Wróć na
oprac. Martyna Kośka
|

Byliśmy zieloną wyspą, będziemy czerwoną. Polska wyjątkiem w Europie

148
Podziel się

W wielu krajach Unii Europejskiej inflacja będzie w tym roku niższa niż w 2019 r. Niestety, Polska nie należy do tego grona.

Inflacja w tym roku ma być w Polsce wprawdzie niższa niż rok temu, ale to nie będzie spektakularny spadek
Inflacja w tym roku ma być w Polsce wprawdzie niższa niż rok temu, ale to nie będzie spektakularny spadek (Getty Images)
bCYSrGjV

Analiza dla Unii Europejskiej. Eksperci oceniają, że w całej Unii Europejskiej ceny w 2020 r. będą rosły wolniej niż w 2019 r. W kilku krajach mogą nawet spaść. Niestety, Polska nie należy do tej grupy. Wprawdzie i u nas inflacja też powinna spadać, ale nie zniweluje to ogromnych podwyżek z początku roku.

Spadku cen nie będzie. Dobra wiadomość dla konsumentów jest taka, że w kwietniu inflacja w Polsce wyhamowała z 4,6 do 3,4 proc. Zła: że nie oznacza to spadku cen w naszym kraju, a jedynie zmniejszenie skali podwyżek.

Z jednej strony tankujemy tanio jak nigdy. Z drugiej - rolnicy narzekają na suszę i ostrzegają, że mniejsze zbiory będą oznaczać wyższe ceny. W 2020 r. za wzrost cen będą odpowiadać również kilkunastoprocentowe podwyżki opłat za prąd czy blisko 50-procentowe, w przypadku niektórych mieszkańców, podwyżki stawek za wywóz śmieci.

bCYSrGjX

Obejrzyj: Siłownie i kluby fitness czekają na odmrażanie. Zapytaliśmy ministra, kiedy następny etap

Obawy Polaków o to, że przed nami kolejny drogi rok, są w pełni uzasadnione

Wracając do prognoz ekspertów: wzięli pod lupę 27 krajów UE oraz Japonię, Wielką Brytanię i USA. Spośród tych krajów tylko w Polsce inflacja ma być wyższa niż w 2019 r. Wszędzie spadnie, a w kilku przypadkach ceny utrzymają się praktycznie bez zmian.

Komisja Europejska spodziewa się spadku we Włoszech, Irlandii, Grecji, Portugalii i na Cyprze. Za to w Hiszpanii inflacja ma wyjść na zero. Wprawdzie obniżki nie będą duże - nie przekroczą 1 proc., ale w trudnym roku, który został zdominowany przez koronawirusa, i tak będzie to jakaś ulga dla konsumentów.

Jeśli przewidywania się sprawdzą, będziemy drugim krajem UE – obok Rumunii - pod względem największego wzrostu cen. Większe podwyżki dotkną tylko Węgry (3 proc.).

bCYSrGkd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCYSrGky
KOMENTARZE
(148)
sasd
4 miesiące temu
Coś takiego, a politycy pisu stają codziennie przed kamerami i trąbią o sukcesach polskiej władzy. Co za pisowska propaganda rodem z PRL.
......
4 miesiące temu
My zbiedniejemy, ale przez oszukańczo-zawyżone faktury (dla szpitali) na najmniejszym sprzęcie medycznym takim jak : termometry (3 x droższe niż w internecie), maseczki itp ktoś zarobił krocie.
ilona
4 miesiące temu
ja rozumiem, że wody nie ma z wiele, ale od momentu kiedy rolnicy zaczęli "płakać", sytuacja się trochę poprawiła? Pada deszcz, wszystko wokół aż kipi zielenią. Czyżby tylko na pola deszcz nie padał???
bCYSrGkz
Gość
4 miesiące temu
tera rolniki gadają, ze je za mokro.Czy je mokro czy sucho chcą odszkodowan
Maciej
4 miesiące temu
W Polsce od 4 lat jest minusowy wzrost gospodarczych. Poprostu na wstecznym i to pelnym gazem.
Najnowsze komentarze (148)
Www
3 miesiące temu
No w Niemczech VAT się obniża, a Pl. Podnosi, dlatego mieszkam w Niemczech... Pozdrawiam nie zdecydowanych...
Monika 💗😘
4 miesiące temu
Siema tu Monika wbijaj na mój poranny pokaz ero po rejestracji znajdziesz mnie pod nickiem MONIKA_MILL czekam na ciebie miłej zabawy https://ô.cc/Kkameeki.Online
Misio
4 miesiące temu
inflacja 2,5 % to żadna inflacja
GOść
4 miesiące temu
Kośka , co ty za bzdety wypisujesz Kośka dla PO czy co .
jf.
4 miesiące temu
A jak wróci do władzy opozycja, to będzie 3-cia Japonia, bo druga już była. I postkomuniści będą żyli długo i szczęśliwie, a nasze dzieci wrócą rwać szparagi
Zenek
4 miesiące temu
Jak by nie sprzedali miliona ton zboźa za granicę by polacy głodowali celowo to nie było by problemu
kwch
4 miesiące temu
rozdawnictwo PiS-u i nagradzanie ludzi za nic właśnie znajduje swoje odbicie w statystykach i na rynku. Ale ludzie nadal nie rozumieją. A zaraz będą piszczeć że drogo i że to wina Tuska bo im tak to w TVP przedstawią.
666
4 miesiące temu
ja chce 900+ i dawac mi tu !!!!
bCYSrGkr
baj
4 miesiące temu
wybrałeś pis? szukaj pracy u pisowca !!!! tyle
No jasne
4 miesiące temu
Tak, Europa będzie mieć się świetnie w nadciągającym kryzysie gorszym od tego przed II wojną światową.
kryzys
4 miesiące temu
Ten artykuł jest w stylu "fake news" ... wystarczy przeczytać oficjalne dane Urzędów Statystycznych, które są niestety "inne"... No chyba, że uwierzymy w "niezależny instytut statystyczny" Martyna Kośka
Zaki
4 miesiące temu
to my Polacy sialalal
Xxx
4 miesiące temu
Jaka susza?
Ala
4 miesiące temu
To jest lump neoliberalizm a krecenie lodow jak za komuny pacjent traktowany gorzej jak za komuny
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić