ceny. W 2020 r. za wzrost cen będą odpowiadać również kilkunastoprocentowe podwyżki opłat za prąd czy blisko 50-procentowe, w przypadku niektórych mieszkańców, podwyżki stawek za wywóz śmieci.

bEgvEmTb
Zobacz także: Obejrzyj: Siłownie i kluby fitness czekają na odmrażanie. Zapytaliśmy ministra, kiedy następny etap

Obawy Polaków o to, że przed nami kolejny drogi rok, są w pełni uzasadnione

Wracając do prognoz ekspertów: wzięli pod lupę 27 krajów UE oraz Japonię, Wielką Brytanię i USA. Spośród tych krajów tylko w Polsce inflacja ma być wyższa niż w 2019 r. Wszędzie spadnie, a w kilku przypadkach ceny utrzymają się praktycznie bez zmian.

Komisja Europejska spodziewa się spadku we Włoszech, Irlandii, Grecji, Portugalii i na Cyprze. Za to w Hiszpanii inflacja ma wyjść na zero. Wprawdzie obniżki nie będą duże - nie przekroczą 1 proc., ale w trudnym roku, który został zdominowany przez koronawirusa, i tak będzie to jakaś ulga dla konsumentów.

bEgvEmTh

Jeśli przewidywania się sprawdzą, będziemy drugim krajem UE – obok Rumunii - pod względem największego wzrostu cen. Większe podwyżki dotkną tylko Węgry (3 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEgvEmTC
KOMENTARZE
(150)
Aluś
4 miesiące temu
Praca w zachodnich spółkach,za minimum krajowe.sklepy zachodnie łapy. Polska to kraj inwestycyjny a nie wypoczynkowy.do roboty.a cham zawsze narzeka.
22:58
8 miesięcy temu
Owszem, bo i to "polityka" kolejnego "Rządu", jakby à la "36,6°C+3°C" -"gorączkowo" szukająca "rozwiązań", po ESELDe jak u zaraz tam Pe/0. Symbolem za czasów Leszka M. choćby knajp niektórych było "36,6°C". "Swojski" symbol, mający ułatwić wstąpienie choćby na Piwko.
Www
12 miesięcy temu
No w Niemczech VAT się obniża, a Pl. Podnosi, dlatego mieszkam w Niemczech... Pozdrawiam nie zdecydowanych...
bEgvEmTD
Monika 💗😘
rok temu
Siema tu Monika wbijaj na mój poranny pokaz ero po rejestracji znajdziesz mnie pod nickiem MONIKA_MILL czekam na ciebie miłej zabawy https://ô.cc/Kkameeki.Online
Misio
rok temu
inflacja 2,5 % to żadna inflacja
GOść
rok temu
Kośka , co ty za bzdety wypisujesz Kośka dla PO czy co .
jf.
rok temu
A jak wróci do władzy opozycja, to będzie 3-cia Japonia, bo druga już była. I postkomuniści będą żyli długo i szczęśliwie, a nasze dzieci wrócą rwać szparagi
Zenek
rok temu
Jak by nie sprzedali miliona ton zboźa za granicę by polacy głodowali celowo to nie było by problemu
kwch
rok temu
rozdawnictwo PiS-u i nagradzanie ludzi za nic właśnie znajduje swoje odbicie w statystykach i na rynku. Ale ludzie nadal nie rozumieją. A zaraz będą piszczeć że drogo i że to wina Tuska bo im tak to w TVP przedstawią.
666
rok temu
ja chce 900+ i dawac mi tu !!!!
baj
rok temu
wybrałeś pis? szukaj pracy u pisowca !!!! tyle
No jasne
rok temu
Tak, Europa będzie mieć się świetnie w nadciągającym kryzysie gorszym od tego przed II wojną światową.
kryzys
rok temu
Ten artykuł jest w stylu "fake news" ... wystarczy przeczytać oficjalne dane Urzędów Statystycznych, które są niestety "inne"... No chyba, że uwierzymy w "niezależny instytut statystyczny" Martyna Kośka
bEgvEmTv
Zaki
rok temu
to my Polacy sialalal
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić